Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

С името шега не бива

| обновено на 27.12.16 в 16:46
Български запалянко влезе в английската преса с това, че взе като собствено името на Манчестер Юнайтед и си татуира емблемата на тима на челото
• Съвсем сериозно казано, все по-голяма част от имената, които новородените български граждани получават в дар от родителите си, звучат по-скоро като шега. Вдъхновения да искаш – актьори, манекенки, спортисти, футболни отбори, певци, модни марки, цветя, птици, предмети, човешки добродетели, природни стихии, американски щати, кралски дворци… едва ли ще обхвана всички области, от които младите родители черпят идеи за имената на рожбите си. За невярващите само няколко примера: Манчестър, Челси, Шанел, Найк, Армани, Версачи, Гунди, Роналдо, Риана, Марая, Памела, Леонардо, Валенсия, Дакота, Озарена, Дева, Канарче, Любовета, Пелин, Орис, Стихия, Версай, Фея, Хармони, Кхан, Санта Мария… Царе сме и на съчетанията от две и повече имена или думи – Трифозара, Генослава, Миросвета, Женимира, Здравослав, Стефомир, Румислав и т.н. В същото време сред част от младите семейства се увеличава броят на имената на исторически личности, български ханове и царе, немалко са и хората, които запазват семейните традиции в именуването или предпочитат традиционни за културата ни имена. На Стефановден, в средата на най-богатия на именни дни сезон, е тъкмо време да поговорим за връзката на човека и съдбата му с името – познание, към което интересът на съвременния човек се засилва и което е в основата на старите традиции в именуването. С етноложката доц. Петя Банкова търсим скритото знание за името на човека в българската традиционна култура.
• „Езикови справки по радиото“ – Тóдоров или Тодорóв, Юрдан или Йордан.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Чрез кохлеарни импланти може да се възстанови слухът

Освен с високотехнологичното си производство "Сентилион" се гордее с ежедневната си кауза – да помага на стотици българи да бъдат част от красивия свят на звуците. Компанията е официален представител за България на световния лидер във високотехнологичните имплантируеми решения при слухова загуба MED-EL Австрия. Благодарение на сътрудничеството между..

публикувано на 26.04.24 в 14:10

Фестивал "Духът на миналото – съхрани и предай на поколенията" организират в с. Ловчанци

"Духът на миналото – съхрани и предай на поколенията" – това е надсловът на фестивала, организиран от читалище "Светлина 1940" в с. Ловчанци, община Добрич на 28-и април.  В него са включени четири задачи за всички участници – певческа, танцова, кулинарна и игри от миналото, съобщава в предаването "Следобед за любопитните" Стоян Варналиев –..

публикувано на 26.04.24 в 11:15
Паметник на партиарх Евтимий

Патриарси и екзарси

Как се е управлявала нашата църква през вековете и каква е връзката между управление на църквата и държавното строителство – говорим за главите на българското православие с отец Калистрат от атонския манастир "Св. Георги Зограф", с богослова Иван Йовчев, с историка доц. Христо Темелски и със социолога доцент Албена Танева. Какво е "етнофилетизъм" и..

публикувано на 25.04.24 в 12:20
Проф. Румен Кастелов

Застраховка "транспортен травматизъм"

В разговора с проф. Румен Кастелов акцентирахме върху многообразието, което предлага самата тема: новите стари автомобили, "придобивките" на века – тротинетки, електрически велосипеди, АТВ, алеи и пешеходни пътеки. Къде е безопасно и откъде пристигат най-често пациентите? – попитахме опитния травматолог и ортопед. Ръководителят на Клиниката по..

публикувано на 25.04.24 в 08:23
Арменско цивилно население ескортирано от османски войници към затвора в Мезире, април 1915

109 години от арменския геноцид

Днес светът отбелязва 109-ата годишнина от геноцида над арменците в Османската империя. На 24 април 1915 година в Цариград са арестувани, а малко след това и избити над 200 арменски интелектуалци. С това се слага началото на избиването и прогонването на 1 500 000 арменци. България е една от първите страни, които отварят границите си за бежанците. Сто..

публикувано на 24.04.24 в 07:55