Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Магичните тайни под фонтана

БНР Новини
Подземният музей, който се намира под стария градски площад и пазар на град Краков

Няма измама. Искате ли да разберете къде в Краков си дават среща древното минало и съвременните технологии? Тогава трябва да влезете под… градския фонтан. Намира се в Стария град, включен в Списъка на ЮНЕСКО за закрила на световното културно наследство. По статут, нищо на повърхността не бива да променя своя автентичен вид. Правилото, обаче, не важи под земята.
Добре дошли в Подземния музей на Краков. От една страна, това е най-новият музей, отворен само преди няколко години. От друга - тъкмо тук ще открием най-древните артефакти от хилядолетната му история. За целта трябва да слезем на повече от 4 метра под земята. Експозицията заема 6 хиляди квадратни метра площ. В полумрака блещукат светлините на витрини и екрани. Преминаваме през нещо като завеса от пара, която в същото време играе роля на… киноекран. И се озоваваме в античността и средновековието. Не е страшно, даже е много забавно. За посетителите е подготвен истински спектакъл от впечатления.
 След много сериозна археологическа работа на разкопки, проучвания, реставрация, консервация, идва ред на високите технологии. Зад приказната среща с Магичния Краков стои огромният труд на различни специалисти, намерили най-точното място на около 700 археологически находки. Допълнително 500 са представени в електронен вид. За да бъде още по-жива и въздействаща срещата с миналото, в подземието има 600 реконструкции и цифрови изображения в 3D измерения. Работят 64 цифрови камери, 104 плеъра, 5 холограми, 30 мултимедийни формата, 8 анимационни филма и 37 монитора, които се задвижват при докосване с ръка. Невидими за окото, в пространството наоколо са вградени 28 хиляди метра кабели. Къде остава фонтанът? – Точно над главите на посетителите! Когато човек погледне нагоре, към прозрачния „таван”, вижда как над него се плиска водата от градския фонтан на площада.
Част от финансирането на обекта става със средства от общината, останалите са по проект на Европейския съюз. Експозицията на Подземието се нарича „По следите на европейската идентичност на Краков”. Едно пътуване във времето, когато туристът може не само да разгледа, но и да докосне историята, да стане част от невероятни преживявания. За тях ви разказваме в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

И децата със СДВХ в клас

В ценностната скала на българите образованието винаги е заемало едно от първите места. Затова началото на всяка нова учебна година е като национален празник. И тази не направи изключение. Както обикновено учители, ученици и родители бяха поздравени от министъра.На сайта стои поздравът на сегашния министър Цоков. "У важаеми ученици и Вие, скъпи..

публикувано на 19.09.24 в 16:50

Росен Богомилов: Директорът е човекът, който дава посоката за развитието на едно училище

На 17 септември, втория (не)учебен ден за софийските училища, разговаряхме с един нов млад директор на столично основно училище. Росен Богомилов е завършил история и география във Великотърновския университет и магистратура по образователен мениджмънт, работи като учител и заместник-директор на 106 ОУ "Григорий Цамблак", а от началото на..

публикувано на 19.09.24 в 12:20

Песни с пръст в раната

"Премълчаната история" се вглежда в знакови песни, отражение на националната съдба в нейните най-трагични и противоречиви моменти. Слушаме "Песен на Иван Шишман", "Шуми Марица", "Съюзници разбойници", българското изпълнение на Ива Ваня на "Лили Марлен", комунистическия марш "Септемврийци"... И си спомняме както събитията, вдъхновили тези творби, така..

публикувано на 19.09.24 в 08:45

Антарктида – познатата и непозната: 5 епизод – Къде сме ние, в сравнение с другите?

В последния пети епизод от поредицата за Антарктида ще добавим нови интересни факти за ледения континент и за работата на нашите учени там. Какво е усещането, след като акостираш на антарктическия бряг, разказва доц. др. инж. Борис Цанков, който изгражда т. нар. воден цикъл на българската база. Антарктида – познатата и непозната земя: 1..

публикувано на 17.09.24 в 16:25

Етика и генетика – от шанса към избора

Атом, ген и байт са частиците, с които може да се разкаже историята на ХХ век и които определят темите на съвременността. Комбинираните сили на ИИ и генетичните технологии позволяват човешката биология да бъде оформена от човешкото действие – или шансът бива заменен от избор. Етика и генетика е темата на "Часът на етиката" с проф. Стоян..

публикувано на 17.09.24 в 11:14