Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Директно предаване от зала „България” на концерта на Симфоничния оркестър на БНР, 8 февруари, от 19 часа

Солист Марио Ангелов, пиано.
Снимка: личен архив
В петък, 8-и февруари, на сцената на зала „България” за първи път в България ще прозвучи „Ламентате” от естонския композитор Арво Пярт в изпълнение на радиосимфоничния оркестър с диригент Емил Табаков. Музиката на Пярт създава атмосфера, подобна на църковната. Техниката, която измисля или открива (и на която остава верен до днес), композиторът нарича „тинтинабули” от латинската дума за малко звънче. Той пише:
Открих, че е достатъчно една-единствена нота когато, е красиво изсвирена. Работя само с няколко елемента – с един или два гласа. Композиторът „строи” произведенията си с малко материал, с една тоналност.
Историята на създаването на „Ламентате” ни я разказва самият Пярт:
Когато за първи път видях скулптурата Марсий от Аниш Капур на откриването на изложението през октомври 2002 година в турбинната зала на галерия „Тейт” в Лондон, въздействието й върху мен бе мощно. Първото ми впечатление бе, че аз, като живо същество, стоя пред собственото си тяло и съм мъртъв – като изкривена във времето перспектива – едновременно в бъдещето и в настоящето... В този момент почувствах силно, че не съм готов да умра... Всъщност написах „Ламентатe” не за смъртта, а за живите, които си задават въпроси относно: време – безвремие, крайност – безкрайност.
„Ламентате” е за пиано и оркестър. Пярт използва „най-големия инструмент от инструментите”, който му позволява да създаде „...интимна и топла атмосфера, тя вече не изглежда анонимна или абстрактна”. Солистът на българската премиера на произведението е Марио Ангелов. Той е музикант, способен да проникне в идеята на произведения от различни стилове и епохи. Дългогодишната съвместна работа на Ангелов с Емил Табаков и Симфоничния оркестър на БНР е гаранция за органичната връзка между тях.
Във втората част Дмитрий Шостакович ще бъде представен с неговата Симфония № 11 "1905 година". Произведение, което ни разказва за кървавата революция в Русия.
Тази програма не търси забавлението; тя е за слушателите, които обичат да си задават въпроси.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Вилхелм Тел" от Росини във Виенската държавна опера

В съботната вечер (27 април от 20 часа) ще бъдем във Виенската държавна опера , за да проследим спектакъла на "Вилхелм Тел" с дата 16 март 2024 година. Последното сценично творение на Росини съперничи по времетраене с божествените дължини на Вагнеровите шедьоври. Това е една от причините "Вилхелм Тел" сравнително рядко да се поставя по..

публикувано на 27.04.24 в 07:55
Аделина Александрова и Емануил Иванов

Пианистът Емануил Иванов: артистът трябва да е земен

"Винаги съм смятал, че един артист, примерно в класическата музика, трябва да е земен – казва Емануил Иванов. – Не бива да се самоиздигаме на пиедестал, не трябва да създаваме изкуствена дистанция между себе си и публиката и да се считаме за недосегаеми, само защото свирим или правим музика. Нямаме никакво право на това – трябва да сме близки..

публикувано на 26.04.24 в 12:45
Сцена от четвърто действие на операта „Вилхелм Тел“

"Вилхелм Тел" от Джоакино Росини, опера в четири действия

Либрето: Виктор Жозеф Етиен и Иполит Луи Би (по едноименната драма на Фридрих Шилер) Първо изпълнение: 3 август 1829 г. в Париж. Действащи лица: • Вилхелм Тел – баритон • Мелхтал – бас • Арнолд, негов син – тенор • Валтер Фюрст – бас • Лайтхолд – бас • Геслер, австрийски императорски наместник в Швейцария – бас • Рудолф, негов адютант – тенор..

публикувано на 26.04.24 в 12:15

Фестивалът "Артис" с трето издание в София

"През тази година стартираме третото издание на "Международния музикален фестивал за класическа музика и изкуства". Подчертавам изкуства и правя това уточнение, защото в предишните издания, фестивалът   беше само с класическа музика. Сега разширяваме диапазона  ,включвайки различни изкуства, като в бъдеще тенденцията е форумът да обединява всички..

публикувано на 26.04.24 в 08:15

What the Funk представя катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА

Фънк вечер What the Funk представят на 24 април катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА “Проф. Панчо Владигеров” и Общинският културен институт “Надежда”.   В  концерта участват Джаз формация “София” и студентите от класа по пеене на ас. д-р Адриана Бенова и от класа по саксофон на хон. ас. Апостол Апостолов - Толи.  Повече от..

публикувано на 24.04.24 в 16:50