На 25 януари 1935 година цар Борис III подписва Указ, с който радиоразпръскването в България става държавна собственост. На 18 юни 1935 г. за първи главен ръководител на Радио „София“ е назначен Панайот Тодоров Христов, известен с псевдонима Сирак Скитник – поет, художник и театрален критик. При откриването на паметната плоча на къщата, в която е живял Сирак Скитник, тук, съвсем близо до Радиото, проф. Веселин Димитров изтъква, че като главен програмен уредник Сирака опровергава подозренията, че държавното радио ще се превърне в “бюрократично убежище” и привлича “най-доброто от най-доброто на българския културен елит.” Естетът от много висока класа Сирак Скитник, изгражда Радиото като културен институт.
Напълно убедена съм, че всички ние, днешните радиоработници, вярваме в тази мисия, заложена в темелите на Радиото още преди 83 години и се стараем да го доказваме с работата си. И на това бих искала да акцентирам в следващите няколко минути, в които същото това Радио ми дава възможност да говоря пред микрофона му.
И за да не изпусна някой елемент от същността на Българското национално радио, и за да не навляза в много личните си усещания, които ме карат ден след ден да благодаря на онова, което Старата къща ме е научила, както е научила всички нас, които работим тук ще си позволя да цитирам Райна Константинова, председател на Обществения съвет на БНР. Ето какво казва тя за функцията на една обществена медия, каквато е нашето радио: „Основното предизвикателство пред обществените медии остава съдържанието на програмите. Те стават такива благодарение на думите, образите, анализа, значимостта на контекста, точността и силата на посланието, диалогичността, честността, многообразието, уважението, непредубедеността и, не на последно място - на таланта на тези, които ги правят. Това са и основните характеристики на понятието“ качество на програмите“… Това е причината слушателите и зрителите да избират една или друга медия. В този смисъл, те са като банките - важен е не толкова капиталът, колкото доверието“.
Надявам се, уважаеми слушатели на БНР да не сте загубили доверието си в нас.
Честит празник! И за много години!
В рубриката "Темата на деня" разгледахме една особена заплаха, която експертите наричат "новата пандемия". Но не става въпрос за нов вирус, а за разпространението на интернет измамите, които се увеличават с безпрецедентни темпове. За да се обсъди този тревожен феномен, представители от Комисията за защита на потребителите, Европейския потребителски..
Преди броени дни Перник стана център на Националната младежка конференция под надслов "Приобщаващи общества и ролята на младите хора" . Събитието привлече над 100 участници от цялата страна, включително представители на младежки организации, държавни институции, местни власти и експерти по младежка политика. Конференцията имаше за цел да обсъди..
С Йовко Ламбрев, IT експерт, разговаряме в рубриката "Въпреки мрежата" за същността на компютърните престъпления. Къде да пазим многото си пароли? Какво да знаем за фалшивите профили? Защо да не се предоверяваме за неща, които изглеждат хубави, евтини и лесни за достъп? Какво са "фишинг" имейлите? Как да пазаруваме онлайн така, че да не попаднем в..
В Шестото издание на "Университетската седмица на книгата в УНСС" участват 20 издателства, които са подготвили намаления и промоции специално за студентите в Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Очакват се десет премиери на книги, с участието на техните автори. Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
Постановката, за която всички говорят – "Оръжията и човекът" на Бърнард Шоу, ще има премиера на сцената на Народния театър в три последователни вечери. На..
В "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ, коментира процесите, които водят българското общество до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg