Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Хамлет” – опера в пет действия от Амброаз Тома (съдържание)

Плакатът от премиерата на операта в Париж през 1868 година (фрагмент)

Либрето: Мишел Каре и Жул Барбие, по трагедията на Шекспир

Действащи лица:
Хамлет, принц на Дания – баритон   
Клавдий, крал на Дания – бас   
Гертруда – кралицата – мецосопран  
Полоний, придворен – бас   
Офелия, дъщеря на Полоний – сопран   
Лаерт, син на Полоний – тенор   
Марсел, приятел на Хамлет – тенор   
Хорацио, приятел на Хамлет – бас  
Призрак на убития крал, бащата на Хамлет – бас


Първо действие
В двореца Елсинор коронясват Клавдий за крал на Дания, брат на досегашния владетел. Той се жени за наскоро овдовялата кралица Гертруда. На тържествената церемония не присъства принц Хамлет, той е завладян от мрачни мисли за неверността на жените и планира да напусне дворeца. Принцът среща любимата си Офелия. Той я уверява в любовта си, въпреки предстоящата раздяла. Идва и Лаерт, който заминава на поход и е дошъл да се сбогува със сестра си. Офицери и пажове бързат за празненството в двореца. Сред множеството се носи слух, че през нощта на крепостта се е появил призрак на починалия крал. Хамлет със своите приближени Марсел и Хорацио решават да проверят. Точно в полунощ се явява бащата на принца и му заповядва да отмъсти за смъртта му. Клавдий е убиецът, който е откраднал от брат си, както трона, така и жена му. Призракът моли Хамлет да пощади Гертруда. Принцът и се заклева да изпълни волята на баща си.

Второ действие
Офелия е разтревожена от промяната в Хамлет и от неговата враждебност. Тя моли кралицата да и позволи да напусне двореца, за да не вижда повече принца. Гертруда се опитва да я утеши и да я увери във верността на сина си. Тя се надява, че именно девойката ще успее да научи тайната, която мъчи Хамлет. Кралицата се бои, че синът и е разбрал за престъплението. Клавдий я успокоява и смята, че Хамлет е полудял от скръб. Идва принцът, който обявява, че е поканил артисти да поразвеселят кралските особи.
На площада пред двореца придворните се събират за представлението. Пиесата-пантомима разказва историята за убийството на Гонзаго: старият крал заспива в обятията на кралицата. Предател съблазнява кралицата, сипва отрова в устните на заспалия крал и му взима короната. Разстроеният Клавдий веднага заповядва да изгонят актьорите. Хамлет продължава с театъра. Той крещи като обезумял: „Намерих убиеца!”, втурва се към Клавдий и събаря короната от главата му. Всички са ужасени.

Трето действие
Младият принц размишлява в покоите на кралицата: „Да бъдеш или да не бъдеш? Да умреш или да заспиш?” Влиза кралят. Без да забелязва принца, той търси милост пред Разпятието. Хамлет се отказва от удобния случай да отмъсти. Той смята да убие краля на узурпирания от него трон. На Клавдий се явява сянката на брат му. Изпълнен със страх той вика Полоний. Хамлет разбира, че бащата на Офелия също е замесен в престъплението. Кралицата и Офелия, облечена в сватбена рокля, са се запътили към храма. Хамлет ги пресреща и заявява, че сватба не може да има. Моли Офелия да отиде в манастир. Девойката му връща годежния пръстен и се оттегля. Останал насаме с майка си Хамлет я разобличава. Гертруда моли за милост. Отново се явява призракът на убития крал, който спира меча в ръката на Хамлет. Гертруда вече е убедена в обезумяването на сина си. Той увещава майка си да се покае и я оставя на мира.  

Четвърто действие

Офелия напуска двореца рано призори и се отправя към реката. Наблизо се чува глъчка – селяните празнуват идването на пролетта. Офелия дарява девойките с цветя и им разказва историята на самодива, която примамвала пътниците към дъното на реката. Тя е изгубила разсъдъка си – смята, че Хамлет вече се е оженил за нея и иска да го накаже за дългото чакане, като се скрие при самодивите. Повтаряйки неговата клетва за вярност тя се хвърля в реката.
Пето действие
Хамлет броди измъчен из гробището без да знае за случилото се с Офелия. Вече два дни той се крие от изпратените от краля убийци. Идва Лаерт, който го търси, за да отмъсти за смъртта на сестра си. Хамлет вижда Офелия, положена в току-що изкопания гроб и решава да се самоубие, за да бъде с нея завинаги. Отново го спира призракът на баща му. Всички са ужасени от появата призрака, който призовава за възмездие. Хамлет убива Клавдий и изпраща майка си в манастир. Всички приветстват новия крал.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 31 юли 2024 г.

1 юли Изпълнения на Алина Ибрахимова (цигулка) и Седрик Тибергиан (пиано). 3.00 часа – Хавергал Брайън (1876-1972), "Легенда". 3.08 часа – Еужен Изаи (1858-1931), Елегична поема за цигулка и пиано, оп. 12. 3.23 часа – Цезар Франк (1822-1890), Соната за цигулка в Ла мажор. 3.53 часа – Лили Буланже (1893-1918), Ноктюрно. 3.56 часа – Цезар Франк..

публикувано на 30.06.24 в 10:40

Британският критик Грегор Таси – впечатлен от солистите, хора и оркестъра на Софийската опера

Днешното издание на "Неделния следобед" е посветено изцяло на оперното изкуство. Поводите са два: новата постановка на "Лоенгрин" в Софийската опера и 110 години от рождението на изтъкнатия български оперен режисьор Михаил Хаджимишев. И между двата повода има пряка и много тясна връзка, защото предпоследната постановка на Вагнеровия шедьовър..

публикувано на 30.06.24 в 08:05

Студии върху историята и настоящето на фестивала "Софийски музикални седмици"

Излезе  една дългоочаквана книга – " Студии върху историята и настоящето на фестивала  "Софийски музикални седмици"  от Диана Данова-Дамянова. Това е първото по-мащабно и целенасочено изследване на Международния фестивал "Софийски музикални седмици".  Под формата на четири студии се проследява неговата 55-годишна история от създаването му през..

публикувано на 29.06.24 в 11:30
Магдалена Кожена, Саймън Ратъл, Андрю Стейпълс и Симфоничния оркестър на Баварското радио

"Идоменей" на Моцарт от Мюнхен

"Имам неописуемо желание отново да напиша опера." Мечтата на Моцарт, изразена през 1777 г., най-накрая е изпълнена през есента на 1780 г., когато той получава поръчка от Мюнхен да напише голяма опера серия за предстоящия карнавален сезон. Превъзходството на Мюнхенския оркестър и темата, включваща конфликта между божествения закон и човешката страст,..

публикувано на 29.06.24 в 08:05

"Надпяване" – фолклорната класация на програма "Христо Ботев", юли 2024

В класацията "Надпяване" всеки месец ще ви бъде представяна различна музика. Екипът на предаването се старае да бъде на вълните на новите фолклорни жанрове, но и да не забравя традиционното звучене на любимата ни народна музика. В ефира на програма "Христо Ботев" ще чуете да се съревновават не само прекрасни певци, но и виртуозни инструменталисти. Освен..

обновено на 28.06.24 в 11:59