Либрето: Модест Чайковски (по пиесата „Дъщерята на крал Рене” от Хенрих Херц)
Първо изпълнение: 18 декември 1892, Санкт Петербург, Русия
Първо изпълнение в България: 1952 г., София
Действащи лица:
Рене, крал на Прованс - бас
Роберт, бургундски херцог - баритон
Граф Водемон, бургундски рицар - тенор
Бен-Хакия, мавритански лекар - баритон
Алмерик, оръженосец на крал Рене - тенор
Бертран, портиер на двореца на крал Рене - бас
Иоланта, сляпа дъщеря на крал Рене - сопран
Марта, жена на Бертран, кърмачка на Йоланта - алт
Бригита - приятелки на Йоланта - сопран
Лаура - мецосопран
Свита на краля, придворни, приятелки на Йоланта, прислужници, войници, оръженосци и други
Място и време на действието: Южна Франция през XV в.
Йоланта е незряща по рождение, но тя не знае това, както и факта, че е принцеса. Тя живее в красива оградена градина в двореца на крал Рене. Нейните прислужници я развеселяват с песни и цветя. Йоланта признава тъгата си, както и неясното съмнение, че й липсва нещо много важно, което е достъпно за останалите хора.
След като оповестява пристигането на крал Рене, Бертран предупреждава Алмерик да не говори с Йоланта за неща, които биха могли да й подскажат липсата на зрение, а също така и да не споменава, че кралят е неин баща. Йоланта е сгодена за херцог Роберт, който не знае, че тя е сляпа. Кралят пристига с Бен-Хакия, мавритански лекар, който твърди, че Йоланта може да бъде излекувана, но физическият лек ще подейства само ако тя е психически подготвена за него, т.е. тя трябва да разбере за слепотата си. Кралят отказва лечението от страх да не би щастието на Йоланта да бъде погубено, ако лекът не подейства.
Роберт пристига в двора със своя приятел Водемон. Роберт му признава, че иска да избегне женитбата с Йоланта, защото той е вече влюбен в друга. Водемон открива входа към тайната градина на Йоланта, игнорирайки предупреждението, че смърт заплашва всеки, който посмее да влезе. Тогава той вижда спящата Йоланта и веднага се влюбва в нея. Роберт бива учуден от поведението на Водемон и го моли да си тръгнат, но той е твърде запленен, за да го послуша. Йоланта се събужда и Водемон я моли да му даде червена роза в знак на тяхната любов, но тя му откъсва бяла. Така Водемон разбира, че е сляпа, а Йоланта се влюбва в него още повече, след като той й разказва за светлината и цветовете.
Рене намира Йоланта и Водемон, който признава любовта си към дъщеря му. Бен-Хакия се намесва и казва, че сега е удачен момент да се опита с лечението, след като Йоланта вече знае за слепотата си. Кралят заплашва Водемон със смърт, ако лечението се окаже неуспешно. След като Йоланта и Бен-Хакия си тръгват, Рене казва на Водемон, че въобще няма намерение да го убива, а просто е искал да внуши на дъщеря си, че тя трябва да направи всичко възможно, за да съдейства на Бен-Хакия. Роберт се връща и казва на крал Рене, че обича друга, но въпреки всичко ще удържи на думата си и сватбата с Йоланта ще се състои. Кралят разваля годежа и дава Йоланта на Водемон. Бен-Хакия и Йоланта се връщат - лечението е било успешно и сега Йоланта пее за магическия нов свят, който се разкрива пред нея.
Музика: Джакомо Пучини Либрето: Джузепе Джакоза и Луиджи Илика по драмата на Давид Беласко, основана на историята "Мадам Бътерфлай" от Джон Лутер Лонг от 1898 г. Премиера: 17 февруари 1904 в Миланската Скала. Същата година е играна в Бреша, през 1906 е третата "американска" версия, а през 1907 г. е представена и в Париж. Пучини открива сюжета за..
1 февруари 3.00 часа – Рейналдо Хан (1874-1947), Клавирен квинтет във фа диез минор. 3.31 часа – Теодор Дюбоа (1837-1924), Клавирен квартет. 4.02 часа – Габриел Форе (1845-1924), Клавирен квинтет № 1 в ре минор, оп. 89. Изпълняват: квартет "Класика" и Меган Милац (пиано). 4.35 часа – Теодор Дюбоа (1837-1924), Chant Pastoral (Пастирска песен)...
Росица Лазарова се ражда в семейство на доктори. Нейните корени са от София и Вардарска Македония. В рода си няма професионални изпълнители, но нейната любов към народната песен се поражда с любопитството на едно младо момиче, живеещо над репетиционната зала на Държавния ансамбъл за народни песни и танци "Филип Кутев" по това време. Увлечена в..
Ювал Рафаел, преживяла нападението на "Хамас" от 7 октомври 2023 г., е избрана да представи Израел на тазгодишния песенен конкурс "Евровизия" . Талантливата певица спечели шоуто за таланти "Следващата звезда" и ще участва от името на родината си през месец май в Базел, Швейцария. 24-годишната Рафаел оцелява по чудо на музикалния фестивал "Нова",..
След завръщането си от Германия преди няколко години, джаз пианистът, композитор и аранжор Константин Костов се налага като име и на българската музикална сцена с иновативни концертни и студийни проекти. Роден във Враца и завършил НУИ "Панайот Пипков" - гр. Плевен в класа по пиано на Елеонора Карамишева, по-късно учи джаз пиано при проф. Юлия Ценова в..
Фондация за хуманитарни и социални изследвания – София (ФХСИ) излезе с новия брой 7 на Бюлетина "Антидемократичната пропаганда в България онлайн". Как..
Своята кариера на художник-карикатурист, а и на "пописващ" пародии и смешки Димитър Чорбаджийски-Чудомир разгръща първоначално най-пълно във в...
Столичната галерия за модерно градско изкуство "Риволи" кани публиката на пътуване в сърцето на Португалия с поредната си изложба на водещи съвременни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg