В този епизод разказваме една от многото живописни истории за радиото, което разказва за самото себе си. С епизод 18 – „Един средно напрегнат работен ден“ скочихме в съвременната действителност на „Драган Цанков“ 4 и в епизод 19 продължаваме да „вършеем“ тук и сега. Героите на този епизод конкретно и буквално не правят радио, но ако проследим един от стотиците им не средно, а силно напрегнати работни дни, ще видим как те всъщност правят Радиото. Радиото тук и сега. Радиото като световен феномен. Публичното радиото като инвестиция в обществото.
Нашето авторско любопитство се фокусира върху въпроса как тече времето в Международния отдел на БНР и как изглежда светът през отворения му прозорец. На пръв поглед става дума за нормален офис, чисто и просто правоъгълна стая с цветя на прозореца и пронизително тиктакащ часовник над вратата. Става дума, разбира се, и за хората, чието работно ежедневие тече под часовника и пред отворения прозорец. На различни скорости. На различни езици. С различни дестинации. С една цел.
В края на краищата и тази история за радиото, 19-ата история за радиото е в същността си история за преодоляване на разстояния. Между годините 1935 и 2015. Между Куала Лумпур и София. Онези 8810 км според Google. А и някои други разстояния. Част от феномена.
Изключителният шанс ни позволи да се срещнем с две личности, които управляват радиото в двете половини на света. Хронолично най-напред е д-р Джавад Мотаги (Javad Mottaghi), генерален секретар на Азиатско-тихоокеанския съюз за радио и телевизия ABU, който има 271 членове – радио и телевизионни оператори от 65 държави от Азия, Тихоокеанския регион, Европа, Северна Америка, Африка, Близкия Изток, Арабския свят. И работи за аудитория от 4.2 милиарда души.
4.2 милиарда слушатели.
Д-р Мотаги е носител на наградата Elizabeth R за изключителен принос към обществените медии, присъдена му от Асоциацията на Британската общност за радио и телевизия CBA през 2009 г. Другата личност е Ингрид Делтонр, генерален директор на Европейския съюз за радио и телевизия – EBU. В Европейския съюз за радио и телевизия членуват 85 обществени радио и телевизионни организации от 56 страни в Европа, Северна Африка и Близкия Изток. БНР е член на EBU от 1993 г.
19 епизод се появи на бял свят благодарение на съдействието на Албена Миланова, която ръководи работата на отдел „Международно сътрудничество“ на БНР и колегите й Светла Върбанова, Мая Пеловска и Румяна Рисчук.
Първо излъчване на епизода в ефира на БНР: събота, 11 април 2015 г. от 15.30 часа, по програма „Христо Ботев“.
Камила Грудова (Camilla Grudova) е канадска писателка, която дълго време не може да си позволи свой мобилен телефон, а баба ѝ се е препитавала като шивачка в Париж. Първата машина, която Камила е имала в дома си била шевна, компютър получава едва като тийнейджърка и вероятно с негова помощ завърша История на изкуството в университета в Торонто. За..
Йохан Волфганг Гьоте – писател, драматург, учен, философ и политик, е роден през 1749 г. И преди, и след неговия живот, човечеството не спира да воюва. Неизвестно защо. Но битките са междуличностни, междудържавни, световни, сякаш неизлечими. С "Ифигения в Таврида" хуманистът Гьоте предлага различно решение. Не случайно мястото на действието е в храма на..
На 8 юли в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Големият наш артист се заема с начинанието след като преподавателите в българските училища в чужбина му разказали колко е трудно за техните питомци да вникнат в текста на Патриарха..
На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..
"Не те виждам" е саркастична история, която Палми Ранчев разказва лирично. Сарказмът идва от болката по загубата на човешкото, а лириката - от обичта му към човека. Ще ви разсмее и ще ви натъжи. Без никаква автоцензура, авторът говори директно и нарича черното – черно, а бялото – трудно постижимо. Макар да е ситуирана сред безпътицата на..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
Постановката, за която всички говорят – "Оръжията и човекът" на Бърнард Шоу, ще има премиера на сцената на Народния театър в три последователни вечери. На..
В "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ, коментира процесите, които водят българското общество до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg