На 19 май в Големия салон на Българската академия на науките се проведе Юбилейна конференция и кръгла маса, посветена на 100-годишнината от рождението на големия оперен певец Борис Христов. Сред участниците в конференцията беше и изследователят на Борис Христов Маурицио Модуньо.
В мемоарната книга „Живот - глас - изкуство”, Маурицио Модуньо проследява биографията на нашия именит сънародник в годините от 1914-1950 и от 1968 до 1993, т.е. обхваща огромен период от неговия творчески път, включително и първите му стъпки, анализира неговия италиански и френски репертоар, хронологично проследява творческата му реализация през годините, обединява свидетелства и спомени на колеги и почитатели за него. Именно към тези негови срещи с колеги, спомени и обобщения се връща в словото си за Борис Христов на Конференцията в БАН. Един от тези спомени ни връща в далечната 1938 година, когато в София пристигат Тоти дал Монте и Луиджи Монтесано.
Самата Тоти дал Монте разказва за една от вечерите си в София: ...Бяхме поканени на вечеря в колоритно заведение от едно софийско хорово дружество. След вечерята хористите се изправиха, за да изпеят една народна песен за добре дошли... Докато слушах хора, ме порази един невероятен глас-бас, който преобладаваше над останалите гласове. Казах - Но сред вас има един изключителен глас. Представиха ми Борис Христов. И Монтесано е впечатлен и двамата посъветвахме Борис Христов да работи над гласа си... Години по-късно, когато чухме този глас в Италия, го познахме!
Тези и още други спомени на мемоариста на Борис Христов - Маурицио Модуньо записа Елена Хубанова, за да ви предадем думите му чрез ефира на Метроном. Към тях добавихме два записа от руския репертоар на великия бас - из „Садко” на Римски-Корсаков.
Музика: Джакомо Пучини Либрето: Джузепе Джакоза и Луиджи Илика по драмата на Давид Беласко, основана на историята "Мадам Бътерфлай" от Джон Лутер Лонг от 1898 г. Премиера: 17 февруари 1904 в Миланската Скала. Същата година е играна в Бреша, през 1906 е третата "американска" версия, а през 1907 г. е представена и в Париж. Пучини открива сюжета за..
1 февруари 3.00 часа – Рейналдо Хан (1874-1947), Клавирен квинтет във фа диез минор. 3.31 часа – Теодор Дюбоа (1837-1924), Клавирен квартет. 4.02 часа – Габриел Форе (1845-1924), Клавирен квинтет № 1 в ре минор, оп. 89. Изпълняват: квартет "Класика" и Меган Милац (пиано). 4.35 часа – Теодор Дюбоа (1837-1924), Chant Pastoral (Пастирска песен)...
Росица Лазарова се ражда в семейство на доктори. Нейните корени са от София и Вардарска Македония. В рода си няма професионални изпълнители, но нейната любов към народната песен се поражда с любопитството на едно младо момиче, живеещо над репетиционната зала на Държавния ансамбъл за народни песни и танци "Филип Кутев" по това време. Увлечена в..
Ювал Рафаел, преживяла нападението на "Хамас" от 7 октомври 2023 г., е избрана да представи Израел на тазгодишния песенен конкурс "Евровизия" . Талантливата певица спечели шоуто за таланти "Следващата звезда" и ще участва от името на родината си през месец май в Базел, Швейцария. 24-годишната Рафаел оцелява по чудо на музикалния фестивал "Нова",..
След завръщането си от Германия преди няколко години, джаз пианистът, композитор и аранжор Константин Костов се налага като име и на българската музикална сцена с иновативни концертни и студийни проекти. Роден във Враца и завършил НУИ "Панайот Пипков" - гр. Плевен в класа по пиано на Елеонора Карамишева, по-късно учи джаз пиано при проф. Юлия Ценова в..
Фондация за хуманитарни и социални изследвания – София (ФХСИ) излезе с новия брой 7 на Бюлетина "Антидемократичната пропаганда в България онлайн". Как..
Своята кариера на художник-карикатурист, а и на "пописващ" пародии и смешки Димитър Чорбаджийски-Чудомир разгръща първоначално най-пълно във в...
Столичната галерия за модерно градско изкуство "Риволи" кани публиката на пътуване в сърцето на Португалия с поредната си изложба на водещи съвременни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg