Кой е Иван Грозев? – Поколение след поколение учи уроците си по история, по литература. Обикновено, в наши дни стъпалата към знанията, към по-доброто училище, елитната гимназия, а после и към по-престижния университет, преминават през частните уроци. Учим – плащаме – катерим. Как усвояваме задължителния материал? Колко от него остава вътре в нас, да докосва сърцата и да ни вълнува?
Възрастните упорито повтарят на младото поколение, че решенията за живота трябва да са прагматични. Какви времена са били някога? – „Пламни, пламни ти в нас, любов гореща!“ Иван Грозев, казват, искал да се бие за Отечеството, но не го взели, понеже бил слабичък, направо хилав!
А каква мощ ще покаже после: на истински патриот с мащабно мислене! Става кмет на Карлово, кмет на София. Има принос за създаването на Средно търговско училище в София, (днес елитните Търговско-банкова и финансово – стопанска гимназии), в които продължават да се обучават бъдещите икономисти, финансисти, мениджъри, банкери. Съдейства в столицата да има работилница за ремонт на локомотиви и вагони, а в Княжево да бъде построена църквата „Св. Илия“. Той е първият председател на Софийската търговско-индустриална камара (днес Българска Търговско-промишлена палата). Авторитетната организация навърши 120 години! И което е от особено значение за живата ни памет: Иван Грозев е бил сред най-видните възрожденци и съратници на Васил Левски. След Освобождението допринася в столицата да бъде издигнат паметникът на Апостола.
Помните ли разказа на Вазов за чистия път? Годината е 1870. Иван Грозев пътува от Пловдив за родния си град Карлово. Шири се мълва, че Дяконът е в Карлово. Конни заптиета са изпратени, за да го заловят. Всички пътища се проверяват. Недалеч от заптиетата преминава самотен конник с разтворена омбрела, да му пази сянка. Никой не обръща внимание на пътника, който подхвърля поздрав: „Бай Грозев, добър час!“ Когато разпознава Апостола, Грозев е удивен и ужасен. А Левски го успокоява, че тогава пътят е най-чист!
След възторга на емоцията, да преминем към реалността в наши дни. От десетилетия домът на Иван Грозев в Карлово тъне в разруха и забрава. БТПП започна инициатива за спасяването на къщата. Как всеки може да се включи и да стане част от благородната кауза? Какво още не знаем за Иван Грозев? – Чуйте предаването от 19 февруари 2016 година, в което участват Цветан Симеонов, председател на БТПП, и Дора Чаушева, директор на Националния музей „Васил Левски“ в Карлово. От проф. Иван Стоянов, председател на фондация „Васил Левски“, ще научим колко са паметниците и паметните знаци у нас и в чужбина, поставени в почит към делото на Апостола.
Станете част от благородната кауза!
Книгата на Ива Станоева "Документи, времена, облекло. Народни костюми в Княжество България" излезе от печат неотдавна. Тя е посветена на ценен извор за историята на традиционното облекло от 1888 - 1889 година, съхраняван във фонда на проф. Иван Шишманов при Научния архив на Българската академия на науките. Той съдържа рапорти на окръжни управители,..
Българска картографска асоциация, със съдействието на Университета по архитектура, строителство и геодезия, организират 14-и Национален конкурс за детска географска карта. Той е като част от Международния конкурс за детска карта "Барбара Печеник" 2025, съгласно условията, определени от Международната картографска асоциация (МКА). "БНР подаде една..
Екатерина Арсова гостува в "Покана за пътуване" още докато беше студентка по ветеринарна медицина. Тогава тя разказа какво е да си доброволец в приют за слонове в Тайланд и как е правила педикюр на огромното животно. В живота ѝ настъпиха доста промени – вече е с титлата доктор пред името си, което след сватбата се сдоби с тире. Но любовта ѝ към..
Как се става шампион по математика е трудно да се опише и няма рецепта, но в основата е трудолюбието. Думите са на Любомир Любенов преподавател по математика с над 40 годишен опит от Стара Загора и основател на състезанието "Математика без граници". "Човек трябва да трупа знания и умения в полза на хората, и да стане шампион да не е целта...
18 години пътешествия по света, срещи с непознати племена и опасни животни, стотици дни с камера на гръб, дрон в небето и обективи във всеки джоб. Радости и несгоди в 800 епизода на "Без багаж". И несломима страст към пътешествията. Рекордният брой заснети и излъчени по целия свят серии на "Без багаж" е отбелязан подобаващо на фестивала Mipcom в..
В рубриката "Темите на деня" разговаряхме с Милена Статева , доктор по психология и социален психолог, която ни разказа за един иновативен метод за..
"Крадецът на праскови" е нова българска опера по едноименната повест на Емилиян Станев, чиято втора премиера предстои утре (21 декември) от 19 ч. в..
"Обадете се по-късно – в кома съм" е премиерен спектакъл в Сатиричния театър "Алеко Константинов" по пиесата на Жан Пиер Мартинез "Критично..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg