Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

1 ноември – в търсене на новите будители

| обновено на 03.11.14 в 10:01 БНР Новини
Снимка: Теодора Михова

Честит Ден на будителите, празник на всички нас, но и на програма „Христо Ботев” на Българското национално радио.
За първи път през 1909 г. пловдивската общественост отдава публично своята почит към именити българи, но отбелязването няма официален характер. На 28 юли 1922 г., министърът на народното просвещение Стоян Омарчевски огласява решението на министерството денят 1 ноември да бъде обявен за празник на българските будители.
1 ноември, защото това е и денят на св. Йоан Рилски, почитан като небесен покровител на българския народ и държава, образът на който в народната памет е символ на всеотдайност, любов към ближния и Отечеството и към когото народът запазва и изразява своето почитание и уважение и през вековете на османско владичество. В мотивите, представени пред обществото, инициаторите за празника, изтъкват необходимостта да има поне един-единствен ден, в който нацията да се преклони пред светлите дела на онези българи, отдали целия свой живот на отечествения си и граждански дълг – да укрепват държавността и българския дух...!
Поне един-единствен ден!
И така, първи ноември е определен за празник на българския народен гений, на който да се отдава почит към големите фигури в българската история, обществени и културни дейци, положили основата на нашия културен и политически живот... Като Паисий Хилендарски, Константин Костенечки, Григорий Цамблак, Владислав Граматик, Димитър Кантакузин, Петър Парчевич, Петър Богдан, Матей Граматик, Неофит Бозвели, братята Димитър и Константин Миладинови, Георги Стойков Раковски, Васил Левски, Христо Ботев, Стефан Караджа, Хаджи Димитър, Любен Каравелов, Добри Чинтулов, Иван Вазов, Григор Пърличев... И още много, много други...
Но както се случва с повечето патриотични начинания у нас и на този празник не му провървява. Той е отменен през 1945 г. – двадесет и две години, след като цар Борис III подписва в началото на 1923 г. Закона за въвеждането на Деня на народните будители, като общонационален празник. Традицията се възобновява едва в края на 1992 г., по идея на писателя и общественика Петър Константинов, председател по това време на Общонародното сдружение „Мати Болгария”.
Къде са днешните будители, кои са те, забелязваме ли ги? А дали са ни  необходими будители сега?
За това разговаряме с нашия гост Руслан Мъйнов, един от най-харесваните комедийни актьори, който всяка седмица ни поднася нови изненади в телевизионното шоу „Комиците”. Познаваме го и от изключително успешния сериал „Столичани в повече”, участва и в десетки театрални постановки.
Освен това радва публиката и със своите певчески изяви. Той е Хаджи Генчо в оперетата „Българи от старо време” от Асен Карастоянов, изпълнител е на известни руски песни и цигански романси. А в последно време се изявява успешно и на оперните сцени в страната, с репертоар от италиански канцонети, арии из опери и оперети.
„...И пак любими руски песни!” Така е озаглавен поредният негов концерт, на който на 17 ноември в зала 1 на НДК, от 20 часа, Руслан Мъйнов отново ще зарадва своите почитатели, със своето топло и артистично изпълнение на известни цигански романси, обичани детски песни, филмова и популярна музика...






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За скандалната пиеса на Иван Теофилов – 60 години по-късно

Скандалната навремето пиеса на Иван Теофилов "Поетът и планината" (1963) излиза за първи път като текст 60 години по-късно, като в книгата освен пиесата е отразена и нейната история.  Публикувани са отзиви, рецензии и цялата съпътстваща разгромяваща театралнокритическа рецепция, както и спомени на създателите на спектакъла с режисьор Леон Даниел...

публикувано на 25.04.24 в 17:55

Серия от лекции за тялото в киното с водещ Николай Колев

Движенческата лаборатория "Ход" е пространство, ръководено от Цвета Дойчева. В нея се провеждат работилници, посветени на танца и движението. Сега там тече цикъл лекции на Николай Колев, които преминават по-скоро като разговори на тема "Тялото в киното".  "Еросът и порастването – филми с инициация" беше темата на първата лекция. Сега предстои втората..

публикувано на 25.04.24 в 17:29

Офорти на варненски ученици по рисунки на Владимир Димитров-Майстора

Как изглеждат рисунки на Владимир Димитров-Майстора през очите на ученици от специалност "Изящни изкуства" в Националното училище по изкуства "Добри Христов" в град Варна? За това разказват художникът Георги Кенаров и неговите ученици – Виктория Стоянова, Клементина Савова и Мария Бузева. В Градската художествена галерия "Борис Георгиев" в..

публикувано на 25.04.24 в 17:15

Весела Ножарова: Българският артпазар все още не е регулиран

В сянката на пандемията един лозунг започна да се издига сред хората – "Купувайте изкуство от живи художници, на класиците пари не им трябват". Тази фраза, която бързо придоби популярност, отразява желанието на обществото да подкрепи съвременните творци, да им осигури възможност за развитие и признание. Но как да разпознаем съвременен талант, който..

обновено на 25.04.24 в 12:50

Резервно око: един различен поглед към реалността

Художникът Радослав Мъглов представя новите си творби в изложбата "Резервно око" в столичната галерия "Аросита". Кураторът Викенти Комитски споделя за експозицията: "В тази изложба на Радослав Мъглов, под формата на серия от непоказвани рисунки, се ангажира с една история за деконструкция на образа като такъв. Рисунките, с четка и..

публикувано на 25.04.24 в 07:53