С това мото започва първата глава „Корените” в изключително луксозното издание на книгата „Борис Христов: живот, глас, изкуство” от италианските му биографи Карло Курами и Маурицио Модуньо. В предговора четем: „Тази книга се роди от личния ангажимент, поет в различно време към Борис Христов. Целта бе да се напише монографично изследване, което големият артист смяташе за исторически необходимо. Липсата на задълбочено изследване върху биографията на българския бас оставяше в сянка интересна част от историята на световния оперен театър от 30-те години. Сянка, която пречеше да се види както особения, неповторим начин, по който човекът Христов е изживял живота си, така и изключително дълбоката следа, която певецът Христов остави в историята на вокалната интерпретация...
Свидетелствата, включени в тази книга, осветяват по особен начин артистичните координати на Борис Христов било като потвърждават пълното му, почти жреческо посвещаване на съвършенството, било като обясняват причините за неговия избор и решения, дискусиите, полемиките, битките, които е водил, неотменно верен на идеалите си. И накрая те показват и музикалното майсторство и моралната сила и очарование, разпръсквани от Христов и попивани от колеги, ученици, диригенти, обикновени слушатели, негови сънародници, които той винаги е обичал и от които е бил винаги обичан и почитан като идеал за достойнство и свобода”... думи, с които авторите Карло Курами и Маурицио Модуньо въвеждат читателите си в изключителния свят на Борис Христов. С първо издание в Италия и второ, почти бутиково издание в България през 1998 година. А ето, че за 100-годишнината от рождението на този велик българин, нашата държава не намери възможност да преиздаде този шедьовър, който би трябвало да бъде във всеки български дом.
Ние от Метроном решихме да напомним за този книга с двама активни участници в нейното българско издание - преводача Нели Раданова, отблизо познаваща Франка и Борис Христови и писателя Георги Данаилов, участващ в книгата с едно проникновено есе и в близка семейна връзка с фамилията Христови. С нашите гости разговаря Милен Панайотов, а към техните изповеди добавихме едни от най добрите записи, с които разполага фонотеката на Националното радио, коронни роли на Борис Христов - Крал Филип от „Дон Карлос”, Фиеско от „Симоне Боканегра”, Варлаам от „Борис Годунов” както и някои камерни песни от руския му репертоар.
На 6 ноември публиката в Студио 1 на Радиото в София ще се наслади на музикална приказка за различните лица на един от най-чувствените инструменти в света – китарата. Сюжетът преплита български фолклор, балкански елементи, музика от целия свят, а главната роля е в ръцете на акустичното трио на китаристът Ангел Демирев, в което участват Петър..
В средата на 60-те години пред знаменития френски маестро се отварят широко вратите на най-реномираните театри на Стария континент и отвъд океана. През 1961 се срещат с Мария Калас. Prima donna assoluta e на върха в кариерата си, а Претр се превръща в един от любимите ѝ диригенти. Три години по-късно с посредничеството на EMI изкачват шеметна..
Внезапно на 58 години ни напусна Драгомир Йосифов – композитор, музиколог и диригент на Хора на Опера Пловдив. Драгомир Йосифов е роден през 1966 г. във Варна. Завършва диригентския клас на Държавната музикална академия в София при проф. Васил Арнаудов и доц. Димитър Манолов. Негови учители по композиция са проф. Лазар Николов и Божидар Спасов...
1 ноември Свири Оркестърът на Румънското национално радио с диригент Румън Гамба. 3.00 часа – Йон Думитреску (1913-1996), Симфоничен прелюд. 3.11 часа – Пьотр Илич Чайковски (1840-1893), Концерт за цигулка в Ре мажор, оп. 35. Солист: Александру Томеску (цигулка). 3.48 часа – Николо Паганини (1782-1840), Каприз № 24 в ла минор. Изпълнява Александру..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" говорим за музикалното мениджърство и клубния живот в различните краища на Европа. Събеседник е Светослав Нунев – организатор на събития и концерти на български изпълнители в световната музикална столица Лондон, с дългогодишен опит като композитор и диджей. Той сподели своите наблюдения и..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
Кой има интерес от грубото и агресивно поведение на политици срещу журналисти, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев ,..
На 6 ноември публиката в Студио 1 на Радиото в София ще се наслади на музикална приказка за различните лица на един от най-чувствените инструменти в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg