Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кирил Калев: За технологиите, музиката, дипломацията и радиото

БНР Новини
Кирил Калев в студиото на предаването.
Снимка: Кирчо Стоичков

За мен това е едно завръщане към корените. За мен тези стени, тези студиа, тези микрофони са прекрасни изживявания, едно начало в моята дейност като радиожурналист. Ето че аз се завръщам отново в този прекрасен оазис на интелигентни хора, на културните в по-широк смисъл на думата визии и предавания, които БНР предлага. Това е програма „Христо Ботев“.
... Аз виждам всички тези прекрасни хора, колеги в БНР като един огромен Симфоничен оркестър. Ако аз съм своеобразен диригент, кажете ми в кое музикално произведение можеш да кажеш: този инструмент не е важен, или това темпо, което е зададено от композитора не е важно…
Така е и с нашата програма. Нашата програма сутрин е по-алегро (забързана), на обед ставаме малко по-анданте (умерени), а вечер и нощем е хубаво да бъдем малко по-широки…

Кирил Калев пред микрофона на „Какво се случва”

Кирил Калев е роден на 18 ноември 1954 г. в София. През 1979 г. завършва висшето си образование в Техническия университет гр. Магдебург, Германия, а през 1985 г. защитава докторска дисертация по технологии в същия университет. Неговата инженерна специалност е заваряване и технология на металите. От 1979 до 1985 г. работи като научен сътрудник в Института по металознание на БАН.
От 1986 до 1990 г. е редактор и журналист в редакция „Наука, техника, екология” програма „Христо Ботев” на БНР. По това време е автор и водещ на многобройни научни и научно-популярни радиопредавания. Сътрудничи и публикува материали в пресата и БНТ. След демократичните промени през 1989 г. и досега е предприемач и бизнес-консултант в частната икономика.
През 1992 г. съвместно с Петър Пунчев, Константин Тилев и Бойчо Автов създава първото частно радио в България Радио FM+. До 1997 г. е негов изпълнителен директор.
От 1997 до 2001 г. е извънреден и пълномощен посланик на Република България в Република Австрия. За своята дипломатическа работа е отличен с „Голям почетен знак на лента за заслуги към Република Австрия”. През 1999 г. издава книгата „Традиция и бъдеще – 120 години дипломатически отношения между България и Австрия” на немски и български език.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Чупим шаблони

В редакция "Хумор и сатира" традиционно сме против шаблоните, чупим ги непрестанно, но не ги изхвърляме, че може да потрябват. Тази неделя след новините в 18 това изглежда така: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос". - "Истинските новини" – жителите на Канарските острови се бунтуват срещу туристите,..

публикувано на 26.04.24 в 18:35
Примабалерината Анелия Димитрова и солистът Ивайло Янев

Примабалерината Анелия Димитрова и солистът Ивайло Янев танцуват на фестивала "Екселсиор" в Сиена

В навечерието на Международния ден на танца "Артефир" запознава слушателите с една вълнуваща новина от звездната карта на световния балет. Примабалерината Анелия Димитрова и солистът Ивайло Янев на Балета на Държавна опера - Стара Загора участват в 12-ия Танцов фестивал "Екселсиор" в Сиена , под артистичното ръководство на маестро Марко..

публикувано на 26.04.24 в 15:00

"Виртуални тела 2.0" – точка на пресичане между изобразителното и танцовото изкуство

Един артистичен проект, в който пластики и картини оживяват чрез танц. Състоя се премиерата на второто издание на изложбата  " Виртуални тела 2.0" в галерия "Квадрат 500" – виртуална, интерактивна експозиция, която е съвместен проект на танцова компания "Хетероподи" и Националната галерия. В "Артефир" Росен Михайлов , главен хореограф на..

публикувано на 26.04.24 в 14:15

Девети брой на списание "Но поезия"

"Списание "Но поезия" излиза отново и за кратко след неколкогодишна пауза. Това е летният брой за 2024 г. Книжка 9 за големите неща." Това четем от името на "Но редакция"-та на списанието.  Петя Хайнрих пише в редакторския си текст: "За този брой пожелахме българските поети да ни изпращат текстове, засягащи голямото. Гранд, мега, гига, хипер, супер..

публикувано на 26.04.24 в 13:34

Награда "Рицар на книгата" – шумните герои на литературата

По случай Световния ден на книгата и авторското право (23 април) Асоциация "Българска книга" връчи за двадесети пореден път наградата "Рицар на книгата" . Наградата е знак на признание за усилията, свързани с насърчаването на четенето и популяризирането на книгата. Отличието получават личности и организации, обобщени в четири категории – за..

публикувано на 26.04.24 в 13:28