Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Н. Пр. Майкъл Форбс, посланик на Република Ирландия: Любовта ми към България е любов за цял живот, но се натъжавам от негативизма на някои българи

БНР Новини
Н. Пр. Майкъл Форбс, посланик на Република Ирландия у нас
Снимка: Ани Петрова

Наскоро милиони хора по света се облякоха в зелено и празнуваха поне три дена Деня на св. Патрик, националния празник на Ирландия. Населението на Република Ирландия е около 6 милиона и половина души, но се смята, че между 50 и 80 милиона по света имат ирландски произход, което прави ирландската диаспора една от най-големите. Само в САЩ към днешна дата хората, които заявяват ирландски произход са над 41 милиона души, в Канада те са 4 627 000, а в Австралия ирландците са втората етническа група и представляват над 10 процента от цялото население.
Н. Пр. Майкъл Форбс е посланик в България от октомври 2016 г. Преди назначението си у нас посланик Форбс е бил постоянен представител на Ирландия в Организацията за икономическо сътрудничество и развитие и постоянен делегат на ЮНЕСКО в Париж. От 2009 до 2012 г. той е директор за Европа и Азия в Министерството на външните работи и търговията на Република Ирландия. Преди това е бил посланик на страната си в Израел. Майкъл Форбс е също и посланик в Армения и Грузия, където няма посолства на Република Ирландия. За първи път Н. Пр. Майкъл Форбс идва у нас през 2006 г. и то само за един ден. И остава очарован. Зарича се да се върне. 10 години по-късно пристига в София като посланик на Република Ирландия в България.
Н. Пр. Майкъл Форбс винаги е имал положително мнение за България. Посолството на Ирландия в София е открито през 2005 г., по това време той работи в Брюксел като част от ирландското представителство по време на председателството на Ирландия на Съвета на ЕС през 2004 г. По това време България приключва преговорите за присъединяване към ЕС и господин Форбс се среща с българи и научава много за страната ни.
Вече година и половина посланик Форбс живее в България и смята, че през последните години държавата е постигнала голям напредък, но се натъжава, когато среща негативно отношение към българските постижения. Той е силно впечатлен от традиционната българска култура и от това, как успяваме да я отстояваме и предаваме от поколение на поколение.
Въпреки че Ирландия и България са в двата края на Европа, Н. Пр. Майкъл Форбс намира много прилики между българите и ирландците, заради сходното историческо минало и свободолюбивия дух.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За скандалната пиеса на Иван Теофилов – 60 години по-късно

Скандалната навремето пиеса на Иван Теофилов "Поетът и планината" (1963) излиза за първи път като текст 60 години по-късно, като в книгата освен пиесата е отразена и нейната история.  Публикувани са отзиви, рецензии и цялата съпътстваща разгромяваща театралнокритическа рецепция, както и спомени на създателите на спектакъла с режисьор Леон Даниел...

публикувано на 25.04.24 в 17:55

Серия от лекции за тялото в киното с водещ Николай Колев

Движенческата лаборатория "Ход" е пространство, ръководено от Цвета Дойчева. В нея се провеждат работилници, посветени на танца и движението. Сега там тече цикъл лекции на Николай Колев, които преминават по-скоро като разговори на тема "Тялото в киното".  "Еросът и порастването – филми с инициация" беше темата на първата лекция. Сега предстои втората..

публикувано на 25.04.24 в 17:29

Офорти на варненски ученици по рисунки на Владимир Димитров-Майстора

Как изглеждат рисунки на Владимир Димитров-Майстора през очите на ученици от специалност "Изящни изкуства" в Националното училище по изкуства "Добри Христов" в град Варна? За това разказват художникът Георги Кенаров и неговите ученици – Виктория Стоянова, Клементина Савова и Мария Бузева. В Градската художествена галерия "Борис Георгиев" в..

публикувано на 25.04.24 в 17:15

Весела Ножарова: Българският артпазар все още не е регулиран

В сянката на пандемията един лозунг започна да се издига сред хората – "Купувайте изкуство от живи художници, на класиците пари не им трябват". Тази фраза, която бързо придоби популярност, отразява желанието на обществото да подкрепи съвременните творци, да им осигури възможност за развитие и признание. Но как да разпознаем съвременен талант, който..

обновено на 25.04.24 в 12:50

Резервно око: един различен поглед към реалността

Художникът Радослав Мъглов представя новите си творби в изложбата "Резервно око" в столичната галерия "Аросита". Кураторът Викенти Комитски споделя за експозицията: "В тази изложба на Радослав Мъглов, под формата на серия от непоказвани рисунки, се ангажира с една история за деконструкция на образа като такъв. Рисунките, с четка и..

публикувано на 25.04.24 в 07:53