Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

100 години от рождението на Борис Христов - юбилейна конференция и кръгла маса

Борис Христов по време на запис в София
Снимка: архив на певеца
Може би пеенето е просто начин на живеене... (Борис Христов)


На 19 май в Големия салон на Българската академия на науките се проведе Юбилейна конференция и кръгла маса, посветена на 100-годишнината от рождението на големия оперен певец Борис Христов. Сред участниците в конференцията беше и изследователят на Борис Христов Маурицио Модуньо.
В мемоарната книга „Живот - глас - изкуство”, Маурицио Модуньо проследява биографията на нашия именит сънародник в годините от 1914-1950 и от 1968 до 1993, т.е. обхваща огромен период от неговия творчески път, включително и първите му стъпки, анализира неговия италиански и френски репертоар, хронологично проследява творческата му реализация през годините, обединява свидетелства и спомени на колеги и почитатели за него. Именно към тези негови срещи с колеги, спомени и обобщения се връща в словото си за Борис Христов на Конференцията в БАН. Един от тези спомени ни връща в далечната 1938 година, когато в София пристигат Тоти дал Монте и Луиджи Монтесано.
Самата Тоти дал Монте разказва за една от вечерите си в София: ...Бяхме поканени на вечеря в колоритно заведение от едно софийско хорово дружество. След вечерята хористите се изправиха, за да изпеят една народна песен за добре дошли... Докато слушах хора, ме порази един невероятен глас-бас, който преобладаваше над останалите гласове. Казах - Но сред вас има един изключителен глас. Представиха ми Борис Христов. И Монтесано е впечатлен и двамата посъветвахме Борис Христов да работи над гласа си... Години по-късно, когато чухме този глас в Италия, го познахме!

Тези и още  други спомени на мемоариста на Борис Христов - Маурицио Модуньо записа Елена Хубанова, за да ви предадем думите му чрез ефира на Метроном. Към тях добавихме два записа от руския репертоар на великия бас - из „Садко” на Римски-Корсаков.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Маестро Валентин Пейчинов отново в България

Световноизвестният българо-американски оперен бас, дългогодишен солист в Метрополитън опера в Ню Йорк и вокален педагог – маестро Валентин Пейчинов е в България по повод новите Майсторски класове, които организира в родината. Тази година събитието е част от програмата на 55-ия Международен фестивал "Софийски музикални седмици". Маестро Валентин..

публикувано на 01.07.24 в 16:35
Виктор Янакиев (вляво) и Антон Митов

Антон Митов представя: Виктор Янакиев – класически музикант

През 1992 година родителите на Виктор заминават за Аржентина, където основават класически оркестър. Там се ражда Виктор, който като дете говори само испански и английски език. След завършване на средното си образование той идва в България и решава да остане тук. Защо? За аржентинския фолклор, "двете различни Аржентини", тангото, китарата, певеца,..

публикувано на 01.07.24 в 13:19

Българският "Лоенгрин" – празник на вокалното изкуство и оркестрово майсторство

"Неделният следобед" на 30 юни бе посветен изцяло на оперното изкуство. Поводите са два: новата постановка на "Лоенгрин" в Софийската опера и 110 години от рождението на изтъкнатия български оперен режисьор Михаил Хаджимишев. И между двата повода има пряка и много тясна връзка, защото предпоследната постановка на Вагнеровия шедьовър "Лоенгрин" в..

публикувано на 01.07.24 в 12:20

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 31 юли 2024 г.

1 юли Изпълнения на Алина Ибрахимова (цигулка) и Седрик Тибергиан (пиано). 3.00 часа – Хавергал Брайън (1876-1972), "Легенда". 3.08 часа – Еужен Изаи (1858-1931), Елегична поема за цигулка и пиано, оп. 12. 3.23 часа – Цезар Франк (1822-1890), Соната за цигулка в Ла мажор. 3.53 часа – Лили Буланже (1893-1918), Ноктюрно. 3.56 часа – Цезар Франк..

публикувано на 30.06.24 в 10:40

Британският критик Грегор Таси – впечатлен от солистите, хора и оркестъра на Софийската опера

Днешното издание на "Неделния следобед" е посветено изцяло на оперното изкуство. Поводите са два: новата постановка на "Лоенгрин" в Софийската опера и 110 години от рождението на изтъкнатия български оперен режисьор Михаил Хаджимишев. И между двата повода има пряка и много тясна връзка, защото предпоследната постановка на Вагнеровия шедьовър..

публикувано на 30.06.24 в 08:05