Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Епизод 20: Пътуване през Второ студио или 75 години Радиотеатър

БНР Новини

Първата радиопиеса, излъчена от Държавното радио, е „Крилата помощ”. Авторите й са Ангел Каралийчев и Матвей Вълев. Датата е 26 декември 1938 година. Тази дата се счита за рожден ден на Радиотеатъра.
Епизод 20 от документалната поредица „Радиото” е посветен на Радиотеатъра – специфичния и уникален формат, който създава и съхранява поколения драматурзи, режисьори, актьори. Това е нашият поклон пред личностите, които са оставили следи във фонда ни. Невъзможно е да се обхванат всички. Но се прекланяме пред всички! Този епизод от „Радиото” е акустичен жест на благодарност и към Второ студио, творческата работилница, където се е създавал и се създава Радиотеатърът. В стените на това студио, във въздуха му са вградени частици от мощни актьорски присъствия. От уникалната им техника на говора. От изпепеляващия им талант. От режисьорските интерпретации на най-добрите.
Второ студио съхранява свещенността на словото – и българското, и световното. Къта в ъгълчетата си професионализма на музикалното оформление. И на звука. На майсторството на колегите ни от звукозаписа, които са работили и работят там. На техническите средства на звукозаписа. Всичко това е Радиотеатър.
Радиотеатърът е и любов. Той е смисъл. И оцеляване. Както всяко изкуство.

Епизод 20 беше осъществен с участвието на Димитър Василев, Георги Михалков, Валя Бояджиева, Живко Марев, Николай Акимов, Диляна Данева, Майя Динева, Веселин Мезеклиев. Звучат Златните гласове на Радиотеатъра, съхранени във фонда на Българското национално радио: Кръстьо Сарафов, Петко Атанасов, Марта Попова, Георги Стаматов, Спас Джонев, Константин Кисимов, Владимир Трандафилов, Иван Димов, Олга Кирчева, Зорка Йорданова, Петя Герганова, Ирина Тасева, Лео Конфорти, Таня Масалитинова, Славка Славова, Нейчо Попов, Борис Арабов, Георги Парцалев, Любомир Кабакчиев, Константин Коцев, Никола Динев, Григор Вачков.
Първо излъчване на епизода в ефира на БНР: събота, 18 април, 15.30 часа, програма „Христо Ботев“.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

И тъжно, и самотно

На 21 април 2024 г. Радиотеатърът излъчва премиерата на радиопиесата на Петър Маринков "Последната нощ". Написан специално за радио, драматургичният текст на известния наш писател и драматург поставя наболели и горчиви въпроси, пред които се изправяме всеки ден и на които ни е трудно да намерим отговор. Например: Как да не сме сами в..

публикувано на 19.04.24 в 12:05

Нови поети в поредицата "Спасени думи"

През последните две години програма "Христо Ботев" на Българското национално радио излъчи стиховете на стотина наши съвременни поети. Необходимостта да звучи български стих в националните ни програми е явна и наложителна. Защото заедно с техническия напредък на века вкусът на публиката към прекрасното се променяше, слизаше надолу към чалгата и още..

публикувано на 05.04.24 в 08:05

Епизод 5: Роклята на Алла

Всяка нощ сънувах война. Сънувах дома си... Сънувах войници, нищо че не съм ги виждала, но всяка нощ сънувах война. Тя сънува войната от нейното начало на 24 февруари 2022. Тя е Алла, украинката, която избяга с дъщеря си в София от руските ракети над Киев и Украйна. Документалната аудиопоредица "Украйна: сцени от един отложен живот"..

публикувано на 23.03.24 в 08:35

Неподражаемият Славомир Мрожек в неделния радиотеатър

Радиотеатърът е подготвил за своите почитатели три произведения на полския драматург Славомир Мрожек: "Лисан кандидат", "Лисан философ" и "Вода". Идеята за миниатюрите с главен герой Лисан идва на Мрожек от знаменития средновековен пародиен епос "Роман за Лисан", в който главни герои за животни – лисица, вълк, мечка… Мрожек обаче обръща нещата:..

публикувано на 22.03.24 в 14:15

Епизод 4: Кураж на неочаквани места: Серго и Мария

Всяка нощ сънувах война. Сънувах дома си... Сънувах войници, нищо, че не съм ги виждала, но всяка нощ сънувах война. Тя сънува войната от нейното начало на 24 февруари 2022. Тя е Алла, украинката, която избяга с дъщеря си в София от руските ракети над Киев и Украйна. Документалната аудиопоредица "Украйна: сцени от един отложен живот"..

публикувано на 16.03.24 в 08:30