Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За закваската, семейството и изкуството - истории от личния музей на Марианжела Анастасова

БНР Новини
Марианжела Анастасова
Снимка: БГНЕС

През 2012 година Марианжела Анастасова, един от утвърдилите се съвременни български творци, представи поредната си изложба, с която приятно изненада своите почитатели. Изненадата не идва от техниката и материалите, както винаги разнообразни, а от наименованието – „Закваска“. Едно понятие, не само свързано с раждането на Снимкахляба или на така популярното българско кисело мляко…. Но и дълбоко послание, което като че ли остава малко скрито зад интерактивното въздействие на нейните картини.
С изложби и инсталации, като „Софийски локви“, „От другата страна на българския чадър“, „Станете птица“ и още много изяви у нас и в престижни художествени галерии във Франция, Мексико, Германия, Япония, Гърция, Италия, Марианжела Анастасова фокусира вниманието на публиката върху свободата да изразяваш себе си и търси различни форми за общуване и комуникация с другия. Убедена е, че нищо – нито в живота, нито в изкуството - не се случва само за себе си. Творческите изяви, преживяванията на всеки човек и средата, в която се формира отделната личност, са свързани видимо или невидимо - и в бита и някъде в пространството…А закваската е от особено значение за възприемането на свободата от твореца и за неговото пълноценно развитие…И най-вече онази закваска, която създава семейната среда…
Съвсем наскоро в Националната библиотека „Св. Св. Кирил и Методий“ беше представена книгата „Йордан Анастасов и Македонското освободително движение“. В това издание са събрани неговите спомени, като „един от най-достойните и авторитетни дейци на македоно-одринското революционно и легално ляво движение от 20-30-те и от 40-те до 70-те години на миналия век“, както го определя Цочо Билярски – съставител и редактор на книгата. А Йордан Анастасов е дядо на Марианжела. И за всеки, който е имал възможност да проследи еволюцията на нейното творчеството, вече е съвсем логичен стремежа на художничката да следва свободата и да я отстоява в своите проекти.
Родена в София, завършила живопис в Националната академия за изящни изкуства в Париж, учила графика и стенопис в Мексико, в това предаване Марианжела Анастасова споделя истории от своя личен музей …




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Чупим шаблони

В редакция "Хумор и сатира" традиционно сме против шаблоните, чупим ги непрестанно, но не ги изхвърляме, че може да потрябват. Тази неделя след новините в 18 това изглежда така: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос". - "Истинските новини" – жителите на Канарските острови се бунтуват срещу туристите,..

публикувано на 26.04.24 в 18:35
Примабалерината Анелия Димитрова и солистът Ивайло Янев

Примабалерината Анелия Димитрова и солистът Ивайло Янев танцуват на фестивала "Екселсиор" в Сиена

В навечерието на Международния ден на танца "Артефир" запознава слушателите с една вълнуваща новина от звездната карта на световния балет. Примабалерината Анелия Димитрова и солистът Ивайло Янев на Балета на Държавна опера - Стара Загора участват в 12-ия Танцов фестивал "Екселсиор" в Сиена , под артистичното ръководство на маестро Марко..

публикувано на 26.04.24 в 15:00

"Виртуални тела 2.0" – точка на пресичане между изобразителното и танцовото изкуство

Един артистичен проект, в който пластики и картини оживяват чрез танц. Състоя се премиерата на второто издание на изложбата  " Виртуални тела 2.0" в галерия "Квадрат 500" – виртуална, интерактивна експозиция, която е съвместен проект на танцова компания "Хетероподи" и Националната галерия. В "Артефир" Росен Михайлов , главен хореограф на..

публикувано на 26.04.24 в 14:15

Девети брой на списание "Но поезия"

"Списание "Но поезия" излиза отново и за кратко след неколкогодишна пауза. Това е летният брой за 2024 г. Книжка 9 за големите неща." Това четем от името на "Но редакция"-та на списанието.  Петя Хайнрих пише в редакторския си текст: "За този брой пожелахме българските поети да ни изпращат текстове, засягащи голямото. Гранд, мега, гига, хипер, супер..

публикувано на 26.04.24 в 13:34

Награда "Рицар на книгата" – шумните герои на литературата

По случай Световния ден на книгата и авторското право (23 април) Асоциация "Българска книга" връчи за двадесети пореден път наградата "Рицар на книгата" . Наградата е знак на признание за усилията, свързани с насърчаването на четенето и популяризирането на книгата. Отличието получават личности и организации, обобщени в четири категории – за..

публикувано на 26.04.24 в 13:28