Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Когато туризмът празнува

БНР Новини

Какво е „пощел”? Ами „бабурка”? И на какъв език? И двете са част от безкрайното пътуване между старата и новата колективна памет . В туризма има нещо много странно: хем искаме да са ни осигурени удобствата на 21 век, но без да се лишаваме от уюта на къкрещите бабини гърненца. От тях се вдига уханна пара, овкусена поне с 40 билки. И ако може, да са точно и само от този регион. Че като включим после на скорост, чатим и се хвалим: да ни завиждат какво вълшебство сме си открили! Как само са ни глезили!
Та, какво беше бабурка? И коя от двете думи ще да е по-стара: тази или другата, която прилича на пощене? Ето такива тайни откриваме по време на поредното радио-пътешествие. Защото в туризма трябва да знаеш кое как се нарича, за да си го поръчаш. Не очаквайте да ви го предложат сами. В този отрасъл веднага ще ви разпознаят дали сте лаик или умен ценител. Може ли да нощуваме в 5 звездна, бутикова обстановка, при това за завидно малко пари? Всичко е възможно!
Отдавна умореният и стресиран жител от големите градове по света не лети възторжено към същата обстановка по време на ваканция. Шумът и светлинната агресия на селищата, които никога не спят, вече не са му по вкуса. Има го предостатъчно, при това целогодишно. Къде е изгубеният рай: на опазената външна и вътрешна околна среда? Да има птици, представяте ли си, на плажа! И не непременно врани, гларуси, чайки или врабчета. А онези малки забавни качулати създания, които любопитно кокорят очи в пясъчните дюни . Даже вече сме забравили имената им. Може би ги помнят само орнитолозите и то като защитен от изчезване вид. Кога за последен път пред смаяния ви поглед се е появявал скачащ делфин, който може да вдигне на крак целия плаж? Тогава хората сякаш вече не са същите. Всеки вади мобилно устройство. Търчи по пясъка. И снима! Победа - ще си отнесем у дома снимка с късче от рая...
Вместо отчети и цифри за ръстове, спадове и тенденции по случай Международния ден на туризма ще огледаме другото лице на архаичната и нова памет. Едно пътуване между културно-историческото наследство, традициите, реалността и мечтите. Когато „ваканцията” не е само реклама за илюзии.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Чрез кохлеарни импланти може да се възстанови слухът

Освен с високотехнологичното си производство "Сентилион" се гордее с ежедневната си кауза – да помага на стотици българи да бъдат част от красивия свят на звуците. Компанията е официален представител за България на световния лидер във високотехнологичните имплантируеми решения при слухова загуба MED-EL Австрия. Благодарение на сътрудничеството между..

публикувано на 26.04.24 в 14:10

Фестивал "Духът на миналото – съхрани и предай на поколенията" организират в с. Ловчанци

"Духът на миналото – съхрани и предай на поколенията" – това е надсловът на фестивала, организиран от читалище "Светлина 1940" в с. Ловчанци, община Добрич на 28-и април.  В него са включени четири задачи за всички участници – певческа, танцова, кулинарна и игри от миналото, съобщава в предаването "Следобед за любопитните" Стоян Варналиев –..

публикувано на 26.04.24 в 11:15
Паметник на партиарх Евтимий

Патриарси и екзарси

Как се е управлявала нашата църква през вековете и каква е връзката между управление на църквата и държавното строителство – говорим за главите на българското православие с отец Калистрат от атонския манастир "Св. Георги Зограф", с богослова Иван Йовчев, с историка доц. Христо Темелски и със социолога доцент Албена Танева. Какво е "етнофилетизъм" и..

публикувано на 25.04.24 в 12:20
Проф. Румен Кастелов

Застраховка "транспортен травматизъм"

В разговора с проф. Румен Кастелов акцентирахме върху многообразието, което предлага самата тема: новите стари автомобили, "придобивките" на века – тротинетки, електрически велосипеди, АТВ, алеи и пешеходни пътеки. Къде е безопасно и откъде пристигат най-често пациентите? – попитахме опитния травматолог и ортопед. Ръководителят на Клиниката по..

публикувано на 25.04.24 в 08:23
Арменско цивилно население ескортирано от османски войници към затвора в Мезире, април 1915

109 години от арменския геноцид

Днес светът отбелязва 109-ата годишнина от геноцида над арменците в Османската империя. На 24 април 1915 година в Цариград са арестувани, а малко след това и избити над 200 арменски интелектуалци. С това се слага началото на избиването и прогонването на 1 500 000 арменци. България е една от първите страни, които отварят границите си за бежанците. Сто..

публикувано на 24.04.24 в 07:55