Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Иво Папазов и оркестър „Тракия“ представят „Ехо от Тракия“ – директно от Созопол, 7 септември, от 21 часа

БНР Новини
Снимка: apollonia.bg

Отдавна исках да представя една програма със сравнително нови за публиката мелодии. Дълги години ги нося в себе си. Спомените, свързани с тази музика, не ме оставят. Когато мисля за тази музика, пред погледа ми като на филмова лента се сменят образите на хората, сред които съм израснал, на родителите ми. От тях наследих тази музика. Днес искам да ги дам на хората, да им доставя радост. Това са мелодии, които се изпълняват, когато на човек му е хубаво, в най-хубавите моменти от живота му. Свиря ги така, както ги чувствам днес. Модерни, различни интерпретации. Хубаво е обаче да се връщаме назад, за да не забравяме кои сме, откъде идваме и да запазим тази музика за нашите деца, за тези, които ще дойдат след нас. Искам да ви върна там, където черпим силата и вдъхновението за тази музика, но и да ви поведа натам, където тази музика е способна да ни отведе.

Иво Папазов, известен повече като Ибряма, става международно известен с виртуозността, с която превръща традиционната местна сватбарска музика в джаз феномен. След промените в края на 1989, Ибряма свири по цял свят заедно с най-добрите джазмени от няколко континента. През 2005 той печели наградата на публиката на престижните награди за World Music на Радио 3 на Би Би Си и я посвещава на сънародниците си. През годините Ибряма става истински посланик на културата на България, а неговите мелодии вдъхновяват и карат многобройните му почитатели да се посветят на балканската музика.
Той дава на света провокативна, буквално взривоопасна музика, родена от смесването на тракийски и родопски музикални традиции с балкански и глобални влияния. Иво не прави компромис с музиката – в средата на 80-те той е най-търсеният музикант в страната.

Иво Папазов и днес продължава да изпълнява музиката както на централна Тракия, така и на останалите региони от южните Балкани. Като солист той си остава великан, издигнал се извън традиционната музика на своя дом, станал част от изпълнителите на световно ниво, способни да обърнат мелодията наопаки и да ни накарат да полетим.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Интелигентно и атрактивно решение на Вагнеровия "Зигфрид" в Кралския театър "Ла Моне"

Голямата изненада при обявяването на новия сезон на Кралския театър "Ла Моне" през април бе новината, че последните две творби от тетралогията "Пръстенът на нибелунга" на Рихард Вагнер няма да бъдат поставени от режисьора Ромео Кастелучи, който през миналия сезон вече реализира в Брюксел "Рейнско злато" и " Валкюра". Причините за оттеглянето на..

публикувано на 13.10.24 в 08:05

Ричард Тъкър като Алваро в "Силата на съдбата" от Верди

Паметен запис за RCA от 1964 година, който ще си припомним в съботната вечер. Алваро е една от коронните роли на легендарния американски тенор. Една от 29-те, които предизвикват еуфория сред публиката в Метрополитън опера. От дебюта на 25.01.1945 като Енцо в "Джоконда" на Понкиели, до внезапния край на 8януари тридесет години по-късно. В Ню Йорк..

публикувано на 12.10.24 в 08:05

"Варварските цигулки" с 6 концерта у нас през октомври!?

Съвсем скоро слушателите на фолклорни предавания по програма "Христо Ботев"се срещнаха с Димитър Гугов – гъдулар и създател на "Варварските цигулки". Поводът беше дебютната му изява през месец май с Оркестъра за народна музика на БНР, като солист в "Музика в портрети"– един от проектите на радиовиртуозите. Тогава с него поговорихме за творческия му..

публикувано на 10.10.24 в 08:32

Кой съм аз?

Реализиран е на 16 август 2024 година и съдържа изцяло авторска музика на саксофониста, с което той още веднъж доказва таланта си и в композирането. Негови съмишленици в това начинание са големи имена от съвременния джаз като Бела Флек (банджо), Нилс Ландгрен (тромбон), Джери Дъглас ("добро" китара), Кийт Карлок и Волфганг Хафнер (барабани), Джон..

публикувано на 09.10.24 в 10:30
Джайш Оулд Шигали, Нура Минт Сеймали, Осман Туре и Матю Тинари

Нура Минт Сеймали, златният глас на Мавритания, за първи път в България

Нура Минт Сеймали , златният глас на Мавритания, световноизвестната майсторка на "ардин" ( западноафриканска арфа от рода на "кора"-та и "камале нгони"-то, но традиционно запазена само за жените в мавританската музикална култура ), потомка на стар грио-род, дъщеря на големия преподавател и знакова фигура в традиционната мавританска музика..

публикувано на 08.10.24 в 17:21