Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Денят на Балканския Зелен пояс – празничен и нестандартен

БНР Новини
Село Левка разположено в Сакар планина
Снимка: Елена Будинова

Балканският Зелен пояс е част от Европейския Зелен пояс на Стария континент. За първи път денят ще бъде отбелязан в българското погранично село Левка, община Свиленград, на 24 септември 2016 г. За да си го обясните по-лесно, представете си нещо като матрьошка: село Левка е малката фигура, която влиза в Балканския, а той на свой ред, в Европейския Зелен пояс. Колко е дълъг този паневропейски екологичен коридор? – 12 500 км! Простира се по протежение на бившата Желязна завеса: от Баренцово море на север, до средиземноморския юг на Европа! В него се побира „зелена съкровищница“ от огромно биологично разнообразие.
Балканският Зелен пояс, който обхваща южната част на Европейския Зелен пояс, преминава през територията на 9 страни. За наша радост България е важна част от опазеното природно и културно наследство.
Малкото селце Левка е разположено на изключително интересно място: в планината Сакар, близо до гръцката и турската граница. Наоколо – изобилие от културни и природни забележителности, плюс благодатни терени за хубаво вино. В Левка има Демонстрационен и информационен център. Екипът от Левка и техните колеги от „Зелени Балкани“, Спасителния център за диви животни – Стара Загора, успешно работят по Програмата за освобождаване и адаптация на белошипите ветрушки, Програма LIFE на Европейския съюз. Тези доскоро сериозно застрашени от изчезване птици вече са естествена гледка в околния пейзаж.
Всеки празник събира деятели, съмишленици, приятели и любопитни гости. За 24 септември организаторите в Левка искат да е интересно и забавно за всички. Затова с много любов и старание подготвят програма, в която да има много настроение, познания и нетрадиционни артистични средства, като например, „Изложба в обора“.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Семейните констелации и наследените травми: Тежестта на миналото

В днешното издание на предаването "Време за наука" разгледахме темата за "данък наследство" и семейните фантоми. Обсъдихме как от родителите си наследяваме не само външни белези като цвета на косата и очите, но и дълбоки емоционални травми и нерешени конфликти, чиито корени често се крият далеч преди нашето раждане. Съществуват различни..

обновено на 04.02.25 в 14:08

Как мутациите оформят не само биологичните видове, но и хода на живота?

От гените, които оформят живота, до думите, които изграждат езика ни – всичко около нас се променя. Мутациите са движещата сила зад тази промяна, но как точно се случва тя? Как влияят на индивида, вида и обществото? На 10 февруари ще се търсят отговори с молекулярния биолог д-р Петър Ефтимов, лингвиста Тихомир Рангелов и проф. д.н. Стоян Ставру..

обновено на 04.02.25 в 13:35

Анатомия на страха: Епизод 1 – Същност и форми на страха

Поредицата "Анатомия на Страха", част от предаването "Радиоенциклопедия", разглежда базовата емоция страх през призмата на психологията, фактите от научни изследвания, както и през битието на различни култури. В четири епизода разкриваме част от онова, което знаем за природата на страха, неговата еволюция и тънката граница между плодотворното и..

обновено на 03.02.25 в 10:25

За връзката между чишкащото момченце Пис и брюкселската дантела

Ако попаднете на белгийски битак, наречен брокант, ще забележите как ловците на антики най-внимателно ровичкат сред купищата ленени покривки и ръчно плетиво на лов за прочутата брюкселска дантела. Защото тя е като брюкселската вафла - символ! Само дето е далеч по-красива и по-малко калорична. Покривките от ефирното ръкоделие приличат на уголемени до..

публикувано на 02.02.25 в 12:15
Пенчо Маркишки

Две лунни и две слънчеви затъмнения ще се наблюдават тази година

През 2025 г. ще се случат общо четири затъмнения, съобщава в ефира на предаването "Следобед за любопитните" физикът Пенчо Маркишки от Института по астрономия с НАО при БАН.  Две от тях ще бъдат пълни лунни – на 14 март и на 7 септември, а останалите две ще са частични слънчеви – на 29 март и 21 септември. От България ще можем да..

публикувано на 02.02.25 в 10:35