Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Into the spirit world: Вход свободен!

БНР Новини
В студиото на "Аларма" от ляво надясно: Тодор Станчев, Цветан Цветанов, Атанаска Станчева, Ани Маринова и Димитър Василев
Снимка: Сдружение за културни инициативи

„В света на духовете“ е темата на Международния фестивал на етнографския филм 2017. Гости в студиото на предаването „Аларма“ по програма „Христо Ботев“ на Българското национално радио бяха Атанаска Станчева, Тодор Станчев и Димитър Василев, етнолози и организатори на фестивала. Тази година при тях са пристигнали над 50 филма от 26 страни, а зрителите ще могат да видят селектираните 14 филма. Темите в тях са религия, духовност, шаманизъм, магически и лечителски практики. Те препращат към отвъдния незрим свят и запознават публиката с хората–медиатори, които общуват с него.
Всяка година организаторите представят различни школи във визуалната антропология. Тази година фокусът е върху балканската визуална антропология. В София за фестивала пристигат много гости от Балканите: от Сърбия Слободан Наумович, преподавател по визуална антропология в Белградския университет, от Македония д-р Владимир Боцев, който е куратор в Националния музей на Македония, от Хърватия гост е Давор Борич, заедно с част от екипа на филма „Куаранторе в Комижа“. Фестивалът има и много други гости – от Холандия, Канада, Германия, Финландия, които ще се включат в дискусиите след филмите и в академичните модули, които ще се проведат в „Огледалната зала“ на СУ „Свети Климент Охридски“ във фестивалните дни от 13.00 до 17.00 часа.
Фестивалът се открива на 14 ноември с българския филм „Човек на вярата“, който разказва за Алекс Орбито, смятан за най-големият лечител на XXI век. Фестивалът продължава до 18 ноември. Прожекциите от фестивала се провеждат в кино „Влайкова“ в столицата. В програмата има и много български заглавия, филми за удехейския народ, чието население днес е едва 1490 души, за етническото китайско малцинство чиянг, което живее в планината Лонгси, в югозападен Китай и неговите духовни водачи, за религията, чудовищата и синкретизма в Гана, за афро-бразилската религия кандомбле в Баия, Бразилия.
Последна в програмата е продукцията „Пътешествие към повелителя на ларвите“ на естонския аниматор Прийт Тендер, който разказва традиционна чукотска приказка, като стига до нейните носители, за да разбере дали хората в Чукотка си спомнят разказа, защото той е много нетипичен.
Повече информация за фестивала може да чуете в звуковия файл и да видите на самия фестивал - в кино „Влайкова“ и в СУ „Свети Климент Охридски“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Чупим шаблони

В редакция "Хумор и сатира" традиционно сме против шаблоните, чупим ги непрестанно, но не ги изхвърляме, че може да потрябват. Тази неделя след новините в 18 това изглежда така: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос". - "Истинските новини" – жителите на Канарските острови се бунтуват срещу туристите,..

публикувано на 26.04.24 в 18:35
Примабалерината Анелия Димитрова и солистът Ивайло Янев

Примабалерината Анелия Димитрова и солистът Ивайло Янев танцуват на фестивала "Екселсиор" в Сиена

В навечерието на Международния ден на танца "Артефир" запознава слушателите с една вълнуваща новина от звездната карта на световния балет. Примабалерината Анелия Димитрова и солистът Ивайло Янев на Балета на Държавна опера - Стара Загора участват в 12-ия Танцов фестивал "Екселсиор" в Сиена , под артистичното ръководство на маестро Марко..

публикувано на 26.04.24 в 15:00

"Виртуални тела 2.0" – точка на пресичане между изобразителното и танцовото изкуство

Един артистичен проект, в който пластики и картини оживяват чрез танц. Състоя се премиерата на второто издание на изложбата  " Виртуални тела 2.0" в галерия "Квадрат 500" – виртуална, интерактивна експозиция, която е съвместен проект на танцова компания "Хетероподи" и Националната галерия. В "Артефир" Росен Михайлов , главен хореограф на..

публикувано на 26.04.24 в 14:15

Девети брой на списание "Но поезия"

"Списание "Но поезия" излиза отново и за кратко след неколкогодишна пауза. Това е летният брой за 2024 г. Книжка 9 за големите неща." Това четем от името на "Но редакция"-та на списанието.  Петя Хайнрих пише в редакторския си текст: "За този брой пожелахме българските поети да ни изпращат текстове, засягащи голямото. Гранд, мега, гига, хипер, супер..

публикувано на 26.04.24 в 13:34

Награда "Рицар на книгата" – шумните герои на литературата

По случай Световния ден на книгата и авторското право (23 април) Асоциация "Българска книга" връчи за двадесети пореден път наградата "Рицар на книгата" . Наградата е знак на признание за усилията, свързани с насърчаването на четенето и популяризирането на книгата. Отличието получават личности и организации, обобщени в четири категории – за..

публикувано на 26.04.24 в 13:28