Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Росен Богомилов, учител

БНР Новини
Росен Богомилов (в средата) със своите ученици
Снимка: личен архив на Росен Богомилов

За него тази дума е достатъчна. Тя означава сбъдната мечта, себедоказване, призвание, отговорност и любов. Мечтата се ражда в училището в Койнаре, Плевенско, където учителите запалват у него силното желание да стане като тях. Семейството му го подкрепя. Във Великотърновския и Софийския университет, където завършва педагогика на обучението по история и география и образователен мениджмънт, също попада на вдъхновяващи преподаватели. Доказването пред себе си и другите и преодоляването на недоверието започва след това, когато идва в София и започва да кандидатства за учителско място. Това е период на изпитания, за които е благодарен, защото получава доказателство за волята и способностите си и за силата на призванието. Днес преподава история и цивилизация, география и икономика в 106 ОУ „Григорий Цамблак” в софийския квартал „В. Левски”, класен ръководител е на седмокласници. Осъзнава какво е за тях, когато започват да го чакат сутрин пред вратата на училището, за да го прегърнат. Те не са от „лесните” деца, повечето са от ромски семейства, като самия него, някои са отпаднали от училище и тази година отново са върнати в класните стаи. Изпитва огромна отговорност към тях да не се откажат отново, но усилието е възнаградено и те наваксват изгубеното. Любовта, загрижеността, личният пример на учителя е това, от което се нуждаят децата, подложени на несъобразените с възрастта и възможностите им изисквания на учебната програма. Учителят е човекът, който има силата и отговорността да избере и поднесе на учениците си това, което смята за необходимо, убеден е Росен. Особено се гордее, че родител от общността се е запалил от идеята и вече следва педагогика. Дали и някое от „неговите деца” ще пожелае да стане като своя учител… вярвам в това. Успех, учителю, и на добър път на порасналите ти седмокласници!





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Паметник на партиарх Евтимий

Патриарси и екзарси

Как се е управлявала нашата църква през вековете и каква е връзката между управление на църквата и държавното строителство – говорим за главите на българското православие с отец Калистрат от атонския манастир "Св. Георги Зограф", с богослова Иван Йовчев, с историка доц. Христо Темелски и със социолога доцент Албена Танева. Какво е "етнофилетизъм" и..

публикувано на 25.04.24 в 12:20
Проф. Румен Кастелов

Застраховка "транспортен травматизъм"

В разговора с проф. Румен Кастелов акцентирахме върху многообразието, което предлага самата тема: новите стари автомобили, "придобивките" на века – тротинетки, електрически велосипеди, АТВ, алеи и пешеходни пътеки. Къде е безопасно и откъде пристигат най-често пациентите? – попитахме опитния травматолог и ортопед. Ръководителят на Клиниката по..

публикувано на 25.04.24 в 08:23
Арменско цивилно население ескортирано от османски войници към затвора в Мезире, април 1915

109 години от арменския геноцид

Днес светът отбелязва 109-ата годишнина от геноцида над арменците в Османската империя. На 24 април 1915 година в Цариград са арестувани, а малко след това и избити над 200 арменски интелектуалци. С това се слага началото на избиването и прогонването на 1 500 000 арменци. България е една от първите страни, които отварят границите си за бежанците. Сто..

публикувано на 24.04.24 в 07:55

Песах е!

Пролет е по нашите ширини и природата е луднала. Луднал е и светът – шарен, различен, но и еднакъв... Ние – хората, независимо от произхода си, го правим и шарен, и различен, и еднакъв. Защото всъщност не сме чак толкова различни. Доказателства – много. И едно от тях е, че дори и най-големите празници понякога съвпадат. Това се случва на всеки 33..

публикувано на 23.04.24 в 12:16

Еврика! Успешни българи: Мартин Ралчев

"Идеите са водещото и най-вече – това човек да работи онова, което иска. Човек, когато намери подходящата работа и подходящата професия, която го кара да бъде щастлив, той успява да бъде най-добрият", казва Мартин Ралчев. Той е млад учен, който в началото на тази година беше отличен с наградата "Млад изобретател" на фондация "Еврика". Мартин..

публикувано на 22.04.24 в 20:30