С това мото започва първата глава „Корените” в изключително луксозното издание на книгата „Борис Христов: живот, глас, изкуство” от италианските му биографи Карло Курами и Маурицио Модуньо. В предговора четем: „Тази книга се роди от личния ангажимент, поет в различно време към Борис Христов. Целта бе да се напише монографично изследване, което големият артист смяташе за исторически необходимо. Липсата на задълбочено изследване върху биографията на българския бас оставяше в сянка интересна част от историята на световния оперен театър от 30-те години. Сянка, която пречеше да се види както особения, неповторим начин, по който човекът Христов е изживял живота си, така и изключително дълбоката следа, която певецът Христов остави в историята на вокалната интерпретация...
Свидетелствата, включени в тази книга, осветяват по особен начин артистичните координати на Борис Христов било като потвърждават пълното му, почти жреческо посвещаване на съвършенството, било като обясняват причините за неговия избор и решения, дискусиите, полемиките, битките, които е водил, неотменно верен на идеалите си. И накрая те показват и музикалното майсторство и моралната сила и очарование, разпръсквани от Христов и попивани от колеги, ученици, диригенти, обикновени слушатели, негови сънародници, които той винаги е обичал и от които е бил винаги обичан и почитан като идеал за достойнство и свобода”... думи, с които авторите Карло Курами и Маурицио Модуньо въвеждат читателите си в изключителния свят на Борис Христов. С първо издание в Италия и второ, почти бутиково издание в България през 1998 година. А ето, че за 100-годишнината от рождението на този велик българин, нашата държава не намери възможност да преиздаде този шедьовър, който би трябвало да бъде във всеки български дом.
Ние от Метроном решихме да напомним за този книга с двама активни участници в нейното българско издание - преводача Нели Раданова, отблизо познаваща Франка и Борис Христови и писателя Георги Данаилов, участващ в книгата с едно проникновено есе и в близка семейна връзка с фамилията Христови. С нашите гости разговаря Милен Панайотов, а към техните изповеди добавихме едни от най добрите записи, с които разполага фонотеката на Националното радио, коронни роли на Борис Христов - Крал Филип от „Дон Карлос”, Фиеско от „Симоне Боканегра”, Варлаам от „Борис Годунов” както и някои камерни песни от руския му репертоар.
Музика: Джакомо Пучини Либрето: Джузепе Джакоза и Луиджи Илика по драмата на Давид Беласко, основана на историята "Мадам Бътерфлай" от Джон Лутер Лонг от 1898 г. Премиера: 17 февруари 1904 в Миланската Скала. Същата година е играна в Бреша, през 1906 е третата "американска" версия, а през 1907 г. е представена и в Париж. Пучини открива сюжета за..
1 февруари 3.00 часа – Рейналдо Хан (1874-1947), Клавирен квинтет във фа диез минор. 3.31 часа – Теодор Дюбоа (1837-1924), Клавирен квартет. 4.02 часа – Габриел Форе (1845-1924), Клавирен квинтет № 1 в ре минор, оп. 89. Изпълняват: квартет "Класика" и Меган Милац (пиано). 4.35 часа – Теодор Дюбоа (1837-1924), Chant Pastoral (Пастирска песен)...
Росица Лазарова се ражда в семейство на доктори. Нейните корени са от София и Вардарска Македония. В рода си няма професионални изпълнители, но нейната любов към народната песен се поражда с любопитството на едно младо момиче, живеещо над репетиционната зала на Държавния ансамбъл за народни песни и танци "Филип Кутев" по това време. Увлечена в..
Ювал Рафаел, преживяла нападението на "Хамас" от 7 октомври 2023 г., е избрана да представи Израел на тазгодишния песенен конкурс "Евровизия" . Талантливата певица спечели шоуто за таланти "Следващата звезда" и ще участва от името на родината си през месец май в Базел, Швейцария. 24-годишната Рафаел оцелява по чудо на музикалния фестивал "Нова",..
След завръщането си от Германия преди няколко години, джаз пианистът, композитор и аранжор Константин Костов се налага като име и на българската музикална сцена с иновативни концертни и студийни проекти. Роден във Враца и завършил НУИ "Панайот Пипков" - гр. Плевен в класа по пиано на Елеонора Карамишева, по-късно учи джаз пиано при проф. Юлия Ценова в..
Фондация за хуманитарни и социални изследвания – София (ФХСИ) излезе с новия брой 7 на Бюлетина "Антидемократичната пропаганда в България онлайн". Как..
Своята кариера на художник-карикатурист, а и на "пописващ" пародии и смешки Димитър Чорбаджийски-Чудомир разгръща първоначално най-пълно във в...
Столичната галерия за модерно градско изкуство "Риволи" кани публиката на пътуване в сърцето на Португалия с поредната си изложба на водещи съвременни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg