Действащи лица:
Ариадна - изключителна жена, освобождаваща се и освободена;
Придворна (контраалт) - контрастно копие на Ариадна, страхлива;
Сината брада - второстепенен образ, нищо че името му е поставено в заглавието. Появява се за малко в края на първо действие.
Петте предишни жени на Синята брада: Селизен, Игрен, Мелизанда, Беландер и още една, която не пее, Аладин. Всичките тези имена са заимствани от Дюка от други произведения на Метерлинк.
Първо действие:
Против волята на близките си, Ариадна следва Синята брада в замъка му като негова шеста съпруга. Синята брада й поверява 7 ключа със забраната да ползва седмия. А той е единственият, от който се интересува Ариадна. Зад тази врата са заключени предишните съпруги, чиито вопли се чуват.
Второ действие:
Ариадна освобождава жените и предлага всички да избягат от замъка.
Трето действие:
Сината брада е нападнат от селяните, които искат да освободят затворничките. Ариадна обаче освобождава хванатия от селяните херцог и му заявява, че го напуска завинаги. Тя кани и другите жени да я последват, но те отказват, предпочитайки да останат като прислуга в замъка.
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..
Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски. Често се сещам за това негово твърдение, и когато слушам композициите му, и когато съм част от публиката му и проследявам вдъхновеното музициране и безспорния професионализъм. Наскоро Ангел..
Музикантите от "Кварто" (Quarto) с пианиста Емануил Иванов ще представят две емблематични творби на Йоханес Брамс и Дмитрий Шостакович – клавирни квинтети от двамата композитори. Емануил Иванов за първи път ще свири двата квинтета. В произведенията на Брамс и Шостакович се открива стремеж за духовен полет и борба за свобода на човешкия дух...
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Точка Илиева е артист на свободна практика с дълбок интерес към уличното изкуство, което използва като платформа за социални и екологични послания. Нейни..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg