Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Записите, правени от Борис Христов у нас, са малко, но безценни

Двайсет години след заминаването си от България световноизвестният вече бас Борис Христов се завръща за кратко през 1963 г. Появата му в столичната зала „България”, когато там изнася концерт хор „Гусла”, в който той е пял и е бил и солист се превръща в спонтанно тържество. Но... нищо не следва от това идване, никаква покана за негова изява в родината по какъвто и да е начин.

Чак през втората половина на 70-те години - небето просветва и се случва чудото - Борис Христов прави последователно записи за „Балкантон” и то в храм-паметника „Александър Невски”, заедно с църковния хор и неговия диригент Ангел Константинов, с българската хорова капела „Светослев Обретенов” и диригента Георги Робев, когато за първи път в света се записва Литургия Доместика, опус 79 на Александър Гречанинов и още 14 песни на Гречанинов със съпровод на пианистите Ирина Щиглич и Иван Дреников. И към това един скромен звукозаписен сеанс с пет арии от опери на Верди, Глук, Рамо, Монтеверди и Бетовен със Симфоничния оркестър на БНР и италианския диригент Еторе Грачис.

Тези записи, заедно със спомените на участници в тях, както и самият Борис Христов, записван толкова малко и от медиите по време на престоя си в София - ще представим в „Студио Музика”, посветено на 100-годишният юбилей от рождението на великия български бас.

13 май, от 19.30 часа


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Търсачът на автентична музика от цял свят - Ангел Демирев, с авторски концерт в БНР

На 6 ноември публиката в Студио 1 на Радиото в София ще се наслади на музикална приказка за различните лица на един от най-чувствените инструменти в света – китарата. Сюжетът преплита български фолклор, балкански елементи, музика от целия свят, а главната роля е в ръцете на акустичното трио на китаристът Ангел Демирев, в което участват Петър..

публикувано на 03.11.24 в 08:25
Жорж Претр дирижира Виенската филхармония на Новогодишния концерт (1 януари 2010 г.) в Музикферайн, Виена, Австрия.

Дирижира Жорж Претр

В средата на 60-те години пред знаменития френски маестро се отварят широко вратите на най-реномираните театри на Стария континент и отвъд океана. През 1961 се срещат с Мария Калас. Prima donna assoluta e на върха в кариерата си, а Претр се превръща в един от любимите ѝ диригенти. Три години по-късно с посредничеството на EMI изкачват шеметна..

публикувано на 02.11.24 в 08:05

Напусна ни внезапно маестро Драгомир Йосифов

Внезапно на 58 години ни напусна Драгомир Йосифов – композитор, музиколог и диригент на Хора на Опера Пловдив. Драгомир Йосифов е роден през 1966 г. във Варна. Завършва диригентския клас на Държавната музикална академия в София при проф. Васил Арнаудов и доц. Димитър Манолов. Негови учители по композиция са проф. Лазар Николов и Божидар Спасов...

публикувано на 31.10.24 в 15:09

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 15 ноември 2024 г.

1 ноември Свири Оркестърът на Румънското национално радио с диригент Румън Гамба. 3.00 часа – Йон Думитреску (1913-1996), Симфоничен прелюд. 3.11 часа – Пьотр Илич Чайковски (1840-1893), Концерт за цигулка в Ре мажор, оп. 35. Солист: Александру Томеску (цигулка). 3.48 часа – Николо Паганини (1782-1840), Каприз № 24 в ла минор. Изпълнява Александру..

публикувано на 31.10.24 в 10:25

Как дигиталната музика промени музикалния бизнес?

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" говорим за музикалното мениджърство и клубния живот в различните краища на Европа. Събеседник е Светослав Нунев – организатор на събития и концерти на български изпълнители в световната музикална столица Лондон, с дългогодишен опит като композитор и диджей. Той сподели своите наблюдения и..

публикувано на 30.10.24 в 11:36