Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

ЮНЕСКО подкрепи български проект за работа с деца в риск чрез изкуство

БНР Новини
Лятната театрална академия за деца в риск, Широка лъка.
Снимка: архив




В „Артефир“ неведнъж сме разказвали през годините за Лятната театрална академия за деца в риск, която режисьорката Елена Панайотова неизменно организира всяка година в село Широка лъка. След това нейните усилия да помага на децата в неравностойно положение със средствата на изкуството, обхванаха и други населени места в България, а в последните 5 години – и извън нашата страна.
Преди броени дни Елена Панайотова се завърна от Кения след приключването на поредния си успешен проект – „Изпълнителски изкуства за младежи Източна Африка“ („Performance Art for Youth East Africa - PAYA 2016“). От общо 1800 кандидатствали, проектът на българската режисьорка е един от деветте в света, одобрени за финансиране от ЮНЕСКО през 2016 година. Проектът обхваща 40 африкански и 9 европейски творци в Кения и Танзания. Европейският екип включва българите Анна Кирилова – костюмограф, Юлиян Табаков – сценограф, Росица Миновска-Деведжиева – куклена режисьорка, Десислава Минчева-Тодорова – куклена актриса, Петя Стойкова – хореограф, Симона Георгиева – кинооператор, както и Йенс Якоб де Пласе от Германия – театър на маските, и Ед Мартинс от Великобритания – музика.
В първия етап на програмата 40-те африкански творци (актьори, музиканти, танцьори) са обучени от европейския екип, а във втория етап те самите работят с 200 младежи в неравностойно положение от Кения и Танзания и заедно с тях създават представления по африкански приказки и истории. Триседмичният репетиционен период завършва с двудневен Фестивал на изпълнителските изкуства за младежи Източна Африка на бреговете на езерото Виктория в град Кисуму. Третата част на проекта включва установяване на мрежа от творци за работа с младежи в Източна Африка, което да позволи на африканските артисти да развиват свои проекти в бъдеще.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Примабалерината Анелия Димитрова и солистът Ивайло Янев

Примабалерината Анелия Димитрова и солистът Ивайло Янев танцуват на фестивала "Екселсиор" в Сиена

В навечерието на Международния ден на танца "Артефир" запознава слушателите с една вълнуваща новина от звездната карта на световния балет. Примабалерината Анелия Димитрова и солистът Ивайло Янев на Балета на Държавна опера - Стара Загора участват в 12-ия Танцов фестивал "Екселсиор" в Сиена , под артистичното ръководство на маестро Марко..

публикувано на 26.04.24 в 15:00

"Виртуални тела 2.0" – точка на пресичане между изобразителното и танцовото изкуство

Един артистичен проект, в който пластики и картини оживяват чрез танц. Състоя се премиерата на второто издание на изложбата  " Виртуални тела 2.0" в галерия "Квадрат 500" – виртуална, интерактивна експозиция, която е съвместен проект на танцова компания "Хетероподи" и Националната галерия. В "Артефир" Росен Михайлов , главен хореограф на..

публикувано на 26.04.24 в 14:15

Девети брой на списание "Но поезия"

"Списание "Но поезия" излиза отново и за кратко след неколкогодишна пауза. Това е летният брой за 2024 г. Книжка 9 за големите неща." Това четем от името на "Но редакция"-та на списанието.  Петя Хайнрих пише в редакторския си текст: "За този брой пожелахме българските поети да ни изпращат текстове, засягащи голямото. Гранд, мега, гига, хипер, супер..

публикувано на 26.04.24 в 13:34

Награда "Рицар на книгата" – шумните герои на литературата

По случай Световния ден на книгата и авторското право (23 април) Асоциация "Българска книга" връчи за двадесети пореден път наградата "Рицар на книгата" . Наградата е знак на признание за усилията, свързани с насърчаването на четенето и популяризирането на книгата. Отличието получават личности и организации, обобщени в четири категории – за..

публикувано на 26.04.24 в 13:28

Кои са важните "други" в живота ни

"Значимите други в живота на човека" е изследване на д-р Надя Колчева, психолог и преподавател в НБУ, което проследява основните фактори, които влияят на начина, по който взаимодействаме с хората около нас. "Началото на живота на човека наистина е ключово. – казва д-р Надя Колчева – Дори от най-ранните взаимоотношения с новороденото бебе зависят..

публикувано на 26.04.24 в 13:15