Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Честит рожден ден на Румен Дойков

Румен Дойков
Снимка: Булфото
Във времето за българските изпълнители ще ви припомним някои от сценичните превъплъщения на един певец, който години наред беше водещ тенор на Софийската опера.

Румен Дойков дебютира на сцената на Националната опера и балет в София през 1976 в ролята на Йеник в шест спектакъла на операта „Продадена невеста” на Сметана. След дипломирането си през 1977 г. става солист на Националната опера и балет. Първата му роля e Хофман от „Хофманови разкази” на Офенбах през 1979 г. За близо 30-годишната си активна творческа кариера Румен Дойков създава солиден репертоар - над 50 централни тенорови партии, сред които емблематични за певеца са ролите на Отело, Радамес, Полионе, Манрико, Калаф, Каварадоси, Едгардо, Дон Алваро, Енцо, Херцога, Алфред.
През периода 1988-1992 е солист на Белградската опера. Именно в Белград е неговият дебют в ролята на Радамес от операта „Аида”, която ще окаже съдбоносно влияние в неговия творчески път. През 1995 г. участва в мегаспектакли „Аида” на открито в Сао Пауло, Бразилия, а по-късно - в „Аида” - Опера на площада - в София. През 1995 г. постига своеобразен рекорд в Холандия, където изпява 43 спектакъла на операта „Аида” за 46 дни - постижение, достойно за рекордите на Гинес и рекорд, ненадминат досега. Впечатляващо е участието му досега в „Аида” - 211 спектакъла.
Творческият му път е маркиран с отличие на международния певчески конкурс „Франческо Паоло Нелиа” в Енна, Италия, през 1983 г. През 2000 г. е отличен със специалната награда на Народното събрание за изключителни постижения в оперното изкуство. Гастролира с голям успех в различни страни на Европа, в САЩ и Южна Америка самостоятелно и като солист на Националната опера.
Роден е в София. Завършва Държавната музикална академия през 1977 г. Румен Дойков е участвал в многобройни концерти у нас и в чужбина. Пял е под палката на големи диригенти като Антон Гуаданьо, Маурицио Арена, Питер Тиборис, Джонатан Нот, Никса Бареза, Дирк Бросе, Асен Найденов, Георги Нотев, Милен Начев, Григор Паликаров и други.
Негови партньори на сцената са Фиоренца Косото, Ирина Архипова, Розалинд Плаурайт, Радмила Бакочевич, Милка Стоянович, Райна Кабаиванска, Никола Гюзелев, Анна Томова-Синтова, Гена Димитрова.
Ето някои от отзивите на музикалните критици за Румен Дойков по повод участията му в САЩ и Холандия:
Ролята на принц Калаф беше изпълнена от великолепния тенор Румен Дойков. Това е тенор, защитаващ мощната вокална традиция на Марио дел Монако. Такъв глас рядко е звучал през последните години по американските оперни сцени.
Питър Уин, “Скрантън Таймз”, 01.02.2002 г.
Тенорът Румен Дойков - какъв глас?! Едно чудо на човешката природа - стабилност на вокала, красота и богатство на тембъра, един магнетизъм, който те кара да затаиш дъх от първия до последния миг на неговата поява на сцената…
Вим Стопеленбург, “Мепелер Курант”, 16.10.1995 г.

Диригенти на записите, които са използвани в предаването, са Борис Хинчев, Борис Спасов, Методи Матакиев, Григор Паликаров, Лоран Кампелон.

петък, 3 юни от 23.00 часа



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Аделина Александрова и Емануил Иванов

Пианистът Емануил Иванов: артистът трябва да е земен

"Винаги съм смятал, че един артист, примерно в класическата музика, трябва да е земен – казва Емануил Иванов. – Не бива да се самоиздигаме на пиедестал, не трябва да създаваме изкуствена дистанция между себе си и публиката и да се считаме за недосегаеми, само защото свирим или правим музика. Нямаме никакво право на това – трябва да сме близки..

публикувано на 26.04.24 в 12:45
Сцена от четвърто действие на операта „Вилхелм Тел“

"Вилхелм Тел" от Джоакино Росини, опера в четири действия

Либрето: Виктор Жозеф Етиен и Иполит Луи Би (по едноименната драма на Фридрих Шилер) Първо изпълнение: 3 август 1829 г. в Париж. Действащи лица: • Вилхелм Тел – баритон • Мелхтал – бас • Арнолд, негов син – тенор • Валтер Фюрст – бас • Лайтхолд – бас • Геслер, австрийски императорски наместник в Швейцария – бас • Рудолф, негов адютант – тенор..

публикувано на 26.04.24 в 12:15

Фестивалът "Артис" с трето издание в София

"През тази година стартираме третото издание на "Международния музикален фестивал за класическа музика и изкуства". Подчертавам изкуства и правя това уточнение, защото в предишните издания, фестивалът   беше само с класическа музика. Сега разширяваме диапазона  ,включвайки различни изкуства, като в бъдеще тенденцията е форумът да обединява всички..

публикувано на 26.04.24 в 08:15

What the Funk представя катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА

Фънк вечер What the Funk представят на 24 април катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА “Проф. Панчо Владигеров” и Общинският културен институт “Надежда”.   В  концерта участват Джаз формация “София” и студентите от класа по пеене на ас. д-р Адриана Бенова и от класа по саксофон на хон. ас. Апостол Апостолов - Толи.  Повече от..

публикувано на 24.04.24 в 16:50
Антонина Бонева

Concertissimi с Антонина Бонева и нейните ученици

По повод 40 години преподавателска дейност и още повече концертна, пианистката и клавирен педагог Антонина Бонева организира концерт. На сцената заедно с нея ще музицират настоящите и ученици Марина Мравова, Йоанна-Лора Василева, Мартин Цветков и Димитър Михайлов, които са лауреати на десетки награди от международни конкурси. "Реших да отбележа..

публикувано на 21.04.24 в 09:05