Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Когато туризмът празнува

БНР Новини

Какво е „пощел”? Ами „бабурка”? И на какъв език? И двете са част от безкрайното пътуване между старата и новата колективна памет . В туризма има нещо много странно: хем искаме да са ни осигурени удобствата на 21 век, но без да се лишаваме от уюта на къкрещите бабини гърненца. От тях се вдига уханна пара, овкусена поне с 40 билки. И ако може, да са точно и само от този регион. Че като включим после на скорост, чатим и се хвалим: да ни завиждат какво вълшебство сме си открили! Как само са ни глезили!
Та, какво беше бабурка? И коя от двете думи ще да е по-стара: тази или другата, която прилича на пощене? Ето такива тайни откриваме по време на поредното радио-пътешествие. Защото в туризма трябва да знаеш кое как се нарича, за да си го поръчаш. Не очаквайте да ви го предложат сами. В този отрасъл веднага ще ви разпознаят дали сте лаик или умен ценител. Може ли да нощуваме в 5 звездна, бутикова обстановка, при това за завидно малко пари? Всичко е възможно!
Отдавна умореният и стресиран жител от големите градове по света не лети възторжено към същата обстановка по време на ваканция. Шумът и светлинната агресия на селищата, които никога не спят, вече не са му по вкуса. Има го предостатъчно, при това целогодишно. Къде е изгубеният рай: на опазената външна и вътрешна околна среда? Да има птици, представяте ли си, на плажа! И не непременно врани, гларуси, чайки или врабчета. А онези малки забавни качулати създания, които любопитно кокорят очи в пясъчните дюни . Даже вече сме забравили имената им. Може би ги помнят само орнитолозите и то като защитен от изчезване вид. Кога за последен път пред смаяния ви поглед се е появявал скачащ делфин, който може да вдигне на крак целия плаж? Тогава хората сякаш вече не са същите. Всеки вади мобилно устройство. Търчи по пясъка. И снима! Победа - ще си отнесем у дома снимка с късче от рая...
Вместо отчети и цифри за ръстове, спадове и тенденции по случай Международния ден на туризма ще огледаме другото лице на архаичната и нова памет. Едно пътуване между културно-историческото наследство, традициите, реалността и мечтите. Когато „ваканцията” не е само реклама за илюзии.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Красимир Коцев: За "човешкото" в изкуствения интелект

Електричество, данни, метал – вените, невроните и коститена едно ново същество, което не принадлежи нито на природата, нито на човечеството. Една и съща реалност ли виждат човекът и изкуственият интелект? Kъде са аналогиите с човешките сетива? Освен да му дадем сетива, можем ли да го приучим и на чувства – разговор във "Време за наука" с..

публикувано на 14.01.25 в 12:04

Еврика! Успешни българи: Владислава Георгиева

Владислава Георгиева е асистент в катедра "Комуникационни мрежи и системи" към факултет "Артилерия", противовъздушна отбрана и компютърни и информационни системи във ВВУ - Шумен. По време на следването си в Шуменския университет"Епископ Константин Преславски” през 2016 година печели именната стипендия "Акад. Димитър Мишев", която фондация "Еврика"..

публикувано на 13.01.25 в 17:05
Проф. Александър Оскар

Мобилните устройства са най-мощният стимул за развитие на късогледството

Първият профилактичен преглед се прави, когато детето е на 6 месеца, след това на 3,6 години и след това в предучилищна възраст, разказва в предаването "Следобед за любопитните" проф. Александър Оскар – ръководител на Катедрата по офталмология към Медицинския университет в София, началник на Клиниката по очни болести към УМБАЛ "Александровска" и..

публикувано на 13.01.25 в 12:20

Предпочитанието към лични имена на български владетели е тенденция

В първото за новата година издание на предаването "За думите" с доц. Мая Влахова от Секцията по ономастика на Института за български език коментираме имената на първите бебета за 2025 г. и тенденциите, които се очертават в избора на младите родители. Крум е наречено първото момченце, сред останалите два пъти се появява името Самуил, което потвърждава..

публикувано на 12.01.25 в 13:05

Сондажи в премълчаната история

"Българската политическа почва" – тази книга на социолога Димитър Ганев се превърна в обсъждано интелектуално събитие – и одобрявано, и критикувано. Идеята му, че политическата култура на българина е определена от различни почвени слоеве и че само чрез сондаж на тези слоеве можем да схванем същността си днес, безспорно е иновативна, но и малко..

публикувано на 10.01.25 в 15:40