Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Сестра Анджелика”, опера мистерия в едно действие от Джакомо Пучини (съдържание)

Снимка: it.wikipedia.org
Либрето: Джоакино Форцано
Първо изпълнение: 4 декември 1918 г., Метрополитън опера, Ню Йорк.
Първо изпълнение в България: 20 януари 1936 г., София.

Действащи лица:
• Сестра Анджелика – сопран
• Лелята принцеса – мецосопран
• Игуменката – мецосопран
• Сестра наставница – мецосопран
• Учителката на послушниците – мецосопран
• Сестра Дженовиефа – сопран
• Сестра Осмина – сопран
• Сестра Долчина – сопран
• Сестра милосърдна – мецосопран
• Сестри просякини – сопрани и мецосопрани
• Послушнички – сопрани и мецосопрани
• Сестри монахини – сопрани и мецосопрани


Място и време на действието: Италия, католически женски манастир, края на 17 век.

Преди осем години сестра Анджелика е била заточена в манастир. Попаднала е тук, защото е родила извънбрачно дете. През цялото време нещастната млада жена не е чула нищо за своя малък син и не е престанала да се тревожи за него.
Най-сетне в манастира пристига нейната леля – принцесата, за да лиши племенницата си от наследство. Принцесата не може да прости на Анджелика вината й и настоява да се подпише, че сама се отказва от наследството. Анджелика слуша безучастно леля си – безразлично й е на кого ще се падне състоянието на принцесата, богатството не я интересува. Единственото, което интересува Анджелика, е съдбата на малкия й син. В отговор на молбата на племенницата си лелята съобщава, че детето е починало. Като чува страшната вест, Анджелика извиква ужасена и пада като мъртва на земята. Дошла на себе си след припадъка, тя отива в градината и набира отровни треви. Приготвя си настойка от тях и веднага я изпива. На умиращата Анджелика й се струва, че при нея е дошла Дева Мария, съпровождана от нейното дете.
Малкият син на нещастната монахиня се приближава към майка си и нежно я целува. Сестра Анджелика умира щастлива и радостна.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Търсачът на автентична музика от цял свят - Ангел Демирев, с авторски концерт в БНР

На 6 ноември публиката в Студио 1 на Радиото в София ще се наслади на музикална приказка за различните лица на един от най-чувствените инструменти в света – китарата. Сюжетът преплита български фолклор, балкански елементи, музика от целия свят, а главната роля е в ръцете на акустичното трио на китаристът Ангел Демирев, в което участват Петър..

публикувано на 03.11.24 в 08:25
Жорж Претр дирижира Виенската филхармония на Новогодишния концерт (1 януари 2010 г.) в Музикферайн, Виена, Австрия.

Дирижира Жорж Претр

В средата на 60-те години пред знаменития френски маестро се отварят широко вратите на най-реномираните театри на Стария континент и отвъд океана. През 1961 се срещат с Мария Калас. Prima donna assoluta e на върха в кариерата си, а Претр се превръща в един от любимите ѝ диригенти. Три години по-късно с посредничеството на EMI изкачват шеметна..

публикувано на 02.11.24 в 08:05

Напусна ни внезапно маестро Драгомир Йосифов

Внезапно на 58 години ни напусна Драгомир Йосифов – композитор, музиколог и диригент на Хора на Опера Пловдив. Драгомир Йосифов е роден през 1966 г. във Варна. Завършва диригентския клас на Държавната музикална академия в София при проф. Васил Арнаудов и доц. Димитър Манолов. Негови учители по композиция са проф. Лазар Николов и Божидар Спасов...

публикувано на 31.10.24 в 15:09

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 15 ноември 2024 г.

1 ноември Свири Оркестърът на Румънското национално радио с диригент Румън Гамба. 3.00 часа – Йон Думитреску (1913-1996), Симфоничен прелюд. 3.11 часа – Пьотр Илич Чайковски (1840-1893), Концерт за цигулка в Ре мажор, оп. 35. Солист: Александру Томеску (цигулка). 3.48 часа – Николо Паганини (1782-1840), Каприз № 24 в ла минор. Изпълнява Александру..

публикувано на 31.10.24 в 10:25

Как дигиталната музика промени музикалния бизнес?

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" говорим за музикалното мениджърство и клубния живот в различните краища на Европа. Събеседник е Светослав Нунев – организатор на събития и концерти на български изпълнители в световната музикална столица Лондон, с дългогодишен опит като композитор и диджей. Той сподели своите наблюдения и..

публикувано на 30.10.24 в 11:36