Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За музейните експонати и културните ценности – възгледите на един финансист

БНР Новини
Доц. Йосиф Аврамов
Снимка: Божидар Любенов

Много пъти вече сме си пожелавали Новата 2018 година да донесе нещо ново и положително – за държавата и за нас, хората, в личния ни живот. Още повече, че през следващата година предстои така очакваното Българско председателство на Европейския съвет. Ще се промени ли отношението на обществото към културните ценности през този период и ще има ли възможност за по-добро финансиране на културните процеси?

Ще бъде ли постигната желаната промяна в областта на меценатството на музейни проекти и творчески процеси, както и по отношение на спонсорството на разнообразни културни инициативи и дейности, свързани с развитието на културния туризъм? С какво ще ни изненада Новата година?

За това е разговорът ни с доц. Йосиф Аврамов, който е нашият гост в това предаване. Той е доктор по икономика, съпредседател на Съвета по иновации при Българската търговско-промишлена палата и член на нейния Управителен съвет.

Доц. Аврамов има и своите виждания и предложения за предстоящия избор на модел на българските евро монети, което трябва да бъде съобразено с историята на монетосеченето по българските земи.

Връзката между изкуството и изображенията върху паричните знаци е тема, на която той е посветил много от своите научни изследвания и от личното си време.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Столарова - автопротрет

"Отстоявана естетика" за 100-годишнината на художничката Мария Столарова

През 2025 г. се навършват 100 години от рождението на Мария Столарова (1925 – 2016) – една от ученичките на Дечко Узунов. По този повод галерия "Дечко Узунов", филиал на Софийската градска художествена галерия, представя експозиция с живописни платна, обхващащи както ранни нейни творби, така и емблематични произведения от по-късни периоди. Изложбата..

публикувано на 03.12.24 в 17:40
проф. Любомир Стойков

"Tрансформации на красотата" в изложбата на Юрий Ковачев

Самостоятелната изложба на художника Юрий Ковачев "Трансформации на красотата" се открива на 3 декември в столичната галерия "Милениум". В експозицията са включени 51 творби, сред които пейзажи, картини на стара София, натюрморти, балерини и планини, нарисувани с маслени бои на платно. Изкуствоведът проф. Любомир Стойков коментира: "Авторът се..

публикувано на 03.12.24 в 16:35

"Апокриф" с 30-о юбилейно изиграване

Представлението "Апокриф" на театрална работилница "Сфумато" задава въпроси за живота между този и онзи свят, за срама, за битката между доброто и злото. Текстовете са по адаптации на Иван Добчев и Маргарита Младенова и поставят в контекста "наивистични сънища за живота на човека между небето и земята сънувач." Повече за представлението, което ще има..

публикувано на 03.12.24 в 12:15
Людмил Станчев, Емил Янев, проф. Георги Гунев (от ляво надясно)

Към бреговете на свободата

В епизод 564 "Трамвай по желание" прави реверанс към музата на историята Клио и среща своята публика с една от легендите на българския исторически корпус проф. Георги Гунев. Георги Гунев е завършил история в СУ "Св. Климент Охридски". Бил е аспирант в Института за международни отношения в Москва. 13 години е преподавател в Софийския университет. От..

публикувано на 03.12.24 в 11:38
Петър Петров - Перо

"Слънчева линия" от Иван Вирипаев за първи път на българска сцена

Когато викаш, за да бъдеш чут, всъщност пречиш на другия да те чуе. А когато искаш да разбереш повече за себе си и отношенията си с човека, с когото си избрал да споделяш живота си, не е нужно да ходиш на семейна психотерапия, може и просто да отидеш не театър. За целите на тези думи спомага поставянето за първи път на българска сцена на пиесата от..

публикувано на 03.12.24 в 08:50