Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Българска душа на Святата земя” – Дни на българската култура в Израел

| обновено на 17.05.17 в 17:06 БНР Новини
Участниците във фестивала с българския флаг пред Стената на плача в Йерусалим. Сред гостите на Дните на българската култура в гр. Бат Ям бе и адвокат Моше Алони, по чиято идея Българската православна църква е номинирана с Нобеловата награда за мир за спасяването на българските евреи
Снимка: личен архив

Фестивалът „Израел, моят възлюбен”, който вече седем години се провежда в Пазарджик, тази година стана част от международния проект „Българска душа на святата земя”. Домакин на този проект е израелският град Бат Ям, а организатор и продуцент - журналистката Весела Райчинова. Сега тя обедини усилията си с Екатерина Тодорова от българския фестивал „Израел, моят възлюбен”. Крайният резултат - от 8 до 12 май в Израел се проведоха Дните
на българската култура под егидата на Йоси Бахар - кмет на гр. Бат Ям и на Н. Пр. Димитър Михайлов - посланик на Република България в Израел.
Българските участници във фестивала посетиха най-популярните дестинации на Светите земи: Йерусалим, река Йордан, Мъртво море, Тел Авив и старо Яфо.
По традиция, в навечерието на  празника на светите братя Кирил и Методий, всяка година българските евреи в Израел почитат българската азбука и култура.
Този път представители на няколко държави се включиха в тържествата, за да поздравят участниците. Гости от Англия, Норвегия, Южна Корея, Швеция, Украйна, Холандия, Полша, Гърция, България и Израел изпълниха сцената на зала „Ейхал Атарбут” в гр. Бат Ям, където се развяха националните им знамена. Прозвучаха единствено химните на Република България и на Държавата Израел.
Публиката аплодира изпълненията на вокална група „Камертон” от Казанлък, танците на група „Менора” от София, участниците от Несебър и Русе. Зрителите се запознаха с творчеството на Анжела Димчева - литературен критик и поетеса, чуха стиховете на Малинка Цветкова - авторка на 4 книги, пристигнала на фестивала от Испания. Във фоайето на залата бе подредена атрактивната изложба „Четки по пясъка на светите земи” на българската журналистка и художничка Райна Дамяни. Режисьорът Искрен Красимиров, основател на проекта „Незабравимата България” представи документалните си филми за Ботев и Вазов. Композиторът Кирил Милчев от Норвегия участва със специално написана пиеса за пиано, която имаше световна премиера на фестивала „Израел, моят възлюбен”. В „Българска душа на святата земя” беше представена израелската писателка Бети Леон, авторка на няколко книги на български език и член и на Съюза на българските писатели. Изключително талантливата поетеса Александра от Бат Ям, чиито български корени са в Пловдив, прочете свои стихове на български и иврит. Популярният  изпълнител Миро вдигна залата на крака с „Питат ли ме де й зората”, а Юлия, пристигнала в Израел от Южна Корея, ни поднесе китка от обичани родопски песни.
Сред почетните гости в залата бяха Светлана Йорданова - консул на българското посолство в Израел, Йоси Бахар- кмет на израелския град Бат Ям, а също и адвокат и нотариус Моше Алони, по чиято идея Българската православна църква тази година беше номинирана за Нобелова награда за мир заради спасяването на българските евреи.
Чуйте репортажите от Българските дни на културата в гр. Бат Ям, Израел.
Репортажите се излъчват с участието и подкрепата на Национален фонд „Култура” към Министерството на културата


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Чупим шаблони

В редакция "Хумор и сатира" традиционно сме против шаблоните, чупим ги непрестанно, но не ги изхвърляме, че може да потрябват. Тази неделя след новините в 18 това изглежда така: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос". - "Истинските новини" – жителите на Канарските острови се бунтуват срещу туристите,..

публикувано на 26.04.24 в 18:35
Примабалерината Анелия Димитрова и солистът Ивайло Янев

Примабалерината Анелия Димитрова и солистът Ивайло Янев танцуват на фестивала "Екселсиор" в Сиена

В навечерието на Международния ден на танца "Артефир" запознава слушателите с една вълнуваща новина от звездната карта на световния балет. Примабалерината Анелия Димитрова и солистът Ивайло Янев на Балета на Държавна опера - Стара Загора участват в 12-ия Танцов фестивал "Екселсиор" в Сиена , под артистичното ръководство на маестро Марко..

публикувано на 26.04.24 в 15:00

"Виртуални тела 2.0" – точка на пресичане между изобразителното и танцовото изкуство

Един артистичен проект, в който пластики и картини оживяват чрез танц. Състоя се премиерата на второто издание на изложбата  " Виртуални тела 2.0" в галерия "Квадрат 500" – виртуална, интерактивна експозиция, която е съвместен проект на танцова компания "Хетероподи" и Националната галерия. В "Артефир" Росен Михайлов , главен хореограф на..

публикувано на 26.04.24 в 14:15

Девети брой на списание "Но поезия"

"Списание "Но поезия" излиза отново и за кратко след неколкогодишна пауза. Това е летният брой за 2024 г. Книжка 9 за големите неща." Това четем от името на "Но редакция"-та на списанието.  Петя Хайнрих пише в редакторския си текст: "За този брой пожелахме българските поети да ни изпращат текстове, засягащи голямото. Гранд, мега, гига, хипер, супер..

публикувано на 26.04.24 в 13:34

Награда "Рицар на книгата" – шумните герои на литературата

По случай Световния ден на книгата и авторското право (23 април) Асоциация "Българска книга" връчи за двадесети пореден път наградата "Рицар на книгата" . Наградата е знак на признание за усилията, свързани с насърчаването на четенето и популяризирането на книгата. Отличието получават личности и организации, обобщени в четири категории – за..

публикувано на 26.04.24 в 13:28