Eмисия новини
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Звукови хроники „Радио - любов моя”: Първо студио на БНР

БНР Новини
Снимка: Кирчо Стоичков

В най-голямото Първо студио на БНР всички талантливи български изпълнители и певци, оркестри, камерни състави и хорове, са правили, правят и сега ценни записи за звуковия радиофонд. Мнозина от музикантите и до днес си спомнят своето трепетно вълнение, респект, дори уплах, когато за първи път са прекрачвали прага на студиото. То е проектирано заедно с новата сграда на бул. „Драган Цанков” № 4 (в някогашната вилна зона на града) от немски архитекти. През 1941 г. фирмата „Телефункен” оборудва Първо студио и останалите студия с най-модерни за времето технологии. През зимата на 1943-1944 г. по време на англо-американските бомбардировки над София, пада бомба и събаря задната част на студиото.
След войната то е изцяло реставрирано. Размерите на пространството (с площ 420 m2  и обем 4 500 m3 ), отличната акустика, оборудването с богата гама от инструменти, обслужването му с високо квалифицирани технически екипи го превръщат в едно от най-добрите места за звукозапис. Извън концертните зали, е единственото студио в България, което има чудесни възможности за изпълнението и записа на симфонични творби, кантатно-ораториални произведения, всички големи  музикално-сценични жанрове, филмова музика.
Първо студио е „домът” на Симфоничния оркестър и Биг бенда на БНР - тук те репетират, записват. В него изнасят концерти „на живо” всички  радиосъстави, различни камерни ансамбли и хорове, изпълнители-солисти, джаз и рок-формации. Провеждат се и фестивали като: „Музика нова” - форум на авангардната музика, „Пианисимо” - на съвременната клавирна музика, „Аларма пънк джаз” и други. Както и конкурси за детска и забавна музика, директни предавания с публика, в последните години и големите радиопразници.




3 ноември



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Трикове за интересно пребиваване в твърде туристическите Египет, Мароко и Южна Африка

Като почитател на бавното живеене пътуващият писател Бойка Велинова предпочита да странства по света без да е обвързана с туристическа агенция и да е част от група. Тя и съпругът ѝ Стоян са обиколили 123 държави на шест континента предимно със самостоятелно организирани пътешествия. По телефона от Испания, където живее в последните години, Бойка..

публикувано на 28.03.25 в 17:45

Може ли чуждоезиковото обучение в училище да бъде ефективно

Въпроса обсъждаме в рубриката "Всичко за образованието" с Донка Дойчева-Попова, инициаторка на петиция "За ефективно чуждоезиково обучение в училище". Не е тайна, че обучението по чужд език, най-вече английски, не отговаря на възможностите на децата и очакванията на семействата. За впечатляващия брой учебни часове (най-малкото 574 от втори до..

публикувано на 27.03.25 в 17:40
Илюстрация на Любен Зидаров

Скритата сила на вълшебната приказка – Разказвачите

Колкото и древни да са корените на вълшебната приказка, тя достига до нас предимно в писмения, "олитературения" си вид, т.е. чрез перото на известни и неизвестни, талантливи и не дотам даровити разказвачи. Дори когато говорим за "класическите" фолклорни приказки, те пак не са съвсем онези, които са си предавали хората от предписмените общества...

публикувано на 26.03.25 в 09:23
Траян Траянов

Равен достъп до качествено образование: Може ли училището да прекъсне цикъла на бедността?

Гост в предаването "Другият до мен" беше Траян Траянов, изпълнителен директорна фондация "Заедно в час". Философията на Фондацията е, че всяко българско дете може и трябва да развие своя потенциал, независимо къде е родено и какви са финансовите възможности на родителите му. Според Траян Траянов хората са ключът. Вярно е, че България не..

публикувано на 25.03.25 в 13:50
Кирил Чобанов, Роза Дамянова и Стойчо Стоев

"За здравето" – 17 години по-късно...

Под този наслов традиционно правим своеобразен отчет за свършеното от екипа като обществена функция и отговорност. С езика на цифрите е лесно: 17 години по 52 съботи... Не е уморително да кажеш 888 пъти "добро утро", "здравейте", "честита събота", "аз също ви обичам!" Отбелязахме годишнината с колеги и гости, с които заедно тръгнахме и извървяхме..

публикувано на 25.03.25 в 12:35