Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Джани Скики”, комична опера в едно действие от Джакомо Пучини (съдържание)

Снимка: it.wikipedia.org
Либрето: Джоакино Форцано (по 30-а песен от „Божествена комедия” от Данте)
Първо изпълнение: 4 декември 1918 г., Метрополитън опера, Ню Йорк.
Първо изпълнение в България: 20 януари 1936 г., София.

Действащи лица:
• Джани Скики – баритон
• Лаурета, негова дъщеря – сопран
Роднини на Буозо Донато:
• Старата Дзита – мецосопран
• Ринучо, неин племенник – тенор
• Герардо, племенник на Буозо – тенор
• Нела, негова съпруга – сопран
• Герардино, техен син – сопран
• Бето ди Синя, зет на Буозо – бас
• Симон, братовчед на Буозо – бас
• Марко, негов син – баритон
• Чека, съпруга на Марко – мецосопран
• Магистър Спинелокио, лекар – бас
• Амантино ди Николао, нотариус – баритон
• Пинелино, обущар – бас
• Гучо, бояджия – бас

Място и време на действието: Флоренция, Италия, 1299 г.

Починал е богатият флорентинец Буозо Донато. Неговите роднини са се събрали в дома му и лицемерно го оплакват. Всеки от присъстващите се радва, очаквайки своята част от голямото наследство. Старата Дзита започва за чете завещанието и роднините с негодувание узнават, че Буозо е оставил цялото си състояние на един манастир. Всички са отчаяни. Тогава младият Ринучо, племенник на Дзита, предлага да повика Джани Скики. Той е умен и оправен човек и сигурно ще ги научи как да се справят с положението. Скоро пристига и самият Джани и прочита завещанието. „Нищо не може да се направи вече, заявява той. Съгласно волята на покойния богатството му ще премине във владение на манастира.” Лаурета, младата дъщеря на Джани Скики, моли баща си, заради любовта й към Ринучо, да намери начин да заобиколи завещанието. Досега освен роднините на покойния никой още не е чул за смъртта на Донато. Джани Скики ще легне в леглото на покойния, ще се представи за самия Буозо Донато. На повикания нотариус той ще продиктува ново завещание. Всички с радост се съгласяват на умното предложение. Чува се почукване на вратата – дошъл е лекарят, магистър Спинелокио, да навести Донато. Джани, като имитира гласа на покойния, казва на доктора, че днес няма нужда от неговите услуги, тъй като отново се чувства добре. Спинелокио си отива. Роднините са много доволни – всичко върви като по масло. Изпращат за нотариуса. Сега Джани Скики облича дрехите на Буозо Донато и ляга в леглото му. Роднините го заобикалят и се надпреварват да изказват желанията си. Разбира се, всеки иска да получи най-много. Джани спокойно изслушва всички, но си има свои сметки. Хитрецът предупреждава роднините на Буозо, че поправка на завещание се наказва строго от закона. Ако стане известна машинацията със завещанието, ще пострада не само Джани, но всички негови съучастници. Наказанието е отсичане на дясната страна и изгонване от страната. Така че роднините са кръвно заинтересовани да пазят в строга тайна замисленото от Джани. Идва нотариусът Амантино ди Николао и Джани Скики започва да диктува ново завещание. С всяка негова дума лицата на всички все повече се изопват. Всеки от присъстващите с радост би убил Джани Скики или би издал този мошеник на властите, но е принуден да мълчи от страх за собствената си кожа. А Джани продължава спокойно да диктува. Той великодушно разпределя наличните пари между роднините, а цялото останало огромно богатство на Буозо завещава на себе си. Щом се оттегля нотариусът, разярените роднини се нахвърлят с викове срещу измамника. Но това съвсем не плаши Джани Скики. Без много да размишлява, той прогонва всички роднини от къщата. Те са принудени да се подчинят – нали сега, встъпил във владение на наследството, Джани Скики е станал пълно правен стопанин на цялото имущество на богаташа Буозо. В радостта си измамникът благославя брака на Ринучо и дъщеря си Лаурета.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Доайенът на японския джаз Масахико Сато за първи път в София

Фрий джаз концертът на годината – нещо невиждано за плахата и почти девствена за тази музика София (*на Акира Саката & Entasis в разгара на изтеклото вече лято) – вдъхнови екипа на "Аларма Пънк Джаз" през октомври да покани и друг от първопроходниците на японския авангарден джаз (от 60-те, че дори още от края на 50-те, та до днес!), а именно -..

публикувано на 26.09.24 в 20:52

Георги Ценов: Любовта към звука е първият фактор за това дали искаш да свириш на даден инструмент

Перкусионистът Георги Ценов е роден в София и започва музикалното си образование от ранна възраст. Завършва Националното музикално училище "Любомир Пипков" и печели множество международни награди, сред които трето място на "Млади виртуози" през 2006, второ място на Международния конкурс "Пендим" награда на публиката на Международния конкурс за ударни..

публикувано на 25.09.24 в 12:35

Полифоничното сътворение по време на фестивала Laus Polyphoniae

В предаването "Музика хисторика" ви пренасяме на фестивала за ранна музика Laus Polyphoniae в Антверпен , който тази година се състоя между 23 август и 1 септември. Както винаги сред участниците бяха едни от най-известните вокални и инструментални състави, изпълняващи музика от Средновековието, Ренесанса и Барока, в това число Cappella..

публикувано на 23.09.24 в 09:15
Ангел Антонов

Нова монография, посветена на Райна Кабаиванска, я определя като "Весталка на операта"

Предаването "Неделен следобед" чества Деня на българската независимост с почит към един от най-независимите и достойни хора на изкуството, родени в България. Празничното издание на 22 септември от 14 часа е изцяло посветено на легендарната, прочута в целия свят българска певица, на чаровната и харизматична жена, на недостижимата актриса, отдаден..

публикувано на 22.09.24 в 08:11

Карл Бьом: Дали чувам музиката? Та тя извира от мен…

На 28 август музикалният свят отбеляза 130 години от рождението на Карл Бьом – един от колосите на диригентското поприще на ХХ век. "Патриарх на хармонията" го наричаха, а съвременниците му шеговито, но и със страхопочитание произнасяха: "Да отдадем дължимото на Бьом Австрийски!" Самият маестро пък бе съвсем лаконичен: "От мига, в който проговорих,..

публикувано на 21.09.24 в 08:10