Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Радиоенциклопедия „Пазители на старината“: Оживялото минало

БНР Новини
Лазар Донков и старите майстори – строители на Етнографския музей на открито „Етър“
Снимка: Народна библиотека

Последният епизод от поредицата „Пазители на старината“ разказва и напомня за Лазар Донков, човекът, който създаде Етнографския музей на открито „Етър“. Той успява да реализира мечтата на поколения български етнографи, при това с изключителна прецизност, макар и да не е учен, и да създаде единствения „скансен“ музей в България.
Епизодът е и за проф. Мария Велева, която с помощта на брилянтните рисунки на художничката Евгения Лепавцова, успява всеобхватно да документира изчезващото българско традиционно облекло.
Двамата работят по едно и също време, в което традиционната култура нас бързо си отива. Изключително прецизни в работата си, и двамата имат неповторим усет към детайла. Лазар Донков оживява старите водни съоръжения, къщи и занаяти, в един жив музей, строен от стари майстори, а Мария Велева, заедно с художничката Евгения Лепавцова, успява да обходи село по село, да проучи различни архиви, музейни колекции, картини на стари художници и да ни остави великолепни албуми, посветени на облеклото на старите българи. Много скоро след документирането им старите съоръжения на балканджиите и старинните дрехи вече не могат да бъдат намерени и видени. Те безвъзвратно са си отишли, заедно с хората, които са ги създали.
Гости в епизода са доц. Соня Алексиева, преподавател в Нов Български университет, Величка Илиева, главен уредник в Етнографския музей на открито „Етър“ в град Габрово, както и доц. д-р Мирелла Дечева, преподавател в Историческия факултет на СУ „Св. Климент Охридски“, катедра „Етнология“.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Даниел Койнов

Даниел Койнов: Математиката е изкуство

"Когато човек прави нещо с любов, това е най-важното. Да се занимаваш с точните науки и в частност математиката, е нещо много красиво. Всяко едно уравнение в математиката или задача в информатиката е уникално и съдържа различни идеи, които се преплитат една с друга, това е едно изкуство", категоричен е младият талант Даниел Койнов. "Аз,..

публикувано на 15.06.24 в 10:20

УАСГ е престижно класиран в световните университетски класации

УАСГ е класиран в топ 100 на 35 място от общо 1320 световни университета в областта на архитектурата и строителното инженерство. Тази висока позиция е следствие на успешното участие на талантливите студенти в организираните в последните години конкурси и работата на преподавателите им.  "Това признание е много значимо както за университета..

публикувано на 14.06.24 в 17:00

Светлото Средновековие

Свикнали сме – като дойде реч за Средновековието, да прикачваме към него епитета "тъмно". С прозвището "тъмни" и изобщо "средни" векове този период от историята на човечеството се сдобива в епохата на Ренесанса; Петрарка е, който въвежда прилагателното в употреба. Само че той ни е подвел: Средновековието изобщо не е тъмно, а е един доста..

публикувано на 13.06.24 в 09:01
Владимир Дворецки и Цвета Николова

С Владимир Дворецки "Назад-напред" в света на Кевин Айърланд

"Ако потърсите в интернет стихотворения на Христо Ботев на английски, най-вероятно ще попаднете на негови творби, преведени от Кевин Айърланд". Така известният журналист и преводач Владимир Дворецки започва представянето на мемоарната книга "Назад - напред" на уважавания новозеландски литератор Кевин Айърланд, за когото малко се знае в България. А..

публикувано на 12.06.24 в 14:13

Големите надежди…

Под това мото премина разговорът ни с участниците в Националния симпозиум по урология. Наш екип беше в Сандански, където традиционно се събират специалистите, за да обсъдят най-важните промени и новости в урологията. В ефира на седмичното издание на програма "Христо Ботев" първи се включи доц. Владислав Младенов. Лекар от средното поколение, но с..

публикувано на 11.06.24 в 16:30