Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Метроном" избра - Христо Бръмбаров

Проф. Христо Бръмбаров е именит български оперен певец и педагог, чието име неразривно е свързано с Плевен.
На 29 януари Плевенската филхармония почете паметта на маестро Христо Бръмбаров с концерт, в който участваха български певци. Това е част от инициативата „Творци за възстановяване на Плевенската опера“, подета от творци и почитатели на Бръмбаров. Големият певец е един от инициаторите и създателите на Операта в Плевен, която носи неговото име до 1994 година, когато с Постановление на МС е закрита и се създава Плевенска филхармония с открита оперна сцена „Христо Бръмбаров“. По късно и откритата оперна сцена е закрита.
Христо Бръмбаров учи и дебютира в Италия, в „Лаго ди Комо“ през 1932 година в „Травиата“ на Верди. Завръща се в България и дебютира на сцената на Софийската опера като Фигаро от „Севилският бръснар“ през 1936 година. Тук изиграва над 23 роли, като много от тях са представяни в Москва, Петербург и Брюксел. Коронната роля в неговия живот е Борис Годунов в едноименната драма на Мусоргски. С нея Бръмбаров се нарежда сред най-ярките образци на световното оперно изкуство. Посветил е две десетилетия на вокалната педагогика. Негови ученици са едни от най-ярките гласове на родната и световна сцена: Гена Димитрова, Николай Гяуров, Стоян Попов, Асен Селимски, Никола Гюзелев, Стефан Еленков, Галина Савова, Нели Божкова, Димитър Петков... По повод събитието в Плевен, там бе наш репортер - Ралица Фичева, която разговаря с Любомир Дяковски, директор на Филхармонията и участник в първите спектакли в онези далечни години. Как е станало това, какви са спомените му от срещите с големия оперен певец, чуйте от интервюто. А ние добавяме и два записа от фонда на БНР - сцени от „Борис Годунов“ в негово изпълнение със Софийска опера и Асен Найденов.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Конрад Хъруиг: Искам да повярвате, че хората гледат на България като страна с нова и модерна музика

Американската легенда на джаз тромбона гостува в предаването "Джазисимо" след серия клубни концерти в София заедно с български джаз музиканти, с които той поддържа топли отношения от две десетилетия – Атанас Попов, Антони Дончев, Георги Дончев, Димитър Льолев, Михаил Иванов-Мишо, Васил Спасов и други. През 2018 г. Конрад Хъруиг е специален гост на..

публикувано на 25.12.24 в 17:10
Мирослава Кацарова

Back to the Cinema с Мирослава Кацарова

Преди точно 10 години се появи една от емблематичните концертни програми на българската джаз вокалистка Мирослава Кацарова, наречена CINEMA. Тя включваше музикални теми и песни от филми, свързани основно с европейското кино. Сред филмите, чиято музика бе интерпретирана от Мира и нейния джаз квартет (Мирослав Турийски, Веселин Веселинов Еко, Христо..

публикувано на 25.12.24 в 11:27
Мария Мира Христова, инж. Васил Ботев и Людмила Лазарова с вълшебното

За песента "Копче-топче" или как на Коледа стават чудеса

Песента "Копче-топче" пристига директно в радиоефира от творческата работилница на инж. Васил Ботев и певицата Людмила Лазарова в навечерието на Светлите празници. Процесът на създаването на песента и историята на инж. Васил Ботев започва в разгара на лятото в предаването "Terra Култура". Тогава пожелания за творчески успех отправя и Мими Колева..

публикувано на 25.12.24 в 09:11

Стенли с коледен концерт

Нощта на Коледа може да стане още по-красива с музиката на Стенли. Харизматичният артист ще пее в Sofia Live Club, където ще излезе на сцената със своята група в 22 часа в коледната нощ.  Много rock’n’roll, стил и класна българска музика обещава Станислав Сланев-Стенли на своята публика, а празничната му програма от най-добри песни е взела..

публикувано на 24.12.24 в 17:50
Сцена от спектакъла на „Джани Скики“

Отзвук от бляскавото начало на Фестивала за оперно и балетно изкуство в Стара Загора - 2024

През далечната 1967 година легендарният диригент Димитър Димитров слага началото на Декемврийските музикални дни в Стара Загора. След откриването на новата сграда на Операта в началото на 70-те години на ХХ век, дните прерастват във Фестивал на оперното и балетното изкуство (ФОБИ) – едно от най-значимите музикални събития на България. Тазгодишното,..

публикувано на 23.12.24 в 12:15