Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Клеопатра”, опера в четири действия от Жул Масне (съдържание)

Музика: Жул Масне
Либретото: Луй Пайен
Световна премиера: 23 февруари 1914 година в Монте Карло

Действащи лица:
Клеопатра, египетска царица - мецосопран
Марк Антоний, триумвир на Рим - баритон
Спакос, роб - тенор
Октавия, съпруга на Марк Антоний - сопран
Шармон, робиня на Клеопатра - сопран
Ениус, римски войник - баритон
Северус, римлянин - баритон

Действието се развива в Рим и Египет през I век преди н.е.


Първо действие
В своя лагер в Тарс, Марк Антоний приема почитания от представители на цяла Азия. Спакос известява за идването на Клеопатра. Антоний подигравателно я нарича „куртизанката с корона”. Красавицата се появява в пищно и предизвикателно облекло и искрата между двамата се запалва мигновено. Владетелят на Рим изпъжда всички присъстващи и двамата остават сами. Любовната сцена прекъсва Ениус, който носи писмо от Сената: Марк Антоний трябва да се върне в Рим. За негова жена е избрана Октавия, сестра на триумвира Октавиан, единият от тримата владетели на Рим. В отговор на това Антоний отплава с Клеопатра за Египет.

Второ действие
Марк Антоний се е завърнал в Рим. Сватбеното тържество с Октавия е към своя край. Ениус коментира със слугите любовната афера между господаря им и царицата на Египет. Идват Антоний и Октавия. Владетелят отпраща жена си и започва да разпитва Ениус за Клеопатра. От него научава за новата връзка на царицата и завладян от ревност решава да се върне веднага в Египет.

Клеопатра и новият и любовник Спакос се веселят преоблечени сред тълпата.
На празненството е и младият танцьор Адамос. Спакос напада Адамос. Идва робинята на царицата Шармон, за да и съобщи, че Марк Антоний се завръща в Египет. Спаркос се опитва да спре Клеопатра, но не успява.

Трето действие
В двореца на Клеопатра двамата влюбени се забавляват. Танцьори от цял свят ги веселят, а Клеопатра целува всеки роб, дръзнал да отпие от чаша с отровено вино. Идва Октавия и моли Марк Антоний да се върне с нея в Рим. В противен случай брат и Октавиус ще нападне Египет. Марк Антоний отива да подготви своята войска. Спакос отвежда Октавия.

Четвърто действие
Клеопатра е във своята гробница. Тя е изпратила вестител до сразения в битката Марк Антоний. Спакос е засегнат от признанието на царицата, че тя всъщност обича Марк Антоний. Раздразнен, той и разкрива, че е казал на вестителя да оповести на римляните нейната смърт. Клеопатра пронизва Спаков с камата си. В същото време известяват за идването на ранения Марк Антоний. Той е внесен на носилка от войниците си, издъхва в обятията на Клеопатра. Клеопатра заповядва да пуснат кобрата, която трябва да я ухапе смъртоносно. Октавий и войниците му влизат в гробницата, но вече е късно.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Жорж Претр дирижира Виенската филхармония на Новогодишния концерт (1 януари 2010 г.) в Музикферайн, Виена, Австрия.

Дирижира Жорж Претр

В средата на 60-те години пред знаменития френски маестро се отварят широко вратите на най-реномираните театри на Стария континент и отвъд океана. През 1961 се срещат с Мария Калас. Prima donna assoluta e на върха в кариерата си, а Претр се превръща в един от любимите ѝ диригенти. Три години по-късно с посредничеството на EMI изкачват шеметна..

публикувано на 02.11.24 в 08:05

Напусна ни внезапно маестро Драгомир Йосифов

Внезапно на 58 години ни напусна Драгомир Йосифов – композитор, музиколог и диригент на Хора на Опера Пловдив. Драгомир Йосифов е роден през 1966 г. във Варна. Завършва диригентския клас на Държавната музикална академия в София при проф. Васил Арнаудов и доц. Димитър Манолов. Негови учители по композиция са проф. Лазар Николов и Божидар Спасов...

публикувано на 31.10.24 в 15:09

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 15 ноември 2024 г.

1 ноември Свири Оркестърът на Румънското национално радио с диригент Румън Гамба. 3.00 часа – Йон Думитреску (1913-1996), Симфоничен прелюд. 3.11 часа – Пьотр Илич Чайковски (1840-1893), Концерт за цигулка в Ре мажор, оп. 35. Солист: Александру Томеску (цигулка). 3.48 часа – Николо Паганини (1782-1840), Каприз № 24 в ла минор. Изпълнява Александру..

публикувано на 31.10.24 в 10:25

Как дигиталната музика промени музикалния бизнес?

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" говорим за музикалното мениджърство и клубния живот в различните краища на Европа. Събеседник е Светослав Нунев – организатор на събития и концерти на български изпълнители в световната музикална столица Лондон, с дългогодишен опит като композитор и диджей. Той сподели своите наблюдения и..

публикувано на 30.10.24 в 11:36
Плакат -

Британските психеделик рок класици The Telescopes за първи път в България

Легендарната британска нойз/спейс/дрийм поп/психеделик рок формация The Telescopes , оглавявана от Стивън Лори, пристига у нас за концерт на 5 ноември в зала "Сингълс" а НДК по покана на "Аларма Пънк Джаз" на БНР. С музиката от съвсем новия си албум Halo Moon , издаден миналия месец от Tapete Records . По-рано тази година пък Fuzz..

публикувано на 28.10.24 в 21:49