Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ролята на институциите при решаването на родителски конфликти

БНР Новини
От ляво на дясно: Йордан Тодоров, Явор Виденов, Анелия Торошанова и Захари Генов в студиото на предаването.
Снимка: Василена Мирчева

Явор Виденов е баща на 11-годишно момче. В началото на предаването той обясни, че е дошъл в студиото на „Законът и Темида“, за да покаже бездействието на институциите и уточни, че има петнадесет хиляди случаи като неговия.
Явор Виденов: След развода с майката на сина ми тя престана да ми дава достъп до детето и отказва да осигури спазването на режима на контакти. Тя създаде отчуждение между мен и детето, като го настрои срещу мен и му каза, че съм убиец. Отписа го от старото училище, в което го бях записал и преди да го запише в ново училище, детето не беше посещавало занятия петнадесет дена. Никой от новото училище не ме потърси. Отписа го и от всички извънкласни дейности, на които го бях записал, включително и от курса по английски език. Целта беше детето да забрави всяка връзка с мен. Институциите предприеха някои ограничени действия: например, организираха медиирани срещи, които тя редовно саботираше. Издаде й се заповед за посещение при психолог, но тя не го посещава редовно. Организираха медиирани срещи между мен и детето. На една такава среща детето ме усети близък и ме покани в училището. Майката редовно възпрепятства контактите между баща и син.
Майката Благовеста Станкова: Информацията, която Явор Виденов сподели, не беше коректна и точна. Напуснах го поради насилие – физическо, психическо, емоционално. През първите години имаше постоянен достъп до детето. Проблемите започнаха, когато детето ми разказа за физическо насилие от страна на баща му към него, започна да ходи с нежелание на срещи с баща си. В един момент отказа изобщо да ходи.
На въпрос на водещата за действията на институциите, Явор Виденов споделя, че бившата му съпруга е осъдена за насилие над детето и че в момента детето му живее с един насилник. Нито една институция не поема отговорност за това. Институциите буквално ми се подиграват, казва г-н Виденов.
Йордан Тодоров, председател на Фондация за защита правата на децата: АСП не си вършат работата и в много случаи действията им са аналогични. Пропуснати са мерки, които би трябвало да бъдат взети срещу майката. Един начин е да заплашват родителите, че ще им отнемат децата.
В предаването бе поканен за позиция и представител на Агенцията за социално подпомагане – Дирекция социално подпомагане, Слатина. Ден преди предаването водещата получи писмо от пресцентъра на АСП, в което директорът на ДСП Слатина Иванка Михайлова посочва, че при посещение на адреса по местоживеене на майката Благовеста Стоянова, тя не е била открита. „С госпожа Благовеста Станкова е невъзможно да бъде осъществен и контакт по телефона, същата не отговаря“ – пише в писмото.
Тази сутрин журналистът Анелия Торошанова отново звънна в пресцентъра на Агенцията за социално подпомагане, за да покани представител на ДСП Слатина за участие в разговора. В следващо издание на предаването дискусията по темата ще бъде продължена и отново ще бъде потърсена позицията на ДСП Слатина, а също така и на Държавната агенция за закрила на детето.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Наталия Недялкова и Мартин Христов

Диви зеленчуци

Наталия Недялкова и Мартин Христов от софийския квартал Филиповци са съвсем млади, не само в градинарството. Желанието им за работа и за знание е искреното и истинско желание на младостта и това е достатъчно повече от достатъчно условие за изграждането на малката им зеленчукова ферма в близост до гр. Годеч. Стремежът им за чиста храна е..

публикувано на 15.07.24 в 16:45

Master The Failure, или провалът като стъпало към успеха

Провалът като стъпало към успеха разглежда и третото издание на Master The Failure, което предстои на 16 юли . За грешките, уроците и самоусъвършенстването – разговор в "Нашият ден" с Анна Грозданова , организатор на събитието. Грозданова завършва специалност "Хотелиерство и туризъм" в Кипър, след което разработва успешни заведения в София и..

публикувано на 15.07.24 в 10:50

Мальовица посреща първото издание на Националния туристически фестивал

От 19 до 21 юли ще се състои първото издание на Националния туристически фестивал в курортния комплекс "Мальовица", на Меча поляна. В трите фестивални дни в подножието на връх Мальовица ще се съберат туристически дружества от цялата страна, почитатели на активния начин на живот и носители на златни значки от националното движение "Опознай..

публикувано на 15.07.24 в 09:34

Как да се храним в жегите?

В първия ден от народните горещници в "Нашият ден" слушаме съветите на диетолога проф. Теодора Ханджиева-Дърленска за това как да се храним и какво да пием в жегите. Горещото време е голямо предизвикателство за човешкия организъм, а най-уязвими са възрастните хора и малките деца, пояснява проф. Ханджиева-Дърленска. Съветът на..

публикувано на 15.07.24 в 09:10

Велизар Шаламанов: Какво означава да зачеркнеш един народ

Какво се крие зад прецизното нападение на болницата "Охматдит" в Киев? Какво лежи под останките ѝ? Какво представлява пактът "Украински договор" в помощ на Киев, който бе обявен в рамките на срещата на върха на НАТО във Вашингтон. Как пакетът от инициативи, както и ангажиментът за помощ към Украйна, докато надделее срещу агресията на Русия , ще..

публикувано на 15.07.24 в 08:50