Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Аферим!” с награда за най-добра кинематография на Пекинския кинофестивал 2016

БНР Новини
Китайският актьор Лиу Йе и холивудската актриса Натали Портман на откриването на кинофестивала в Пекин
Снимка: Радио Китай за чужбина

Румънско-българско-чешката копродукция „Аферим!” на режисьора Раду Жуде получи наградата за най-добра кинематография на Пекинския международен кинофестивал 2016. Това е поредното международно признание за лентата с копродуцент Росица Вълканова след спечелването на„Сребърна мечка” за режисура на „Берлинале” 2015.
„Аферим!” бе единственият филм с българско участие на фестивала в Пекин и за пореден път доказа, че копродукциите носят успех на България на големите международни форуми. Филмът, копродукция със студио „Ню Бояна” и Националния филмов център, предизвика интерес в цяла Европа със своята екзотична история с балкански привкус. Сюжетът ни връща в далечната 1835 година във Влашко. Главни действащи лица са приставът Костандин и неговият подрастващ син Йоница, които са пратени да заловят избягал роб циганин.
Другите наградени филми на Пекинския фестивал тази година са аржентинският „Паулина”, който прибра общо три отличия за най-добър игрален филм, сценарий и най-добра актриса за изпълнението на Долорес Фонси. Призът за най-добър актьор отиде при Луис Хофман за ролята му във филма Landof Mine, копродукция на Дания и Германия. Режисьорката Кристина Розендал спечели отличието за режисура за лентата „Идеалистът”, а наградата за най-добри визуални ефекти спечели китайският филм „Отивай си, г-н Тумор”.
За наградите на кинофестивал в Пекин се състезаваха 15 филма, които преминаха конкурсната селекция от общо 433 кандидати от 42 държави. По думите на Брет Ратнър, председател на Международното жури присъдило наградите, всички филми се отличават с професионализъм и хвърлят светлина върху културното многообразие по света. Той сподели, че номинираните филми до един са били с много високо качество, изключително добре направени и задачата на журито не е била никак лека.
Диана Иванова от Радио Китай за чужбина разказа в „Артефир” за най-интересните събития и сключените споразумения по време на филмовия пазар на Пекинския кинофестивал.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За скандалната пиеса на Иван Теофилов – 60 години по-късно

Скандалната навремето пиеса на Иван Теофилов "Поетът и планината" (1963) излиза за първи път като текст 60 години по-късно, като в книгата освен пиесата е отразена и нейната история.  Публикувани са отзиви, рецензии и цялата съпътстваща разгромяваща театралнокритическа рецепция, както и спомени на създателите на спектакъла с режисьор Леон Даниел...

публикувано на 25.04.24 в 17:55

Серия от лекции за тялото в киното с водещ Николай Колев

Движенческата лаборатория "Ход" е пространство, ръководено от Цвета Дойчева. В нея се провеждат работилници, посветени на танца и движението. Сега там тече цикъл лекции на Николай Колев, които преминават по-скоро като разговори на тема "Тялото в киното".  "Еросът и порастването – филми с инициация" беше темата на първата лекция. Сега предстои втората..

публикувано на 25.04.24 в 17:29

Офорти на варненски ученици по рисунки на Владимир Димитров-Майстора

Как изглеждат рисунки на Владимир Димитров-Майстора през очите на ученици от специалност "Изящни изкуства" в Националното училище по изкуства "Добри Христов" в град Варна? За това разказват художникът Георги Кенаров и неговите ученици – Виктория Стоянова, Клементина Савова и Мария Бузева. В Градската художествена галерия "Борис Георгиев" в..

публикувано на 25.04.24 в 17:15

Весела Ножарова: Българският артпазар все още не е регулиран

В сянката на пандемията един лозунг започна да се издига сред хората – "Купувайте изкуство от живи художници, на класиците пари не им трябват". Тази фраза, която бързо придоби популярност, отразява желанието на обществото да подкрепи съвременните творци, да им осигури възможност за развитие и признание. Но как да разпознаем съвременен талант, който..

обновено на 25.04.24 в 12:50

Резервно око: един различен поглед към реалността

Художникът Радослав Мъглов представя новите си творби в изложбата "Резервно око" в столичната галерия "Аросита". Кураторът Викенти Комитски споделя за експозицията: "В тази изложба на Радослав Мъглов, под формата на серия от непоказвани рисунки, се ангажира с една история за деконструкция на образа като такъв. Рисунките, с четка и..

публикувано на 25.04.24 в 07:53