Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

21 август 1968: Краят на Пражката пролет

БНР Новини
Снимка от изложбата „21 август 1968: Краят на Пражката пролет“
Снимка: Владимир Ламер
Фотоизложбата е посветена на 50-годишнината от паметните събития през 1968 година в Прага и може да бъде разгледана в Експозицията за национално помирение (бившето Гарнизонно стрелбище) в София. Организатори са Чешкият център, съвместно с Посолството на Чешката република в София и фестивала „Фотофабрика“. Паметната експозиция представя подбор на снимки от август 1968 година на общо 19 фотографи и архиви на различни институции, които са запечатали драматичните моменти в Либерец. Има кадри от архива на Чехословашката телеграфна агенция и Северночешкия музей в Либерец.
Куратор на проекта е фотографът Дана Киндрова, която през 1990-1991 г. заснема оттеглянето на съветските войски от Чехословакия, впоследствие издава публикация на тази тема и решава да събира фотографии запечатали тяхното „пристигане“. Четири години издирва снимки не само сред фотографи, наследници на авторски права, колекционери, но и в архивите на много институции.
Снимките са отпечатани върху пенокартон, т.е. не става въпрос за увеличени оригинали, защото през 70-те и 80-те години в Чехословакия не е било възможно да се показват фотографии запечатали нахлуването на войските и авторите старателно са пазили негативите.
Като съпътстваща към изложбата програма е прожекцията на документалния филм „Братя отвъд гроба“ на режисьорът Мартин Джазаири на 16 май в 18.30 ч. в Чешкия център. Филмът е заснет през 2017 година и разкрива съдбата на някогашните деца от Миловице – градче, в което по време на окупацията са настанени съветските войски, заедно със семействата им. Филмът поставя въпросите за възможните паралели с окупацията на Чехословакия през 1968 г. и е поглед към разпадането съветската концепция за братство и абсурдността на войната. След прожекцията ще се проведе дискусия с участието на Дана Киндрова, Щепан Черноушек, Мартин Джазаири, Деян Кюранов и Стефан Иванов. Водеща на вечерта ще е журналистката Еми Барух, основател и организатор на фестивала „Фотофабрика“.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Чупим шаблони

В редакция "Хумор и сатира" традиционно сме против шаблоните, чупим ги непрестанно, но не ги изхвърляме, че може да потрябват. Тази неделя след новините в 18 това изглежда така: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос". - "Истинските новини" – жителите на Канарските острови се бунтуват срещу туристите,..

публикувано на 26.04.24 в 18:35
Примабалерината Анелия Димитрова и солистът Ивайло Янев

Примабалерината Анелия Димитрова и солистът Ивайло Янев танцуват на фестивала "Екселсиор" в Сиена

В навечерието на Международния ден на танца "Артефир" запознава слушателите с една вълнуваща новина от звездната карта на световния балет. Примабалерината Анелия Димитрова и солистът Ивайло Янев на Балета на Държавна опера - Стара Загора участват в 12-ия Танцов фестивал "Екселсиор" в Сиена , под артистичното ръководство на маестро Марко..

публикувано на 26.04.24 в 15:00

"Виртуални тела 2.0" – точка на пресичане между изобразителното и танцовото изкуство

Един артистичен проект, в който пластики и картини оживяват чрез танц. Състоя се премиерата на второто издание на изложбата  " Виртуални тела 2.0" в галерия "Квадрат 500" – виртуална, интерактивна експозиция, която е съвместен проект на танцова компания "Хетероподи" и Националната галерия. В "Артефир" Росен Михайлов , главен хореограф на..

публикувано на 26.04.24 в 14:15

Девети брой на списание "Но поезия"

"Списание "Но поезия" излиза отново и за кратко след неколкогодишна пауза. Това е летният брой за 2024 г. Книжка 9 за големите неща." Това четем от името на "Но редакция"-та на списанието.  Петя Хайнрих пише в редакторския си текст: "За този брой пожелахме българските поети да ни изпращат текстове, засягащи голямото. Гранд, мега, гига, хипер, супер..

публикувано на 26.04.24 в 13:34

Награда "Рицар на книгата" – шумните герои на литературата

По случай Световния ден на книгата и авторското право (23 април) Асоциация "Българска книга" връчи за двадесети пореден път наградата "Рицар на книгата" . Наградата е знак на признание за усилията, свързани с насърчаването на четенето и популяризирането на книгата. Отличието получават личности и организации, обобщени в четири категории – за..

публикувано на 26.04.24 в 13:28