Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Завръщането на Константин (Кочо) Гърнев (1893 – 1966) в България

БНР Новини
Автопортрет на художника Кочо Гърнев и плакат за изложбата в Националната художествена галерия (Двореца)

В Националната художествена галерия (Двореца) беше открита изложба, която вероятно ще бъде определена като събитие на годината в художествения живот на страната. Над сто платна на художника Кочо Гърнев, прекарал голяма част от живота си в Германия и погребан там през 1966 година, изпълниха залите, благодарение на екип на галерия „Виктория“. Много от потомците на славния род Гърневи от село Либяхово, днес Илинден, Благоевградско, за първи път видяха картините му. От репортажа от откриването ще научите много за онова, което прави експозицията толкова ценна. Ще чуете главната уредничка Анелия Николаева, директора на галерия „Виктория“ Павел Тодоров, Борис Гърнев, наследник на художника,директорката на Националната художествена галерия Слава Иванова, както и Павлина Балъкчиева, която успя да издири голяма част от картините на Кочо Гърнев. Изложбата може да се види до 25 март в Двореца. Там ще откриете и каталога, който освен албум с описание на картините, включва текстове на Светлин Русев, Ружа Маринска и Павлина Балъкчиева.
Константин Гърнев. Роден е на 18 януари 1894 г. в Либяхово (дн. Илинден). В периода 1920-1924 г. следва живопис в Националната художествена академия при проф. Иван Ангелов и проф. Иван Мърквичка. След това заминава за Мюнхен, където през 1930 г. завършва живопис в Художествената академия при Херман Грьобер и Франц фон Щук. През 1934 г. организира първата си самостоятелна изложба в България. След това устройва 13 самостоятелни изложби в чужбина. През 1940 г. прави изложба на над 90 произведения в „Галерия на площад Ленбах” в Мюнхен. Кочо Гърнев е член-основател на мюнхенското дружество на художниците „Павилион“, както и на Съюза за защита на творците на изобразително изкуство в Мюнхен.
Голяма част от картините му са изгубени през Втората световна война. Умира в Мюнхен на 6 юни 1966 г. (Уикипедия)




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За скандалната пиеса на Иван Теофилов – 60 години по-късно

Скандалната навремето пиеса на Иван Теофилов "Поетът и планината" (1963) излиза за първи път като текст 60 години по-късно, като в книгата освен пиесата е отразена и нейната история.  Публикувани са отзиви, рецензии и цялата съпътстваща разгромяваща театралнокритическа рецепция, както и спомени на създателите на спектакъла с режисьор Леон Даниел...

публикувано на 25.04.24 в 17:55

Серия от лекции за тялото в киното с водещ Николай Колев

Движенческата лаборатория "Ход" е пространство, ръководено от Цвета Дойчева. В нея се провеждат работилници, посветени на танца и движението. Сега там тече цикъл лекции на Николай Колев, които преминават по-скоро като разговори на тема "Тялото в киното".  "Еросът и порастването – филми с инициация" беше темата на първата лекция. Сега предстои втората..

публикувано на 25.04.24 в 17:29

Офорти на варненски ученици по рисунки на Владимир Димитров-Майстора

Как изглеждат рисунки на Владимир Димитров-Майстора през очите на ученици от специалност "Изящни изкуства" в Националното училище по изкуства "Добри Христов" в град Варна? За това разказват художникът Георги Кенаров и неговите ученици – Виктория Стоянова, Клементина Савова и Мария Бузева. В Градската художествена галерия "Борис Георгиев" в..

публикувано на 25.04.24 в 17:15

Весела Ножарова: Българският артпазар все още не е регулиран

В сянката на пандемията един лозунг започна да се издига сред хората – "Купувайте изкуство от живи художници, на класиците пари не им трябват". Тази фраза, която бързо придоби популярност, отразява желанието на обществото да подкрепи съвременните творци, да им осигури възможност за развитие и признание. Но как да разпознаем съвременен талант, който..

обновено на 25.04.24 в 12:50

Резервно око: един различен поглед към реалността

Художникът Радослав Мъглов представя новите си творби в изложбата "Резервно око" в столичната галерия "Аросита". Кураторът Викенти Комитски споделя за експозицията: "В тази изложба на Радослав Мъглов, под формата на серия от непоказвани рисунки, се ангажира с една история за деконструкция на образа като такъв. Рисунките, с четка и..

публикувано на 25.04.24 в 07:53