Италианската барокова композиторка и блестящ сопранов глас Барбара Строци е родена във Венеция на 6 август 1619 г. според кръщелното свидетелство. Майка й Изабела Гарцони е прислужница в дома на известния поет, либретист, общественик и покровител на музиката Джулио Строци. Когато Барбара навършва 8 години той я осиновява и така момичето попада в богатото флорентинско семейство, второ по влияние след Медичите, където бъдещата певица често се среща с най-влиятелните писатели, поети, музиканти и философи за времето. Според някои тя е истинска дъщеря на Строци и като доказателство се изтъква факта, че той я включва в завещанието си и се грижи за нейното образование, дори я поверява на един от най-известните органисти на катедралата „Сан Марко“ – композитора Франческо Кавали. По този начин Барбара израства в музикалната и интелектуалната среда на Венеция. Баща й създава музикалното общество „Академия дели Унизони“ (Accademia degli Unisoni), „Академия на съмишлениците“, където тя пред широка аудитория може да показва певческия си и композиторски талант.
На 16 години Барбара Строци е завършен музикант – пее на концертите в дома на баща си Джулио Строци, акомпанира прекрасно на различни инструменти и съчинява песни по стихове на баща си. През 1635 г. композиторът Николо Фонтеи публикува сборник с песни и в предисловието отбелязва, че „песните са написани с желание да се почете очарователната и много талантлива млада жена синьора Барбара, най-виртуозната певица“.
Впечатляващо е, че Барбара Строци се прочува не само с певческия си талант, но и с издадените приживе осем сборника с песни с над 125 произведения. Сред тях няма опери, но Барбара съчинява предимно за сопранов глас, какъвто е самата тя, с ефектно драматургично развитие и често с трудно звучащи мелодии, чрез които може да се изтъкне виртуозната певческа техника.
четвъртък, 9 март, от 17.30 часа
Какви са ползите от това да прекарваш част от времето си в гората. Японският автор Цин Ли ги е формулирал толкова точно, че в Страната на изгряващото слънце са станали официална държавна политика, а д-р Павлина Михайлова бе в Естония като част от обучаваща програма за прилагане на същия оздравителен метод. Гостенката в "Покана за пътуване" е..
Книгата на Ива Станоева "Документи, времена, облекло. Народни костюми в Княжество България" излезе от печат неотдавна. Тя е посветена на ценен извор за историята на традиционното облекло от 1888 - 1889 година, съхраняван във фонда на проф. Иван Шишманов при Научния архив на Българската академия на науките. Той съдържа рапорти на окръжни управители,..
Българска картографска асоциация, със съдействието на Университета по архитектура, строителство и геодезия, организират 14-и Национален конкурс за детска географска карта. Той е като част от Международния конкурс за детска карта "Барбара Печеник" 2025, съгласно условията, определени от Международната картографска асоциация (МКА). "БНР подаде една..
Екатерина Арсова гостува в "Покана за пътуване" още докато беше студентка по ветеринарна медицина. Тогава тя разказа какво е да си доброволец в приют за слонове в Тайланд и как е правила педикюр на огромното животно. В живота ѝ настъпиха доста промени – вече е с титлата доктор пред името си, което след сватбата се сдоби с тире. Но любовта ѝ към..
Как се става шампион по математика е трудно да се опише и няма рецепта, но в основата е трудолюбието. Думите са на Любомир Любенов преподавател по математика с над 40 годишен опит от Стара Загора и основател на състезанието "Математика без граници". "Човек трябва да трупа знания и умения в полза на хората, и да стане шампион да не е целта...
Русия обяви, че ще пази своите граждани и мироопазващите сили в молдовския сепаратистки регион Приднестровие, заяви Мария Захарова, говорителката на..
В съботната оперна вечер честитим 90-годишният юбилей на световната оперна прима Райна Кабаиванска. Покорила всички големи оперни сцени, оставила е траен..
Книгата на Ива Станоева "Документи, времена, облекло. Народни костюми в Княжество България" излезе от печат неотдавна. Тя е посветена на ценен извор за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg