Да идем на море през ...зимата? Защо не! Морските селища у нас и тогава могат да са изключително интересни. Защото по света е така. Кога, обаче, тук ще включим цялото богатство на културно-историческото наследство в полза на целогодишния туризъм? Дали добре познаваме силата на този ресурс в помощ на икономиката, устойчивото развитие, местния поминък? Традиционни и съвременни фестивали, музейни сбирки, регионални празници, вкусна и характерна регионална кухня – всички те са залог за успех. Но, някой трябва да помогне калъпът на стереотипите да бъде заменен от интересни, действащи идеи. Така се появява сдружението „Черноморска Странджа”. В основата за създаването му е Петър Кънев. За масовата общественост той е народен представител, председател на Парламентарната комисия по икономическа политика и туризъм. Малцина знаят, че е майстор на спорта по волейбол. И професионален леководолаз! Благодарение на него в Ахтопол бе създаден уникален Музей на котвата. Сдружение „Черноморска Странджа” си поставя като основна цел да опазва, съхранява и популяризира културно-историческото наследство на сушата и под водата, да съдейства за условия, насърчаващи археологическите изследвания, духовния живот в региона, изучаване и опознаване на удивителната Странджа, с нейната крайбрежна ивица и шелф. Никулден е типичен празник, с който свързваме морето, без да ни влияе зимата. Ако в Ахтопол откриваме очарованието на зимното море, срещите с рибарите, аромата на смокиновото сладко, защо да не е така и в останалото време?! Сигурно и на Ивановден е интересно, и на Йордановден – все „водни” празници, както са известни в традиционния народен календар на обредността. После идват Антонов и Атанасов ден и Баба Марта може да е неповторима край морето, и за 3-ти март усещането за празник да е по-различно. Защото това е България. А тя е с хилядолетни обичаи, пластове цивилизации. Колко народи могат да се похвалят с такава дълголетна история! Ще се промени ли отношението към морските селища като места не само за лятната ваканция, а за целогодишен туризъм?
Електричество, данни, метал – вените, невроните и коститена едно ново същество, което не принадлежи нито на природата, нито на човечеството. Една и съща реалност ли виждат човекът и изкуственият интелект? Kъде са аналогиите с човешките сетива? Освен да му дадем сетива, можем ли да го приучим и на чувства – разговор във "Време за наука" с..
Владислава Георгиева е асистент в катедра "Комуникационни мрежи и системи" към факултет "Артилерия", противовъздушна отбрана и компютърни и информационни системи във ВВУ - Шумен. По време на следването си в Шуменския университет"Епископ Константин Преславски” през 2016 година печели именната стипендия "Акад. Димитър Мишев", която фондация "Еврика"..
Първият профилактичен преглед се прави, когато детето е на 6 месеца, след това на 3,6 години и след това в предучилищна възраст, разказва в предаването "Следобед за любопитните" проф. Александър Оскар – ръководител на Катедрата по офталмология към Медицинския университет в София, началник на Клиниката по очни болести към УМБАЛ "Александровска" и..
В първото за новата година издание на предаването "За думите" с доц. Мая Влахова от Секцията по ономастика на Института за български език коментираме имената на първите бебета за 2025 г. и тенденциите, които се очертават в избора на младите родители. Крум е наречено първото момченце, сред останалите два пъти се появява името Самуил, което потвърждава..
"Българската политическа почва" – тази книга на социолога Димитър Ганев се превърна в обсъждано интелектуално събитие – и одобрявано, и критикувано. Идеята му, че политическата култура на българина е определена от различни почвени слоеве и че само чрез сондаж на тези слоеве можем да схванем същността си днес, безспорно е иновативна, но и малко..
В рубриката "Архивите са живи", обръщаме поглед към един от най-ярките символи на българската литература – Пейо Яворов. На днешния ден по нов стил, преди..
В рубриката "Разговорът" ви срещаме с Лида Тенева – опитен изследовател, който посвещава професионалния си живот на изучаването на океанските екосистеми и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg