Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Хамлет” – опера в пет действия от Амброаз Тома (съдържание)

Плакатът от премиерата на операта в Париж през 1868 година (фрагмент)

Либрето: Мишел Каре и Жул Барбие, по трагедията на Шекспир

Действащи лица:
Хамлет, принц на Дания – баритон   
Клавдий, крал на Дания – бас   
Гертруда – кралицата – мецосопран  
Полоний, придворен – бас   
Офелия, дъщеря на Полоний – сопран   
Лаерт, син на Полоний – тенор   
Марсел, приятел на Хамлет – тенор   
Хорацио, приятел на Хамлет – бас  
Призрак на убития крал, бащата на Хамлет – бас


Първо действие
В двореца Елсинор коронясват Клавдий за крал на Дания, брат на досегашния владетел. Той се жени за наскоро овдовялата кралица Гертруда. На тържествената церемония не присъства принц Хамлет, той е завладян от мрачни мисли за неверността на жените и планира да напусне дворeца. Принцът среща любимата си Офелия. Той я уверява в любовта си, въпреки предстоящата раздяла. Идва и Лаерт, който заминава на поход и е дошъл да се сбогува със сестра си. Офицери и пажове бързат за празненството в двореца. Сред множеството се носи слух, че през нощта на крепостта се е появил призрак на починалия крал. Хамлет със своите приближени Марсел и Хорацио решават да проверят. Точно в полунощ се явява бащата на принца и му заповядва да отмъсти за смъртта му. Клавдий е убиецът, който е откраднал от брат си, както трона, така и жена му. Призракът моли Хамлет да пощади Гертруда. Принцът и се заклева да изпълни волята на баща си.

Второ действие
Офелия е разтревожена от промяната в Хамлет и от неговата враждебност. Тя моли кралицата да и позволи да напусне двореца, за да не вижда повече принца. Гертруда се опитва да я утеши и да я увери във верността на сина си. Тя се надява, че именно девойката ще успее да научи тайната, която мъчи Хамлет. Кралицата се бои, че синът и е разбрал за престъплението. Клавдий я успокоява и смята, че Хамлет е полудял от скръб. Идва принцът, който обявява, че е поканил артисти да поразвеселят кралските особи.
На площада пред двореца придворните се събират за представлението. Пиесата-пантомима разказва историята за убийството на Гонзаго: старият крал заспива в обятията на кралицата. Предател съблазнява кралицата, сипва отрова в устните на заспалия крал и му взима короната. Разстроеният Клавдий веднага заповядва да изгонят актьорите. Хамлет продължава с театъра. Той крещи като обезумял: „Намерих убиеца!”, втурва се към Клавдий и събаря короната от главата му. Всички са ужасени.

Трето действие
Младият принц размишлява в покоите на кралицата: „Да бъдеш или да не бъдеш? Да умреш или да заспиш?” Влиза кралят. Без да забелязва принца, той търси милост пред Разпятието. Хамлет се отказва от удобния случай да отмъсти. Той смята да убие краля на узурпирания от него трон. На Клавдий се явява сянката на брат му. Изпълнен със страх той вика Полоний. Хамлет разбира, че бащата на Офелия също е замесен в престъплението. Кралицата и Офелия, облечена в сватбена рокля, са се запътили към храма. Хамлет ги пресреща и заявява, че сватба не може да има. Моли Офелия да отиде в манастир. Девойката му връща годежния пръстен и се оттегля. Останал насаме с майка си Хамлет я разобличава. Гертруда моли за милост. Отново се явява призракът на убития крал, който спира меча в ръката на Хамлет. Гертруда вече е убедена в обезумяването на сина си. Той увещава майка си да се покае и я оставя на мира.  

Четвърто действие

Офелия напуска двореца рано призори и се отправя към реката. Наблизо се чува глъчка – селяните празнуват идването на пролетта. Офелия дарява девойките с цветя и им разказва историята на самодива, която примамвала пътниците към дъното на реката. Тя е изгубила разсъдъка си – смята, че Хамлет вече се е оженил за нея и иска да го накаже за дългото чакане, като се скрие при самодивите. Повтаряйки неговата клетва за вярност тя се хвърля в реката.
Пето действие
Хамлет броди измъчен из гробището без да знае за случилото се с Офелия. Вече два дни той се крие от изпратените от краля убийци. Идва Лаерт, който го търси, за да отмъсти за смъртта на сестра си. Хамлет вижда Офелия, положена в току-що изкопания гроб и решава да се самоубие, за да бъде с нея завинаги. Отново го спира призракът на баща му. Всички са ужасени от появата призрака, който призовава за възмездие. Хамлет убива Клавдий и изпраща майка си в манастир. Всички приветстват новия крал.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мирела Френи и Николай Гяуров

Мирела Френи и Николай Гяуров в "Ернани" на Верди

Записът е от паметен спектакъл, с който на 7 декември 1982 година откриват сезона в Миланската скала – събитие със силен отзвук и сред специалисти, и сред меломани. Излъчваме го ( на 22 февруари от 20 часа ) заради участието на Мирела Френи, великолепна в ролята на Елвира. Както разбира се и заради удивителното преобразяване на Николай Гяуров като..

публикувано на 22.02.25 в 08:00
Сцена от VI действие на операта „Ернани” от Верди

"Ернани", опера в четири действия от Джузепе Верди

Музика: Джузепе Верди Либрето: Франческо Пиаве по драмата на Виктор Юго. Представена за първи път: 9 март 1844 година във Венеция.  Действащи лица: • Ернани - бивш благородник, в момента разбойник (тенор)   • Елвира - годеница на Да Силва, влюбена в Ернани (сопран) • Гомес да Силва - испански благородник (бас) • Дон Карлос - бъдещият Карл V,..

публикувано на 21.02.25 в 12:18

"Избрани хорови творби" – вторият сборник на проф. д-р Георги Петков

Излезе от печат сборникът "Избрани хорови творби" на композитора, диригент и преподавател в Нов български университет – проф. д-р Георги Петков. Изданието съдържа 22 песни от различни фолклорни области, които проф. Петков е писал за различните състави, с които е работил през годините. "Реших, че е дошло време да предоставя на колегите хорови..

публикувано на 20.02.25 в 16:50

Българският хор "Булгапея" с първи концерт в Брюксел за 2025 година

Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création.  Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..

публикувано на 18.02.25 в 14:35
Албена Петрович-Врачанска

Албена Петрович-Врачанска: Човек за да пише, трябва да има нещо да каже

Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...

публикувано на 18.02.25 в 08:20