Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Революционните македонски вълнения през очите на Йордан Анастасов

БНР Новини
Книгата „Йордан Анастасов и Македонското освободително движение“
Снимка: НБКМ

Сега, когато държавните отношения между България и Македония встъпиха в процес на нормализация, а Българската православна църква пое протегнатата ръка и обяви, че започва дипломатически совалки за признаване автокефалия на Македонската православна църква, въпросът за историческото развитие на македонските организации – свързани или несвързани с България – придобива особена актуалност.
Ето защо всяко издание, обглеждащо извътре това движение, представлява огромна ценност и внимателно и проникновено трябва да се чете, проучва, обговаря. В този смисъл излязлата наскоро книга със спомени, очерци и други архивни материали на Йордан Анастасов – един от водещите дейци на лявоориентираната ВМРО, представлява изключително ценен документ, който хвърля светлина върху непознати страници от, така да се каже, „македонските вълнения“ в средата на ХХ век. Сборникът е подготвен за издание от Цочо Билярски, който скрупульозно и точно събира в обемист том най-важното, според него, архивно наследство на Йордан Анастасов. А то никак не е малко: отделно мемоарите, там има портрети на различни македонски революционни дейци, спомени за акции, намерения, осъществявания – изобщо безценно издание, заслужаващо много по-голямо внимание от, за жалост, медийното мълчание, което го обгражда.
Предаването „Премълчаната история“ реши да наруши това мълчание и в броя на 6.ХII.2017 ще обърне специално внимание на излезлия том „Йордан Анастасов и Македонското освободително движение“. Гости в предаването: историкът Цочо Билярски, автор на предговора към книгата, един от най-стриктните познавачи на периода, и проф. Константин Анастасов, син на Йордан Анастасов.


Ако желаете да оставите коментар, посетете страницата на предаването във Фейсбук


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Фестивал "Духът на миналото – съхрани и предай на поколенията" организират в с. Ловчанци

"Духът на миналото – съхрани и предай на поколенията" – това е надсловът на фестивала, организиран от читалище "Светлина 1940" в с. Ловчанци, община Добрич на 29-ми април.  В него са включени четири задачи за всички участници – певческа, танцова, кулинарна и игри от миналото, съобщава в предаването "Следобед за любопитните" Стоян Варналиев –..

публикувано на 26.04.24 в 11:15
Паметник на партиарх Евтимий

Патриарси и екзарси

Как се е управлявала нашата църква през вековете и каква е връзката между управление на църквата и държавното строителство – говорим за главите на българското православие с отец Калистрат от атонския манастир "Св. Георги Зограф", с богослова Иван Йовчев, с историка доц. Христо Темелски и със социолога доцент Албена Танева. Какво е "етнофилетизъм" и..

публикувано на 25.04.24 в 12:20
Проф. Румен Кастелов

Застраховка "транспортен травматизъм"

В разговора с проф. Румен Кастелов акцентирахме върху многообразието, което предлага самата тема: новите стари автомобили, "придобивките" на века – тротинетки, електрически велосипеди, АТВ, алеи и пешеходни пътеки. Къде е безопасно и откъде пристигат най-често пациентите? – попитахме опитния травматолог и ортопед. Ръководителят на Клиниката по..

публикувано на 25.04.24 в 08:23
Арменско цивилно население ескортирано от османски войници към затвора в Мезире, април 1915

109 години от арменския геноцид

Днес светът отбелязва 109-ата годишнина от геноцида над арменците в Османската империя. На 24 април 1915 година в Цариград са арестувани, а малко след това и избити над 200 арменски интелектуалци. С това се слага началото на избиването и прогонването на 1 500 000 арменци. България е една от първите страни, които отварят границите си за бежанците. Сто..

публикувано на 24.04.24 в 07:55

Песах е!

Пролет е по нашите ширини и природата е луднала. Луднал е и светът – шарен, различен, но и еднакъв... Ние – хората, независимо от произхода си, го правим и шарен, и различен, и еднакъв. Защото всъщност не сме чак толкова различни. Доказателства – много. И едно от тях е, че дори и най-големите празници понякога съвпадат. Това се случва на всеки 33..

публикувано на 23.04.24 в 12:16