Има хора, които не е необходимо да бъдат убеждавани и мотивирани чрез максими. Като онази например – че ако не станеш част от решението, оставаш само част от проблема. Организаторите на форума „Кариера в България. Защо не?“, превърнал се от обичайно кариерно изложение в успешна платформа за споделяне на постижения, амбиции и възможности за реализация на българи, обучавали се в чужбина, а някои от тях работили зад граница, но решили да не се отказват от постигането на успех в собствената си страна, са от тях. За десет години те откриват много съмишленици в тази кауза, въпреки негативизмът с баналните клишета, които срещат едва ли не на всяка крачка у нас. Какво по-голямо предизвикателство от това да изпробваш собствените си сили и да успееш там, където са твоите близки и приятели, докато сърцето ти остава където си самият ти – в България?!
За актуалните измерения на този най-голям кариерен форум за българи с опит в чужбина разказват маркетинг координаторът на „Кариера в България. Защо не?“ Стела Александрова и един от неговите основатели, управител на IT фирма тук, върнал се в родината след обучение на запад – Христо Бояджиев.
Наричат двумилионния град Коня в Република Турция "културната и духовна столица на страната". Наричат го още "градът на Мевляна" и "градът на дервишите". Наречен е на името на Мевляна Руми – световноизвестният суфитски мистик, поет и философ, живял в Анадола преди близо осем века. Като прозвището Мевляна – водач, учител, той получава заради учението..
На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..
Марко Видал е поет, но също така и преводач от български на испански език. Човек, който обича да пътува чрез езиците и културите. Издател на едно съвсем малко и ново издателство, посветено на превода и популяризирането на литературата на малките езици. А само една малка част от неговите литературни маршрути минават през Испания, България, Узбекистан...
152 години след обесването на националния герой Васил Левски говорим за личността и делото на Апостола по два познавателни вектора. Първият – историческата наука за тази забележителна фигура от нашите националноосвободителни усилия, а вторият – образът на Левски както в произведенията на класиците, така и в произведенията на нашите съвременници...
На 18 и 19 февруари с тържествени прояви България отбеляза 152 години от гибелта на най-светлата личност в историята на нашето национално възраждане и освобождение от петвековно потисничество и безправно съществуване в рамките на Османската империя. Васил Иванов Кунчев, Дякон Игнатий, Апостола, Левски – не просто обаятелен образ на герой, мъченически..
На днешния 21 февруари в Регионалната библиотека "Захарий Княжески" ще се състои среща-разговор с изтъкнатия археолог академик Васил Николов. Темата на..
Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев,..
"Адвент – повест за добрия пастир" е една от най-известните книги на исландския писател Гюнар Гюнарсон, която продължава да вълнува читателите и до днес...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg