Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От Ком до Емине или обратно, но все по билото на Стара планина

БНР Новини
Живко Момчев в подножието на връх Козя Стена - резерват Козя Стена, Национален парк „Централен Балкан”.
Снимка: Иван Минов

Някога Алеко Константинов мечтаел: Ако не успея да изпълня големия си план-блян за околосветско пътешествие, тогава ще се задоволя с едно пътуване по билото на нашата дивна Стара планина, на величествения Балкан, от единия до другия й край. И вярвам, че това ще бъде твърде забавно и полезно скитане, тъй като ние не познаваме собствената си страна не по-добре от азиатските и африканските пустини, защото живеем в родината си  като равнодушни чужденци.

Времето на  Щастливеца е различно от нашето, нищо че мнозина правим планове-блянове за една или друга посока.  Парадоксално, но не са малко туристите, обиколили поне половин Европа, без да са открили чудните кътчета на българската природа. Маршрутът Ком-Емине е отлично предизвикателство за любознателните. Ако някъде дълбоко у вас се крие и духът за приключения, значи сте готови за тръгване.  

Знаете ли колко са върховете за преодоляване по маршрута Ком- Емине? Повече от 100! А с каква денивелация трябва да се справите? Какво разстояние ви очаква по билото на Стара планина? Къде се намират Виканата скала? Малиновата плантация? Къде е запазена най-старата машина за лимонада у нас? И кой е най-сложният участък по цялото трасе?   

Отговори може да откриете в пътеводителя „От връх Ком до нос Емине”. Той е богато илюстриран със снимки и карти. Екипът: Живко Момчев, Йоанна Новакова, Иван Минов и Николай Илчев, наричат своята работа „по-скоро наръчник” в помощ на туриста. Постарали са се да включат голям обем полезна информация за хижи, чешми, исторически и културни обекти. Подобен справочник не е излизал от близо 40 години.

Може да изберете и само определен етап от маршрута. Още по-добре, ако разполагате с повече време, за да извървите цялото разстояние, над 600 км. Масово се тръгва от запад на изток. Но може и обратно: от морето, нос Емине, към Централния и Западен дял на Старопланинския гръбнак, протегнал снага надлъж през България. Сега с Живко Момчев избираме тъкмо този вариант и следваме пътя на слънцето.   
Защо Ком-Емине е трудно, но забавно и незабравимо приключение? Чуйте интервюто.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Красимир Коцев: За "човешкото" в изкуствения интелект

Електричество, данни, метал – вените, невроните и коститена едно ново същество, което не принадлежи нито на природата, нито на човечеството. Една и съща реалност ли виждат човекът и изкуственият интелект? Kъде са аналогиите с човешките сетива? Освен да му дадем сетива, можем ли да го приучим и на чувства – разговор във "Време за наука" с..

публикувано на 14.01.25 в 12:04

Еврика! Успешни българи: Владислава Георгиева

Владислава Георгиева е асистент в катедра "Комуникационни мрежи и системи" към факултет "Артилерия", противовъздушна отбрана и компютърни и информационни системи във ВВУ - Шумен. По време на следването си в Шуменския университет"Епископ Константин Преславски” през 2016 година печели именната стипендия "Акад. Димитър Мишев", която фондация "Еврика"..

публикувано на 13.01.25 в 17:05
Проф. Александър Оскар

Мобилните устройства са най-мощният стимул за развитие на късогледството

Първият профилактичен преглед се прави, когато детето е на 6 месеца, след това на 3,6 години и след това в предучилищна възраст, разказва в предаването "Следобед за любопитните" проф. Александър Оскар – ръководител на Катедрата по офталмология към Медицинския университет в София, началник на Клиниката по очни болести към УМБАЛ "Александровска" и..

публикувано на 13.01.25 в 12:20

Предпочитанието към лични имена на български владетели е тенденция

В първото за новата година издание на предаването "За думите" с доц. Мая Влахова от Секцията по ономастика на Института за български език коментираме имената на първите бебета за 2025 г. и тенденциите, които се очертават в избора на младите родители. Крум е наречено първото момченце, сред останалите два пъти се появява името Самуил, което потвърждава..

публикувано на 12.01.25 в 13:05

Сондажи в премълчаната история

"Българската политическа почва" – тази книга на социолога Димитър Ганев се превърна в обсъждано интелектуално събитие – и одобрявано, и критикувано. Идеята му, че политическата култура на българина е определена от различни почвени слоеве и че само чрез сондаж на тези слоеве можем да схванем същността си днес, безспорно е иновативна, но и малко..

публикувано на 10.01.25 в 15:40