На 25 януари 1935 година цар Борис III подписва Указ, с който радиоразпръскването в България става държавна собственост. На 18 юни 1935 г. за първи главен ръководител на Радио „София“ е назначен Панайот Тодоров Христов, известен с псевдонима Сирак Скитник – поет, художник и театрален критик. При откриването на паметната плоча на къщата, в която е живял Сирак Скитник, тук, съвсем близо до Радиото, проф. Веселин Димитров изтъква, че като главен програмен уредник Сирака опровергава подозренията, че държавното радио ще се превърне в “бюрократично убежище” и привлича “най-доброто от най-доброто на българския културен елит.” Естетът от много висока класа Сирак Скитник, изгражда Радиото като културен институт.
Напълно убедена съм, че всички ние, днешните радиоработници, вярваме в тази мисия, заложена в темелите на Радиото още преди 83 години и се стараем да го доказваме с работата си. И на това бих искала да акцентирам в следващите няколко минути, в които същото това Радио ми дава възможност да говоря пред микрофона му.
И за да не изпусна някой елемент от същността на Българското национално радио, и за да не навляза в много личните си усещания, които ме карат ден след ден да благодаря на онова, което Старата къща ме е научила, както е научила всички нас, които работим тук ще си позволя да цитирам Райна Константинова, председател на Обществения съвет на БНР. Ето какво казва тя за функцията на една обществена медия, каквато е нашето радио: „Основното предизвикателство пред обществените медии остава съдържанието на програмите. Те стават такива благодарение на думите, образите, анализа, значимостта на контекста, точността и силата на посланието, диалогичността, честността, многообразието, уважението, непредубедеността и, не на последно място - на таланта на тези, които ги правят. Това са и основните характеристики на понятието“ качество на програмите“… Това е причината слушателите и зрителите да избират една или друга медия. В този смисъл, те са като банките - важен е не толкова капиталът, колкото доверието“.
Надявам се, уважаеми слушатели на БНР да не сте загубили доверието си в нас.
Честит празник! И за много години!
В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..
За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..
Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..
"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента. Над 50 000 семейства у..
В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже. За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Точка Илиева е артист на свободна практика с дълбок интерес към уличното изкуство, което използва като платформа за социални и екологични послания. Нейни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg