Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Борис Христов - живот, глас, изкуство

Борис Христов в ролята на Борис Годунов
„Историята на семейството ми е немислима без песента” - Борис Христов.


С това мото започва първата глава „Корените” в изключително луксозното издание на книгата „Борис Христов: живот, глас, изкуство” от италианските му биографи Карло Курами и Маурицио Модуньо. В предговора четем: „Тази книга се роди от личния ангажимент, поет в различно време към Борис Христов. Целта бе да се напише монографично изследване, което големият артист смяташе за исторически необходимо. Липсата на задълбочено изследване върху биографията на българския бас оставяше в сянка интересна част от историята на световния оперен театър от 30-те години. Сянка, която пречеше да се види както особения, неповторим начин, по който човекът Христов е изживял живота си, така и изключително дълбоката следа, която певецът Христов остави в историята на вокалната интерпретация...
Свидетелствата, включени в тази книга, осветяват по особен начин артистичните координати на Борис Христов било като потвърждават пълното му, почти жреческо посвещаване на съвършенството, било като обясняват причините за неговия избор и решения, дискусиите, полемиките, битките, които е водил, неотменно верен на идеалите си. И накрая те показват и музикалното майсторство и моралната сила и очарование, разпръсквани от Христов и попивани от колеги, ученици, диригенти, обикновени слушатели, негови сънародници, които той винаги е обичал и от които е бил винаги обичан и почитан като идеал за достойнство и свобода”... думи, с които авторите Карло Курами и Маурицио Модуньо въвеждат читателите си в изключителния свят на Борис Христов. С първо издание в Италия и второ, почти бутиково издание в България през 1998 година. А ето, че за 100-годишнината от рождението на този велик българин, нашата държава не намери възможност да преиздаде този шедьовър, който би трябвало да бъде във всеки български дом.

Ние от Метроном решихме да напомним за този книга с двама активни участници в нейното българско издание - преводача Нели Раданова, отблизо познаваща Франка и Борис Христови и писателя Георги Данаилов, участващ в книгата с едно проникновено есе и в близка семейна връзка с фамилията Христови. С нашите гости разговаря Милен Панайотов, а към техните изповеди добавихме едни от най добрите записи, с които разполага фонотеката на Националното радио, коронни роли на Борис Христов - Крал Филип от „Дон Карлос”, Фиеско от „Симоне Боканегра”, Варлаам от „Борис Годунов” както и някои камерни песни от руския му репертоар.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Маестро Валентин Пейчинов отново в България

Световноизвестният българо-американски оперен бас, дългогодишен солист в Метрополитън опера в Ню Йорк и вокален педагог – маестро Валентин Пейчинов е в България по повод новите Майсторски класове, които организира в родината. Тази година събитието е част от програмата на 55-ия Международен фестивал "Софийски музикални седмици". Маестро Валентин..

публикувано на 01.07.24 в 16:35
Виктор Янакиев (вляво) и Антон Митов

Антон Митов представя: Виктор Янакиев – класически музикант

През 1992 година родителите на Виктор заминават за Аржентина, където основават класически оркестър. Там се ражда Виктор, който като дете говори само испански и английски език. След завършване на средното си образование той идва в България и решава да остане тук. Защо? За аржентинския фолклор, "двете различни Аржентини", тангото, китарата, певеца,..

публикувано на 01.07.24 в 13:19

Българският "Лоенгрин" – празник на вокалното изкуство и оркестрово майсторство

"Неделният следобед" на 30 юни бе посветен изцяло на оперното изкуство. Поводите са два: новата постановка на "Лоенгрин" в Софийската опера и 110 години от рождението на изтъкнатия български оперен режисьор Михаил Хаджимишев. И между двата повода има пряка и много тясна връзка, защото предпоследната постановка на Вагнеровия шедьовър "Лоенгрин" в..

публикувано на 01.07.24 в 12:20

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 31 юли 2024 г.

1 юли Изпълнения на Алина Ибрахимова (цигулка) и Седрик Тибергиан (пиано). 3.00 часа – Хавергал Брайън (1876-1972), "Легенда". 3.08 часа – Еужен Изаи (1858-1931), Елегична поема за цигулка и пиано, оп. 12. 3.23 часа – Цезар Франк (1822-1890), Соната за цигулка в Ла мажор. 3.53 часа – Лили Буланже (1893-1918), Ноктюрно. 3.56 часа – Цезар Франк..

публикувано на 30.06.24 в 10:40

Британският критик Грегор Таси – впечатлен от солистите, хора и оркестъра на Софийската опера

Днешното издание на "Неделния следобед" е посветено изцяло на оперното изкуство. Поводите са два: новата постановка на "Лоенгрин" в Софийската опера и 110 години от рождението на изтъкнатия български оперен режисьор Михаил Хаджимишев. И между двата повода има пряка и много тясна връзка, защото предпоследната постановка на Вагнеровия шедьовър..

публикувано на 30.06.24 в 08:05