Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да възстановим къщата на Иван Грозев в Карлово

БНР Новини
Цветан Симеонов, председател на БТПП, в студиото на програма „Христо Ботев“
Снимка: Кирчо Стоичков

Кой е Иван Грозев? – Поколение след поколение учи уроците си по история, по литература. Обикновено, в наши дни стъпалата към знанията, към по-доброто училище, елитната гимназия, а после и към по-престижния университет, преминават през частните уроци. Учим – плащаме – катерим. Как усвояваме задължителния материал? Колко от него остава вътре в нас, да докосва сърцата и да ни вълнува?
Възрастните упорито повтарят на младото поколение, че решенията за живота трябва да са прагматични. Какви времена са били някога? – „Пламни, пламни ти в нас, любов гореща!“ Иван Грозев, казват, искал да се бие за Отечеството, но не го взели, понеже бил слабичък, направо хилав!
А каква мощ ще покаже после: на истински патриот с мащабно мислене! Става кмет на Карлово, кмет на София. Има принос за създаването на Средно търговско училище в София, (днес елитните Търговско-банкова и финансово – стопанска гимназии), в които продължават да се обучават бъдещите икономисти, финансисти, мениджъри, банкери. Съдейства в столицата да има работилница за ремонт на локомотиви и вагони, а в Княжево да бъде построена църквата „Св. Илия“. Той е първият председател на Софийската търговско-индустриална камара (днес Българска Търговско-промишлена палата). Авторитетната организация навърши 120 години! И което е от особено значение за живата ни памет: Иван Грозев е бил сред най-видните възрожденци и съратници на Васил Левски. След Освобождението допринася в столицата да бъде издигнат паметникът на Апостола.
Помните ли разказа на Вазов за чистия път? Годината е 1870. Иван Грозев пътува от Пловдив за родния си град Карлово. Шири се мълва, че Дяконът е в Карлово. Конни заптиета са изпратени, за да го заловят. Всички пътища се проверяват. Недалеч от заптиетата преминава самотен конник с разтворена омбрела, да му пази сянка. Никой не обръща внимание на пътника, който подхвърля поздрав: „Бай Грозев, добър час!“ Когато разпознава Апостола, Грозев е удивен и ужасен. А Левски го успокоява, че тогава пътят е най-чист!
След възторга на емоцията, да преминем към реалността в наши дни. От десетилетия домът на Иван Грозев в Карлово тъне в разруха и забрава. БТПП започна инициатива за спасяването на къщата. Как всеки може да се включи и да стане част от благородната кауза? Какво още не знаем за Иван Грозев? – Чуйте предаването от 19 февруари 2016 година, в което участват Цветан Симеонов, председател на БТПП, и Дора Чаушева, директор на Националния музей „Васил Левски“ в Карлово. От проф. Иван Стоянов, председател на фондация „Васил Левски“, ще научим колко са паметниците и паметните знаци у нас и в чужбина, поставени в почит към делото на Апостола.





Станете част от благородната кауза!



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Александра Николова

Александра Николова ще представя България на конкурса за млади учени

Три български ученички ще представят научните си разработки на един от най-престижните конкурси за млади учени – Международния научен и инженерен панаир Regeneron 2025, който ще се проведе през май в Кълъмбъс, Охайо. Те ще имат възможност да се включат в световното изложение, след като спечелиха първите три награди на тазгодишното издание..

публикувано на 07.02.25 в 11:25
Д-р Максим Бенвенисти

Холокостът и антисемитизмът вчера и днес

Много пъти в "Познати и непознати" сме говорили за антисемитизма и различните му прояви, както и за най-ярката от тях – Холокоста. Връщали сме се назад в историята и сме разказвали за изгонването на евреите от Египет, за робството им във Вавилон, за едикта на Едуард I, наредил изгонването на всички евреи от Англия и довел до масови арести и екзекуции..

публикувано на 07.02.25 в 10:40

Мира Баджева: В Малави мухата цеце не е изчезнала

В "Покана за пътуване" започнахме прелюбопитния разговор с журналистката Мира Баджева за една не особено позната част от Африка – Замбия, Малави, Танзания. Тя ни разходи из резервата в Замбия Южна Луангва. Но разказът бе толкова интересен, че не стигнахме до Малави. Днес ще поправим тази несправедливост към държавата в Източна Африка. Езерото Малави..

публикувано на 06.02.25 в 17:25
Екатерина Христова, адв. Йорданка Бекирска, Цвета Николова и д-р Благородна Макева

Родителските войни и децата

Бежански вълни, ковид криза, бежански вълни, война в Украйна, война в Близкия изток, още бежански вълни - това е светът ни от няколко години насам. И като последици – кризи в почти всички области на живота. Най-видими са икономическата и социалната. България не прави изключение. В страната ни се увеличиха неравенството, бедността, социалните..

публикувано на 06.02.25 в 15:35
Акад. Владимир Овчаров

Той, тя или то...?

Нашият екип никога не е оставал далеч от най-сериозните и важни дискусии в обществото на тема "здраве". Една от тях – разграничаването и систематизирането на видовете полова принадлежност, бяха обект на разговор за транссексуалните хора и особеностите на тяхното физическо и психично здраве. Заедно с госта – акад. Владимир Овчаров, акцентирахме..

публикувано на 06.02.25 в 09:05