Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Камерен ансамбъл „Силуети“ с концерти за бебоци, за поотраснали деца и за възрастни

БНР Новини
Снимка: silhouettes-ensemble.com / Lilia Zdravkova

Те са четирима, заедно са от Музикалната академия, когато започват да изнасят концерти в началото заедно със своя преподавател проф. Венцеслав Николов, преди да си намерят име – „Силуети“. Създават квартета, но са отворени за най-различни партньорства. Ансамбълът, който създават е нетрадиционен: пиано – Лилия Жекова, цигулка – Калина Митева, виолончело – Габриела Калоянова и кларинет – Кристиян Калоянов. Израснаха пред очите ни. Те бяха едни от постоянните музиканти, с които организирахме концертите на програмата в „Първо студио“ на БНР. Натрупаха опит, вече имат много награди, участват в международни проекти и най-прекрасното е, че все още са заедно и имат големи проекти за бъдещето.
През годините заедно откривахме и вечната хармония на класическите творби на Бах и Моцарт, търсехме съвременното им звучене, това, което ги прави толкова нужни за бързо променящия се свят… Разговаряме – за миналото и бъдещето, за честността и смелостта, за нуждата ни от доброта. И за красотата, за дълбочината на истинската музика, без която и те – музикантите на бъдещето не могат да си представят света, казва за тях прочутият ни виолончелист Венцеслав Николов.

Снимка

Какво подготвят и къде ще са следващите им изяви може да научите в разговора с Лилия Жекова и Габриела Калоянова.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Аделина Александрова и Емануил Иванов

Пианистът Емануил Иванов: артистът трябва да е земен

"Винаги съм смятал, че един артист, примерно в класическата музика, трябва да е земен – казва Емануил Иванов. – Не бива да се самоиздигаме на пиедестал, не трябва да създаваме изкуствена дистанция между себе си и публиката и да се считаме за недосегаеми, само защото свирим или правим музика. Нямаме никакво право на това – трябва да сме близки..

публикувано на 26.04.24 в 12:45
Сцена от четвърто действие на операта „Вилхелм Тел“

"Вилхелм Тел" от Джоакино Росини, опера в четири действия

Либрето: Виктор Жозеф Етиен и Иполит Луи Би (по едноименната драма на Фридрих Шилер) Първо изпълнение: 3 август 1829 г. в Париж. Действащи лица: • Вилхелм Тел – баритон • Мелхтал – бас • Арнолд, негов син – тенор • Валтер Фюрст – бас • Лайтхолд – бас • Геслер, австрийски императорски наместник в Швейцария – бас • Рудолф, негов адютант – тенор..

публикувано на 26.04.24 в 12:15

Фестивалът "Артис" с трето издание в София

"През тази година стартираме третото издание на "Международния музикален фестивал за класическа музика и изкуства". Подчертавам изкуства и правя това уточнение, защото в предишните издания, фестивалът   беше само с класическа музика. Сега разширяваме диапазона  ,включвайки различни изкуства, като в бъдеще тенденцията е форумът да обединява всички..

публикувано на 26.04.24 в 08:15

What the Funk представя катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА

Фънк вечер What the Funk представят на 24 април катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА “Проф. Панчо Владигеров” и Общинският културен институт “Надежда”.   В  концерта участват Джаз формация “София” и студентите от класа по пеене на ас. д-р Адриана Бенова и от класа по саксофон на хон. ас. Апостол Апостолов - Толи.  Повече от..

публикувано на 24.04.24 в 16:50
Антонина Бонева

Concertissimi с Антонина Бонева и нейните ученици

По повод 40 години преподавателска дейност и още повече концертна, пианистката и клавирен педагог Антонина Бонева организира концерт. На сцената заедно с нея ще музицират настоящите и ученици Марина Мравова, Йоанна-Лора Василева, Мартин Цветков и Димитър Михайлов, които са лауреати на десетки награди от международни конкурси. "Реших да отбележа..

публикувано на 21.04.24 в 09:05