Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Радиото на 83 години

БНР Новини
Снимка: Емил Николов

На 25 януари 1935 година цар Борис III подписва Указ, с който радиоразпръскването в България става държавна собственост. На 18 юни 1935 г. за първи главен ръководител на Радио „София“ е назначен Панайот Тодоров Христов, известен с псевдонима Сирак Скитник – поет, художник и театрален критик. При откриването на паметната плоча на къщата, в която е живял Сирак Скитник, тук, съвсем близо до Радиото, проф. Веселин Димитров изтъква, че като главен програмен уредник Сирака опровергава подозренията, че държавното радио ще се превърне в “бюрократично убежище” и привлича “най-доброто от най-доброто на българския културен елит.” Естетът от много висока класа Сирак Скитник, изгражда Радиото като културен институт.
Напълно убедена съм, че всички ние, днешните радиоработници, вярваме в тази мисия, заложена в темелите на Радиото още преди 83 години и се стараем да го доказваме с работата си. И на това бих искала да акцентирам в следващите няколко минути, в които същото това Радио ми дава възможност да говоря пред микрофона му.
И за да не изпусна някой елемент от същността на Българското национално радио, и за да не навляза в много личните си усещания, които ме карат ден след ден да благодаря на онова, което Старата къща ме е научила, както е научила всички нас, които работим тук ще си позволя да цитирам Райна Константинова, председател на Обществения съвет на БНР. Ето какво казва тя за функцията на една обществена медия, каквато е нашето радио: „Основното предизвикателство пред обществените медии остава съдържанието на програмите. Те стават такива благодарение на думите, образите, анализа, значимостта на контекста, точността и силата на посланието, диалогичността, честността, многообразието, уважението, непредубедеността и, не на последно място - на таланта на тези, които ги правят. Това са и основните характеристики на понятието“ качество на програмите“… Това е причината слушателите и зрителите да избират една или друга медия. В този смисъл, те са като банките - важен е не толкова капиталът, колкото доверието“.
Надявам се, уважаеми слушатели на БНР да не сте загубили доверието си в нас.
Честит празник! И за много години!




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кюстендил - Панагия

В Кюстендил започна празникът Панагия

Традиционно в средата на август, когато църквата почита Успението на Богородица, Кюстендил отбелязва празника Панагия - Въздигане на хляба. По този повод общинският отдел "Култура и духовно развитие" в Кюстендил организира днес ритуално замесване на Богородичен хляб. Събитието е част от културния форум "Панагия", който ще се състои  утре. Обредните..

публикувано на 14.08.24 в 12:25

От Мариупол до Одеса: Героизъм и преподаване по време на война

В ефира на предаването "Нашият ден“ актрисата Горица Радева и историкът Александър Середа споделят своите лични преживявания и впечатления от живота в Украйна по време на войната, представяйки различни аспекти от живота и предизвикателствата, с които се сблъскват. Горица Радева разказва как събитията в Мариупол я шокират и вдъхновяват..

обновено на 14.08.24 в 11:13

Когато на младите хора не се говори за сексуалната им идентичност

Когато на младите хора не се говори за сексуалната им идентичност – разговор в "Нашият ден" с Троян Михайлов , куиър младеж и студент по социология, след промените в Закона за предучилищното и училищното образование срещу "джендър пропагандата". Да си куиър, по думите на Троян, е политическа позиция и отстояване на една антинормативност ...

публикувано на 14.08.24 в 09:51

Олимпийските игри в Париж – между величието и противоречието

Олимпийските игри, които са своеобразен празник на мира, разбирателството и човешкия дух, се превърнаха в арена на крайни емоции и остър сблъсък между истина и пропаганда. Въпреки всичко в Париж тази година възтържествуваха спортните и културни постижения на епохата. За спорта, олимпийските игри , скандалите, философията и културата ни на..

публикувано на 13.08.24 в 13:05
Имане Хелиф (вдясно) и плачещата й съперничка Анджела Карини

Пол, спорт и етика, или как да направим така, че да не изключваме никого?

В "Часът на етиката", рубрика на предаването "Време за наука" беше обсъден скандалът, който избухна на Олимпийските игри, когато алжирската боксьорка Имане Хелиф и тайванската боксьорка Лин Ю Тин бяха допуснати до участие в турнира за жени, въпреки че преди това бяха отстранени от Световната боксова асоциация след хормонален тест. Темата е..

обновено на 13.08.24 в 12:45