Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да възстановим къщата на Иван Грозев в Карлово

БНР Новини
Цветан Симеонов, председател на БТПП, в студиото на програма „Христо Ботев“
Снимка: Кирчо Стоичков

Кой е Иван Грозев? – Поколение след поколение учи уроците си по история, по литература. Обикновено, в наши дни стъпалата към знанията, към по-доброто училище, елитната гимназия, а после и към по-престижния университет, преминават през частните уроци. Учим – плащаме – катерим. Как усвояваме задължителния материал? Колко от него остава вътре в нас, да докосва сърцата и да ни вълнува?
Възрастните упорито повтарят на младото поколение, че решенията за живота трябва да са прагматични. Какви времена са били някога? – „Пламни, пламни ти в нас, любов гореща!“ Иван Грозев, казват, искал да се бие за Отечеството, но не го взели, понеже бил слабичък, направо хилав!
А каква мощ ще покаже после: на истински патриот с мащабно мислене! Става кмет на Карлово, кмет на София. Има принос за създаването на Средно търговско училище в София, (днес елитните Търговско-банкова и финансово – стопанска гимназии), в които продължават да се обучават бъдещите икономисти, финансисти, мениджъри, банкери. Съдейства в столицата да има работилница за ремонт на локомотиви и вагони, а в Княжево да бъде построена църквата „Св. Илия“. Той е първият председател на Софийската търговско-индустриална камара (днес Българска Търговско-промишлена палата). Авторитетната организация навърши 120 години! И което е от особено значение за живата ни памет: Иван Грозев е бил сред най-видните възрожденци и съратници на Васил Левски. След Освобождението допринася в столицата да бъде издигнат паметникът на Апостола.
Помните ли разказа на Вазов за чистия път? Годината е 1870. Иван Грозев пътува от Пловдив за родния си град Карлово. Шири се мълва, че Дяконът е в Карлово. Конни заптиета са изпратени, за да го заловят. Всички пътища се проверяват. Недалеч от заптиетата преминава самотен конник с разтворена омбрела, да му пази сянка. Никой не обръща внимание на пътника, който подхвърля поздрав: „Бай Грозев, добър час!“ Когато разпознава Апостола, Грозев е удивен и ужасен. А Левски го успокоява, че тогава пътят е най-чист!
След възторга на емоцията, да преминем към реалността в наши дни. От десетилетия домът на Иван Грозев в Карлово тъне в разруха и забрава. БТПП започна инициатива за спасяването на къщата. Как всеки може да се включи и да стане част от благородната кауза? Какво още не знаем за Иван Грозев? – Чуйте предаването от 19 февруари 2016 година, в което участват Цветан Симеонов, председател на БТПП, и Дора Чаушева, директор на Националния музей „Васил Левски“ в Карлово. От проф. Иван Стоянов, председател на фондация „Васил Левски“, ще научим колко са паметниците и паметните знаци у нас и в чужбина, поставени в почит към делото на Апостола.





Станете част от благородната кауза!



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Еврика! Успешни българи: Виктор-Александър Раданов

"Най-важното за един човек е да има възможността да изучава това, което му харесва и да се занимава точно с тази област, която го прави истински щастлив и го прави да се чувства пълноценен" – това казва първокурсникът от Биологическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" Виктор-Александър Раданов. Миналата година той спечели бронзов медал на..

публикувано на 27.01.25 в 17:05

Кръвната група на човека е генетично определена и не се променя

Учени откриха нова кръвногрупова система – MAL – разрешавайки медицинска мистерия, която озадачава експертите от 1972 г. насам. Изследването, ръководено от NHS Blood and Transplant и Университета в Бристол, идентифицира генетичната основа на антигена AnWj, отбелязвайки 47-ата известна кръвногрупова система. Очаква се откритието да намали риска..

публикувано на 27.01.25 в 10:10

Как ще продължи да функционира нормално Атанасовското езеро

Вече 12 години в Бургас се отбелязва специалният зимен празник на Атанасовското езеро и се празнува неговия имен ден на 18 януари – Атанасовден. Различни прояви всяка година привличат интереса на гражданите – полумаратон "Атанасовско езеро", викторини, книгата "Полет в солта", наблюдения на птици, телевизионни участия и други...

публикувано на 25.01.25 в 10:10

Мира Баджева: В Южна Луангва снимах лъвица от метър разстояние

Опитайте се да обуздаете завистта си, когато научите, че през последните три месеца журналистката Мира Баджева е обиколила Земята два пъти и малко. Сметката е проста. Според НАСА обиколката на нашата планета е 40 075 км в най-широката ѝ част при екватора, а Мира е навъртяла 87 000 километра предимно из Африка и Азия с щипка Канарски острови за..

публикувано на 25.01.25 в 08:40

Как се възпитават добри хора и отговорни граждани чрез оценка за дисциплина и глоби за родителите

Въпросът е напълно реторичен, но явно трябва да се зададе заради шума, който се създаде около едно синдикално изявление и повърхностното заиграване с реалните и много дълбоки проблеми в българското средно образование. На 10 януари синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" оповести приоритета си за годината – и той е един – възпитанието, което..

публикувано на 24.01.25 в 17:05