Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Морските селища през зимата

БНР Новини
Изглед от Ахтопол
Снимка: БГНЕС

Да идем на море през ...зимата? Защо не! Морските селища у нас и тогава могат да са изключително интересни. Защото по света е така. Кога, обаче, тук ще включим цялото богатство на културно-историческото наследство в полза на целогодишния туризъм? Дали добре познаваме силата на този ресурс в помощ на икономиката, устойчивото развитие, местния поминък? Традиционни и съвременни фестивали, музейни сбирки, регионални празници, вкусна и характерна регионална кухня – всички те са залог за успех. Но, някой трябва да помогне калъпът на стереотипите да бъде заменен от интересни, действащи идеи. Така се появява сдружението „Черноморска Странджа”. В основата за създаването му е Петър Кънев. За масовата общественост той е народен представител, председател на Парламентарната комисия по икономическа политика и туризъм. Малцина знаят, че е майстор на спорта по волейбол. И професионален леководолаз! Благодарение на него в Ахтопол бе създаден уникален Музей на котвата. Сдружение „Черноморска Странджа” си поставя като основна цел да опазва, съхранява и популяризира културно-историческото наследство на сушата и под водата, да съдейства за условия, насърчаващи археологическите изследвания, духовния живот в региона, изучаване и опознаване на удивителната Странджа, с нейната крайбрежна ивица и шелф. Никулден е типичен празник, с който свързваме морето, без да ни влияе зимата. Ако в Ахтопол откриваме очарованието на зимното море, срещите с рибарите, аромата на смокиновото сладко, защо да не е така и в останалото време?! Сигурно и на Ивановден е интересно, и на Йордановден – все „водни” празници, както са известни в традиционния народен календар на обредността. После идват Антонов и Атанасов ден и Баба Марта може да е неповторима край морето, и за 3-ти март усещането за празник да е по-различно. Защото това е България. А тя е с хилядолетни обичаи, пластове цивилизации. Колко народи могат да се похвалят с такава дълголетна история! Ще се промени ли отношението към морските селища като места не само за лятната ваканция, а за целогодишен туризъм?



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Чрез кохлеарни импланти може да се възстанови слухът

Освен с високотехнологичното си производство "Сентилион" се гордее с ежедневната си кауза – да помага на стотици българи да бъдат част от красивия свят на звуците. Компанията е официален представител за България на световния лидер във високотехнологичните имплантируеми решения при слухова загуба MED-EL Австрия. Благодарение на сътрудничеството между..

публикувано на 26.04.24 в 14:10

Фестивал "Духът на миналото – съхрани и предай на поколенията" организират в с. Ловчанци

"Духът на миналото – съхрани и предай на поколенията" – това е надсловът на фестивала, организиран от читалище "Светлина 1940" в с. Ловчанци, община Добрич на 28-и април.  В него са включени четири задачи за всички участници – певческа, танцова, кулинарна и игри от миналото, съобщава в предаването "Следобед за любопитните" Стоян Варналиев –..

публикувано на 26.04.24 в 11:15
Паметник на партиарх Евтимий

Патриарси и екзарси

Как се е управлявала нашата църква през вековете и каква е връзката между управление на църквата и държавното строителство – говорим за главите на българското православие с отец Калистрат от атонския манастир "Св. Георги Зограф", с богослова Иван Йовчев, с историка доц. Христо Темелски и със социолога доцент Албена Танева. Какво е "етнофилетизъм" и..

публикувано на 25.04.24 в 12:20
Проф. Румен Кастелов

Застраховка "транспортен травматизъм"

В разговора с проф. Румен Кастелов акцентирахме върху многообразието, което предлага самата тема: новите стари автомобили, "придобивките" на века – тротинетки, електрически велосипеди, АТВ, алеи и пешеходни пътеки. Къде е безопасно и откъде пристигат най-често пациентите? – попитахме опитния травматолог и ортопед. Ръководителят на Клиниката по..

публикувано на 25.04.24 в 08:23
Арменско цивилно население ескортирано от османски войници към затвора в Мезире, април 1915

109 години от арменския геноцид

Днес светът отбелязва 109-ата годишнина от геноцида над арменците в Османската империя. На 24 април 1915 година в Цариград са арестувани, а малко след това и избити над 200 арменски интелектуалци. С това се слага началото на избиването и прогонването на 1 500 000 арменци. България е една от първите страни, които отварят границите си за бежанците. Сто..

публикувано на 24.04.24 в 07:55