Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Драгоман – Байк и рън за Чепън

БНР Новини
Снимка: Байк и рън за Чепън

Драгоман - това е ясно. Но какво е останалото? Драгоман е разположен в подножието на Чепън планина. Байк и рън са велосипедистите и бегачите, които в движение ще отбележат Международния ден на Земята, 22 април. За първи път този ден се чества на 22 април 1970 година в САЩ и Канада. От 1990 е обявен за международен. Три години по-късно, през 1993, се включва и България с инициативи и празници, в почит към планетата Земя. Всяка община, селище, квартал у нас организира в годините различни прояви, препълва празничната си програма с изненади за малки и големи.
Драгоман си има Чепън планина. Има си и Драгоманско блато. В района се срещат 140 растителни вида, като водната лилия, Шахматовидната ведрица, Ниската теменуга, Урумовото лале. Има богато разнообразие от птици, като Голям и Малък воден бик, Орел рибар и Орел змияр, Соколът скитник, Ръждивата чапла, Бял и Чуерен щъркел и още, и още... Изкачите ли билото на планината, оттам се открива невероятна панорама.

В община Драгоман Международният фестивал „Байк и рън за Чепън” е ключов момент от програмата. Фестивалът се провежда вече за шести път и се превръща в празник на туризма, движението, на емоциите и, безспорно, на любовта ни към природното и културно наследство, съхранено в региона. Още от стари времена са останали легенди и предания за родолюбиви българи, съградили църкви и манастири. Били толкова много, казват, че образували духовна огърлица. Затова и до днес ще чуете местата наоколо да се наричат Драгоманската Мала Света гора. Не пропускайте да посетите Маломаловския манастир „Свети Николай”, манастира „Св. Архангел Михаил”… Където и да ви отведат пътеките в района, ви очакват вълнуващи и красиви гледки.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Семейните констелации и наследените травми: Тежестта на миналото

В днешното издание на предаването "Време за наука" разгледахме темата за "данък наследство" и семейните фантоми. Обсъдихме как от родителите си наследяваме не само външни белези като цвета на косата и очите, но и дълбоки емоционални травми и нерешени конфликти, чиито корени често се крият далеч преди нашето раждане. Съществуват различни..

обновено на 04.02.25 в 14:08

Как мутациите оформят не само биологичните видове, но и хода на живота?

От гените, които оформят живота, до думите, които изграждат езика ни – всичко около нас се променя. Мутациите са движещата сила зад тази промяна, но как точно се случва тя? Как влияят на индивида, вида и обществото? На 10 февруари ще се търсят отговори с молекулярния биолог д-р Петър Ефтимов, лингвиста Тихомир Рангелов и проф. д.н. Стоян Ставру..

обновено на 04.02.25 в 13:35

Анатомия на страха: Епизод 1 – Същност и форми на страха

Поредицата "Анатомия на Страха", част от предаването "Радиоенциклопедия", разглежда базовата емоция страх през призмата на психологията, фактите от научни изследвания, както и през битието на различни култури. В четири епизода разкриваме част от онова, което знаем за природата на страха, неговата еволюция и тънката граница между плодотворното и..

обновено на 03.02.25 в 10:25

За връзката между чишкащото момченце Пис и брюкселската дантела

Ако попаднете на белгийски битак, наречен брокант, ще забележите как ловците на антики най-внимателно ровичкат сред купищата ленени покривки и ръчно плетиво на лов за прочутата брюкселска дантела. Защото тя е като брюкселската вафла - символ! Само дето е далеч по-красива и по-малко калорична. Покривките от ефирното ръкоделие приличат на уголемени до..

публикувано на 02.02.25 в 12:15
Пенчо Маркишки

Две лунни и две слънчеви затъмнения ще се наблюдават тази година

През 2025 г. ще се случат общо четири затъмнения, съобщава в ефира на предаването "Следобед за любопитните" физикът Пенчо Маркишки от Института по астрономия с НАО при БАН.  Две от тях ще бъдат пълни лунни – на 14 март и на 7 септември, а останалите две ще са частични слънчеви – на 29 март и 21 септември. От България ще можем да..

публикувано на 02.02.25 в 10:35