Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изкуството на конкурса

Призьорите на конкурса: Валерия Попова-Крачунова, Емерих Амбил, Ейли Робъртсън, Крис Хунг (отляво надясно)
Снимка: Архив

Носителят на първа награда от Международния конкурс по композиция „София 2013” Крис Хунг (Хонг Конг) пред микрофона на "Контрапункт" изтъква голямото стилово разнообразие на наградените произведения. Стилът е дума, измислена от журналистите, репликира задочно Емерих Амбил (България), който разделя третата награда с Валерия Попова (България). Всъщност един от съществените белези на събитието, което в продължение само на пет години предизвика раждането на близо 200 нови партитури с автори от Европа, САЩ, Азия, Австралия. Със сигурност амплитудата на композиционни техники, естетики, тенденции при тях е далеч по-широка от това, което се материализира в изпълнението на Камерния ансамбъл „Софийски солисти”. Като съорганизатор на конкурса оркестърът по традиция връчва и своя специална награда, тази година на Ейли Робъртсън (Шотландия). Останалото е достояние само на Международното жури, председателствано от видния български композитор Георги Минчев. В състава му влизат авторитети като Паул-Хайнц Дитрих (Германия) и Сорин Лереску (Румъния). Отликата на този конкурс от малкото подобни у нас е не само в участието на чуждестранни композитори в журирането на предложените композиции, но и в абсолютната независимост на оценките им. Всеки един от тях разполага с определен брой точки, които е длъжен да разпредели между избраните от него партитури при пълна анонимност на авторите им, без обсъждане или среща с останалите членове на журито.
Имате възможност да се запознаете с Concerto Funebre, Lewisman in Exile, Gypsy Tabor, Saeculum Obscurum и да чуете думи на техните автори в предаването "Контрапункт".

сряда, 2 октомври, 19.30 часа

По публикацията работи: Маня Попова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Музикална магия" – национално турне на Плевенската филхармония с маестро Йордан Камджалов на Южното Черноморие

Националното турне "Музикална магия" на Плевенската филхармония и маестро Йордан Камджалов със солист Атанас Маринов продължава с концерти в района на южното Черноморие. Обичаните музикантите ще гостуват в Созопол, Карнобат, Бургас и Несебър. Програмата на концертите включва произведения от бележити композитори като Панчо Владигеров,..

публикувано на 22.07.24 в 16:45

50 банди ще озвездят фестивала за рок и метъл Hills Of Rock

Eха! Защо не съм при вас в прохладен Балчик! Но-о-о-о... ще бъде горещо, ама много горещо в мош-пита и се налага да приключа с подготвителните дейности и да приведа в абсолютна готовност пълното бойно снаряжение, защото над 50 банди – все актуални имена, ще озвездят трите сцени, на които ще разгърне най-големият български фестивал за рок и метъл..

публикувано на 22.07.24 в 15:47

С клавирно дуо започна 15-ото издание на "Дни на класиката" в Балчик

Балчик се превърна в център на културния живот с две значими събития – Седмицата на италианската култура и фестивала "Дни на класиката" . В неделя бе открита "Седмицата на италианската култура", а в събота започна едно от най-чаканите събития в града – "Дните на класиката". Сава Тихолов , началник отдел "Култура, протокол и връзки с обществеността" в..

обновено на 22.07.24 в 09:56

Вечер с ролите на Катя Попова

На 21 януари 2024 г. се навършиха 100 години от рождението на една велика българка, която има кратък но впечатляващ живот с множество изяви у нас и по световните оперни сцени; наричана от италианската преса "българската Тебалди" – Катя Попова. Родена в Плевен, но покорила сърцата на любители и професионалисти в най-големите оперни театри и концертни зали..

публикувано на 20.07.24 в 08:10

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 16 до 31 юли 2024 г.

16 юли Свири Филхармонията на Осло с диригент Клаус Макела. 3.00 часа – Джулия Пери (1924-1979), Кратка пиеса за малък оркестър. 3.09 часа – Дмитрий Шостакович (1906-1975), Концерт за виолончело № 1 в Ми бемол мажор, оп. 107. Солист: Сол Габета (виолончело). 3.38 часа – Петерис Васкс (р.1946), Gramata cellam (The Book) – втора част, Долчисимо. Изпълнява..

публикувано на 15.07.24 в 10:34