Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Задължителен стандарт за зреене на сиренето поискаха производители

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

Като нелоялна конкуренция българските млекопреработватели определят липсата на задължителна маркировка в търговската мрежа на истинското саламурино сирене.
Според Симеон Присадашки от Асоциацията на млекопреработвателите (АМБ) в България, сега потребителят е заблуден с общото наименование „саламулено сирене“. То е такова след задължителен 45-дневен период на зреене. Има обаче фирми, които чрез рязко повишаване на температурата на пастьоризация ускоряват срока на зреене. Това са известните „сирена трепачи“. При тази технология в сиренето пападат суроватъчни белтъци, протеини, които имат хидроскопични свойство и поемат повече вода. На външен вид клиентът не може да разбете разликата. А освен технологията, разликата е и в състава, и в свойствата. Въздействието върху организма -също. Естествено бързо пастьоризираните са по-евтини от онези, които зреят по естествен начин. Именно еднаквото наименование, според Симеон Присадашки е нелоялна конкуренция.
На въпрос защо при кашкавалите не се прилагат тези „хитрини“ от някои производители, представителят на АМБ отговори: „Защото кашкавалът не е бързооборотен продукт“.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стефан Георгиев: Политиката е цялостен процес на общуване

Събитието "Гласувам, следователно съм!" се проведе наскоро, с цел да насърчи гражданското участие и пряката демокрация, предвид предстоящите избори за Европейски парламент. Участниците имаха възможност да споделят успешни практики и стратегии за активно участие в изборния процес, като един от подходите, които бяха разгледани, беше..

обновено на 25.04.24 в 11:54
Щети от ракета, изстреляна от ивицата Газа в Тел Авив, Израел, 7 октомври 2023 г.

Конфликтът в Близкия изток: Как се създава обществен консенсус за насилието?

Кои са мислимите рамки на разказа за войната днес и как се създава обществен консенсус за насилието – разговор в "Нашият ден" с Филип Буров , журналист, и с Мая Ценова , преподавател и преводач. Буров започва разговора с думите: "И по света, и у нас се случват лоши неща, които са съществени и които по ескалиращ начин показват какво не е наред..

публикувано на 25.04.24 в 11:25
Благослав Михайлов

Благослав Михайлов: Да се фокусираме върху качеството на населението, а не върху количеството

Политиката и демографията изглеждат като две противоречиви области. Един политик, ако се задържи на власт за 2 или 3 мандата,  може да управлява около 12 години. Същевременно насърчителната демографска политика би дала своите плодове след 40, дори след 60 години. Политиците нямат стимул да провеждат подобна политика, тъй като няма да са на власт, за..

публикувано на 25.04.24 в 11:17

"Крайни разкази" и реидеологизация – редуцира ли се политическият процес?

Социологът Стефан Георгиев е гост в рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден". Той участва с коментар по темата, свързана с мобилизационния потенциал на крайните десници в Европа и България преди изборите за Европейски парламент. Според него факторите, които създават предпоставки за развитието на различни крайни разкази срещу..

обновено на 25.04.24 в 11:10

Споделено родителство – кое е идеалното решение?

Катина Клявкова е медиатор с богат опит от над 20 години. Тя не само упражнява професията си като медиатор, но също така споделя своите знания като обучител и ментор на медиатори от цялата страна. Нейното образованието в областта на психологията и правото е съществен фактор, който я подготвя да работи като посредник между страни с различни..

обновено на 25.04.24 в 08:53