Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Да възстановим къщата на Иван Грозев в Карлово

БНР Новини
Цветан Симеонов, председател на БТПП, в студиото на програма „Христо Ботев“
Снимка: Кирчо Стоичков

Кой е Иван Грозев? – Поколение след поколение учи уроците си по история, по литература. Обикновено, в наши дни стъпалата към знанията, към по-доброто училище, елитната гимназия, а после и към по-престижния университет, преминават през частните уроци. Учим – плащаме – катерим. Как усвояваме задължителния материал? Колко от него остава вътре в нас, да докосва сърцата и да ни вълнува?
Възрастните упорито повтарят на младото поколение, че решенията за живота трябва да са прагматични. Какви времена са били някога? – „Пламни, пламни ти в нас, любов гореща!“ Иван Грозев, казват, искал да се бие за Отечеството, но не го взели, понеже бил слабичък, направо хилав!
А каква мощ ще покаже после: на истински патриот с мащабно мислене! Става кмет на Карлово, кмет на София. Има принос за създаването на Средно търговско училище в София, (днес елитните Търговско-банкова и финансово – стопанска гимназии), в които продължават да се обучават бъдещите икономисти, финансисти, мениджъри, банкери. Съдейства в столицата да има работилница за ремонт на локомотиви и вагони, а в Княжево да бъде построена църквата „Св. Илия“. Той е първият председател на Софийската търговско-индустриална камара (днес Българска Търговско-промишлена палата). Авторитетната организация навърши 120 години! И което е от особено значение за живата ни памет: Иван Грозев е бил сред най-видните възрожденци и съратници на Васил Левски. След Освобождението допринася в столицата да бъде издигнат паметникът на Апостола.
Помните ли разказа на Вазов за чистия път? Годината е 1870. Иван Грозев пътува от Пловдив за родния си град Карлово. Шири се мълва, че Дяконът е в Карлово. Конни заптиета са изпратени, за да го заловят. Всички пътища се проверяват. Недалеч от заптиетата преминава самотен конник с разтворена омбрела, да му пази сянка. Никой не обръща внимание на пътника, който подхвърля поздрав: „Бай Грозев, добър час!“ Когато разпознава Апостола, Грозев е удивен и ужасен. А Левски го успокоява, че тогава пътят е най-чист!
След възторга на емоцията, да преминем към реалността в наши дни. От десетилетия домът на Иван Грозев в Карлово тъне в разруха и забрава. БТПП започна инициатива за спасяването на къщата. Как всеки може да се включи и да стане част от благородната кауза? Какво още не знаем за Иван Грозев? – Чуйте предаването от 19 февруари 2016 година, в което участват Цветан Симеонов, председател на БТПП, и Дора Чаушева, директор на Националния музей „Васил Левски“ в Карлово. От проф. Иван Стоянов, председател на фондация „Васил Левски“, ще научим колко са паметниците и паметните знаци у нас и в чужбина, поставени в почит към делото на Апостола.





Станете част от благородната кауза!



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мира Баджева

Мира Баджева и защо малките градчета около Чешме заслужават повече внимание

За философията на бавното живеене, за традициите и споделената храна – журналистката и пътешественичка Мира Баджева разказва за едно от последните си пътувания из Турция – за района около полуостров Чешме, с какво е известен или по-скоро защо трябва да бъде по-известен. Още повече, че според нея малките градчета около Чешме заслужават специално..

публикувано на 16.08.24 в 16:25

В Атанасовско езеро се излюпиха за първи път розови фламинги

За първи път в България се излюпиха три розови фламинги в Атанасовското езеро край Бургас. Случи се навръх 44-годишнина от обявяването на езерото за поддържан резерват.  "Много по-дълга история има този факт. Всичко започна през миналата година, гнездата на птиците са големи, птиците показаха, че започват процес на гнездене, но за съжаление..

публикувано на 16.08.24 в 10:20

Седмата експедиция на палеонтолозите от НПМ-БАН доведе до вълнуващи открития

Седмата по ред експедиция на палеонтолозите от НПМ-БАН приключи успешно. Учените се натъкнаха на 30 нови вкаменелости до находището на динозаври и друга гръбначна фауна с къснокредна възраст край град Трън. В екипа, ръководен от доц. Латинка Христова, участваха ас. Владимир Николов и Ралица Богданова от НПМ-БАН, проф. Марлена Янева и доц...

публикувано на 15.08.24 в 12:56
пивоварна

Пивовари: Епизод 2 – Пивоварната, Дълбок зимник и хълмът – правим бира, не боза!

В пет епизода представяме историята на българското пиво от навлизането на пивоварството у нас след Освобождението до наши дни. Разкриваме тайните на технологичните процеси в миналото и сега.  Във всеки епизод с помощта на потомци, краеведи, историци, разказваме личната истории на едни от първите пивовари в България: братя Прошек, д-р Кожухаров,..

публикувано на 12.08.24 в 18:00
 Катерина Тумбалова

Еврика! Успешни българи: Катерина Тумбалова

Катерина Тумбалова е носител на именната стипендия "Академик Ростислав Каишев" за "Постижения в овладяването на химията и химичните технологии". Тя е лауреат на фондация "Еврика" за учебната 2023/ 2024 година. Катерина е все още студентка във Факултета по химия и фармация на СУ, специалност "Екохимия", но вече две години работи и в Института по обща и..

публикувано на 12.08.24 в 17:00