Кой е Иван Грозев? – Поколение след поколение учи уроците си по история, по литература. Обикновено, в наши дни стъпалата към знанията, към по-доброто училище, елитната гимназия, а после и към по-престижния университет, преминават през частните уроци. Учим – плащаме – катерим. Как усвояваме задължителния материал? Колко от него остава вътре в нас, да докосва сърцата и да ни вълнува?
Възрастните упорито повтарят на младото поколение, че решенията за живота трябва да са прагматични. Какви времена са били някога? – „Пламни, пламни ти в нас, любов гореща!“ Иван Грозев, казват, искал да се бие за Отечеството, но не го взели, понеже бил слабичък, направо хилав!
А каква мощ ще покаже после: на истински патриот с мащабно мислене! Става кмет на Карлово, кмет на София. Има принос за създаването на Средно търговско училище в София, (днес елитните Търговско-банкова и финансово – стопанска гимназии), в които продължават да се обучават бъдещите икономисти, финансисти, мениджъри, банкери. Съдейства в столицата да има работилница за ремонт на локомотиви и вагони, а в Княжево да бъде построена църквата „Св. Илия“. Той е първият председател на Софийската търговско-индустриална камара (днес Българска Търговско-промишлена палата). Авторитетната организация навърши 120 години! И което е от особено значение за живата ни памет: Иван Грозев е бил сред най-видните възрожденци и съратници на Васил Левски. След Освобождението допринася в столицата да бъде издигнат паметникът на Апостола.
Помните ли разказа на Вазов за чистия път? Годината е 1870. Иван Грозев пътува от Пловдив за родния си град Карлово. Шири се мълва, че Дяконът е в Карлово. Конни заптиета са изпратени, за да го заловят. Всички пътища се проверяват. Недалеч от заптиетата преминава самотен конник с разтворена омбрела, да му пази сянка. Никой не обръща внимание на пътника, който подхвърля поздрав: „Бай Грозев, добър час!“ Когато разпознава Апостола, Грозев е удивен и ужасен. А Левски го успокоява, че тогава пътят е най-чист!
След възторга на емоцията, да преминем към реалността в наши дни. От десетилетия домът на Иван Грозев в Карлово тъне в разруха и забрава. БТПП започна инициатива за спасяването на къщата. Как всеки може да се включи и да стане част от благородната кауза? Какво още не знаем за Иван Грозев? – Чуйте предаването от 19 февруари 2016 година, в което участват Цветан Симеонов, председател на БТПП, и Дора Чаушева, директор на Националния музей „Васил Левски“ в Карлово. От проф. Иван Стоянов, председател на фондация „Васил Левски“, ще научим колко са паметниците и паметните знаци у нас и в чужбина, поставени в почит към делото на Апостола.
Станете част от благородната кауза!
Три български ученички ще представят научните си разработки на един от най-престижните конкурси за млади учени – Международния научен и инженерен панаир Regeneron 2025, който ще се проведе през май в Кълъмбъс, Охайо. Те ще имат възможност да се включат в световното изложение, след като спечелиха първите три награди на тазгодишното издание..
Много пъти в "Познати и непознати" сме говорили за антисемитизма и различните му прояви, както и за най-ярката от тях – Холокоста. Връщали сме се назад в историята и сме разказвали за изгонването на евреите от Египет, за робството им във Вавилон, за едикта на Едуард I, наредил изгонването на всички евреи от Англия и довел до масови арести и екзекуции..
В "Покана за пътуване" започнахме прелюбопитния разговор с журналистката Мира Баджева за една не особено позната част от Африка – Замбия, Малави, Танзания. Тя ни разходи из резервата в Замбия Южна Луангва. Но разказът бе толкова интересен, че не стигнахме до Малави. Днес ще поправим тази несправедливост към държавата в Източна Африка. Езерото Малави..
Бежански вълни, ковид криза, бежански вълни, война в Украйна, война в Близкия изток, още бежански вълни - това е светът ни от няколко години насам. И като последици – кризи в почти всички области на живота. Най-видими са икономическата и социалната. България не прави изключение. В страната ни се увеличиха неравенството, бедността, социалните..
Нашият екип никога не е оставал далеч от най-сериозните и важни дискусии в обществото на тема "здраве". Една от тях – разграничаването и систематизирането на видовете полова принадлежност, бяха обект на разговор за транссексуалните хора и особеностите на тяхното физическо и психично здраве. Заедно с госта – акад. Владимир Овчаров, акцентирахме..
Нашият екип никога не е оставал далеч от най-сериозните и важни дискусии в обществото на тема "здраве". Една от тях – разграничаването и систематизирането..
6 февруари е важна дата в историческата хроника на Националната художествена академия в София. На този ден през 1896 година княз Фердинанд подписва..
Неволята често се оказва най-добрият, макар и труден учител. Именно чрез нея изграждаме по-дълбоко разбиране за себе си, за околните и за важността на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg