Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кметовете като културолози

БНР Новини
Разрушения тютюнев склад в Харманли
Снимка: БГНЕС

Парламентът окончателно прие оспорваните поправки в Закона за културното наследство. Според тези поправки ремонтът, реставрацията и други намеси в ценни обекти от местно значение, които представляват по голяма част от паметниците на културата, вече ще се съгласуват в шест общински администрации в страната вместо в Националния институт за недвижимо културно наследство. Против приемането на тези поправки месеци наред остро реагираха експертите, според които общините и сега не успяват да устоят на инвестиционния натиск.
Репликираха ги от парламентарната трибуна с познати аргументи – собственици, общини и инвеститори чакат с месеци и дори години решенията на Националния институт за недвижимо културно наследство, където според вносителите на промените се шири корупция.
След известни спорове в пленарната зала бе взето решение оценките за паметници – категория местно значение и по-ниска да се прави в шест града съобразно плановите икономически райони – София, Пловдив, Бургас, Велико Търново и Плевен. Не стана ясно как, обаче, за паметниците на културата в Русе, например, ще отговаря Велико Търново. С какво сърце и с каква компетенция?





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Млад благотворител" – конкурс, насърчава ученическото добротворчество

Станислава Рашева от Фондация "Благотворител", която е организатор на конкурса "Млад благотворител", споделя за важността на този инициатива. Вече от седем години конкурсът вдъхновява и обучава учениците от осми до дванадесети клас да бъдат активни и съпричастни към обществото още от млада възраст. Тя посочва, че идеята за конкурса възниква през..

обновено на 26.04.24 в 11:13
Божана Славкова

Божана Славкова, победителката в Mili Dueli: Провокират ме дребни неща

Божана Славкова, победител в най-големия световен поетичен конкурс Mili Dueli, се превърна в първия български автор, спечелил голямата награда с безапелационните 968 точки . Това отличие тя получи за нейния поетичен филм "Дървото с некролозите", създаден съвместно с Денис Стоянов и Денислав Маринов. Божана Славкова се занимава с поезия, кино,..

обновено на 26.04.24 в 10:17

Стефан Георгиев: Политиката е цялостен процес на общуване

Събитието "Гласувам, следователно съм!" се проведе наскоро, с цел да насърчи гражданското участие и пряката демокрация, предвид предстоящите избори за Европейски парламент. Участниците имаха възможност да споделят успешни практики и стратегии за активно участие в изборния процес, като един от подходите, които бяха разгледани, беше..

обновено на 25.04.24 в 11:54
Щети от ракета, изстреляна от ивицата Газа в Тел Авив, Израел, 7 октомври 2023 г.

Конфликтът в Близкия изток: Как се създава обществен консенсус за насилието?

Кои са мислимите рамки на разказа за войната днес и как се създава обществен консенсус за насилието – разговор в "Нашият ден" с Филип Буров , журналист, и с Мая Ценова , преподавател и преводач. Буров започва разговора с думите: "И по света, и у нас се случват лоши неща, които са съществени и които по ескалиращ начин показват какво не е наред..

публикувано на 25.04.24 в 11:25
Благослав Михайлов

Благослав Михайлов: Да се фокусираме върху качеството на населението, а не върху количеството

Политиката и демографията изглеждат като две противоречиви области. Един политик, ако се задържи на власт за 2 или 3 мандата,  може да управлява около 12 години. Същевременно насърчителната демографска политика би дала своите плодове след 40, дори след 60 години. Политиците нямат стимул да провеждат подобна политика, тъй като няма да са на власт, за..

публикувано на 25.04.24 в 11:17