Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Трима победители в конкурса за нов исторически роман

БНР Новини
Снимка: pixabay.com

От 7 март, 15 часа и 15 минути в интернет съществува платформа, на която могат да бъдат качени в електронен вариант произведенията на всеки български автор, от там да бъдат закупени и четени от българите в цял свят. Това беше първата новина, която научиха издателите, писателите и журналистите, поканени в галерия „Средец” на церемония по връчването на наградата в конкурса за исторически роман на издателство „Лексикон”. От присъстващите се изискваше доста търпение, докато научат стриктно пазената тайна – първа награда не се присъжда, защото никой не е събрал  нужното количество точки. Сумата от 10000 лв. се разпределя между три романа, имената на поощрените станаха известни едва в края на церемонията след публичното отваряне на пликовете, които авторите са запечатали при изпращането на ръкописите. 


Вие обаче ги научавате веднага:
1. Веселин Стефанов Тамахкяров с работно заглавие на ръкописа „Тайният приятел на Каравелова”;
2. Елина Теодорова Лакова с работно заглавие на ръкописа „Феликс дьо Караман”;
3. Лилия Петрова Старева с работно заглавие на ръкописа „Разполовени”;

Журито, с изключение на Младен Влашки, присъстваше в пълен състав: Алек Попов, Деян Енев, Здравка Евтимова и Недялко Славов. Централно място в церемонията заемаше създателят на издателството, на новата платформа и на конкурса за исторически роман д-р Йордан Антов, а водещ беше Руси Чанев, който се постара да внесе подходяща доза настроение и историчност... Още два романа, освен наградените, ще бъдат издадени, съобщи Йордан Антов. Обявен е и следващият конкурс, който включва периода след 9 септември 1944 г. Получен е и първият ръкопис за конкурса – той е пристигнал от Кърджали и е завещан от баща на дъщеря, за да бъде издаден след смъртта му.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За скандалната пиеса на Иван Теофилов – 60 години по-късно

Скандалната навремето пиеса на Иван Теофилов "Поетът и планината" (1963) излиза за първи път като текст 60 години по-късно, като в книгата освен пиесата е отразена и нейната история.  Публикувани са отзиви, рецензии и цялата съпътстваща разгромяваща театралнокритическа рецепция, както и спомени на създателите на спектакъла с режисьор Леон Даниел...

публикувано на 25.04.24 в 17:55

Серия от лекции за тялото в киното с водещ Николай Колев

Движенческата лаборатория "Ход" е пространство, ръководено от Цвета Дойчева. В нея се провеждат работилници, посветени на танца и движението. Сега там тече цикъл лекции на Николай Колев, които преминават по-скоро като разговори на тема "Тялото в киното".  "Еросът и порастването – филми с инициация" беше темата на първата лекция. Сега предстои втората..

публикувано на 25.04.24 в 17:29

Офорти на варненски ученици по рисунки на Владимир Димитров-Майстора

Как изглеждат рисунки на Владимир Димитров-Майстора през очите на ученици от специалност "Изящни изкуства" в Националното училище по изкуства "Добри Христов" в град Варна? За това разказват художникът Георги Кенаров и неговите ученици – Виктория Стоянова, Клементина Савова и Мария Бузева. В Градската художествена галерия "Борис Георгиев" в..

публикувано на 25.04.24 в 17:15

Весела Ножарова: Българският артпазар все още не е регулиран

В сянката на пандемията един лозунг започна да се издига сред хората – "Купувайте изкуство от живи художници, на класиците пари не им трябват". Тази фраза, която бързо придоби популярност, отразява желанието на обществото да подкрепи съвременните творци, да им осигури възможност за развитие и признание. Но как да разпознаем съвременен талант, който..

обновено на 25.04.24 в 12:50

Резервно око: един различен поглед към реалността

Художникът Радослав Мъглов представя новите си творби в изложбата "Резервно око" в столичната галерия "Аросита". Кураторът Викенти Комитски споделя за експозицията: "В тази изложба на Радослав Мъглов, под формата на серия от непоказвани рисунки, се ангажира с една история за деконструкция на образа като такъв. Рисунките, с четка и..

публикувано на 25.04.24 в 07:53