Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българският език зад решетките на незаинтересоваността

БНР Новини

• Това е колкото метафорично, толкова и буквално. Защото „зад решетките“, т.е. в местата за лишаване от свобода, попадат доста хора, които владеят слабо или изобщо не владеят официалния език на държавата ни. Става дума за чужденци, имигранти и български граждани с различен етнически произход. Ако и повечето от нас да не са се замисляли, незнаенето на езика създава доста трудности не само в общуването с властите, но и с правата на самите лишени от свобода. В търсене на решение на проблема, неправителствени организации от шест европейски страни се включиха преди време в проекта „Езици зад решетките“, подкрепен от Европейската комисия. Българската страна беше представена от Общността за помирително правосъдие. Ако тази дейност е една успешна стъпка, това не значи, че проблемът е решен. Без да оставяме настрана въпроса защо има български граждани, които не владеят официалния език на страната, нека разберем какво е възможно да се направи в момента и какво успяват доброволците от Общността за помирително правосъдие. Разговор с Явор Ганчев.
• Институтът за български език на 75 години.
• „Намерете българската дума“ – „таргет“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Красимир Стоев

Красимир Стоев: Очаква ни мека зима с повече валежи

"Всеки харесва различно време, включително и ние, синоптиците. Ето сега в това антициклонално, барично поле, което определя времето през последните дни, мога да кажа, че времето е скучно, защото и тези пет изречения, които представляват прогнозата за времето, тя, общо взето, е една и съща. Аз от малък и като синоптик вече, харесвам..

публикувано на 16.11.24 в 11:30
Александра Петкова на връчването на наградите в Катовице

Александра Петкова: Моят проект допълва теорията на Келвин за константните вълни

Александра Петкова от 12.В клас на НПМГ "Акад. Любомир Чакалов" спечели първа награда на Европейския конкурс за млади учени в Катовице, Полша, придружена със 7000 евро и наградата на Стокхолмския младежки научен семинар. Тя ще посети събитията в Нобеловата седмица.  Възпитаничката на НПМГ получи и наградата на Regeneron ISEF, където ще участва..

публикувано на 15.11.24 в 18:05
Михаил Пасков

Изложени ли сме на "технострес" и как да се справяме с него

Навярно повечето от нас, особено принадлежащите към поколенията над 30 години, ще разпознаят у себе си признаците на напрежение, тревожност и дискомфорт пред непрекъснато обновяващите се технологии, средства за комуникация и технологични изобретения. Е, оказва се, че това състояние си има име, а вече се търсят и популяризират стратегии и методи за..

публикувано на 14.11.24 в 17:35

Българомразци има, а българолюбци?

Говорим за причастни към съдбата на България чужденци, живели у нас по различно време, дошли от различни страни, представители на различни занятия, но обединени от доброто отношение към нас. Правим го по повод новоиздадената книга с автор Милена Димитрова, носеща такова заглавие – "Десет велики българолюбци". Вътре става дума за известните на всеки..

публикувано на 14.11.24 в 09:25

Д-р Ю Тие: За китайската традиционна медицина и приложението ѝ в съвременното лечение

Като специален гост на Втората международна конференция Сино-Балканика "Културният диалог Китай-Балкани" в България пристигна д-р Ю Тие , световно признат лечител и лектор в областта на китайската традиционна медицина. Двуезичният форум бе организиран от Асоциацията на китаистите в България, Софийския университет и Световния център по..

публикувано на 13.11.24 в 12:58