Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Емоционалното хранене променя човешкия геном?

Стигмата към хранителните разстройства в световен мащаб води до сериозни психологически проблеми, които се задълбочават

БНР Новини
Психотерапевтът Детелина Стаменова (вдясно) и Мария Мира Христова в студиото на сутрешния блок на програма „Христо Ботев“
Снимка: Кирил Чобанов

Има ли стигма към хранителните разстройства и до какви последствия води емоционалното хранене в съвременния свят? Отговорът на този въпрос може да промени съдбите на милиони – над 70 млн. в целия свят официално и доказано страдат от хранителни разстройства, а скритите цифри може да шокират с нарастващата прогресия, в която живее средностатистическият земен жител.
Кога и как храната става начин за емоционална регулация на тийнейджъри, които са сред рисковите групи, като цяло за хората и каква е ранната превенция? Има ли връзка между психиката и физиката чрез храненето и защо именно в началото на XXI в. хранителните разстройства се оказват върха на айсберга на проблемите, които определят отчасти и оцеляването на човешката цивилизация в близко бъдеще – отговор на тези и други въпроси в звуковия файл от психотерапевта Детелина Стаменова.

Какви опасности крият случайните диети и кога имаме право да експериментираме с организма си, за да му натрапваме един или друг вид хранене? Защо в днешно време българите не се консултират с лекар преди да предприемат диета и какви са последствията от следването на безразборни съвети в Интернет или от т.нар. медия ЕЖК – „Една жена ми каза...“.
В анализа си диетологът доц. Светослав Ханджиев засяга и изключително сериозният въпрос за доказани промени в човешкия геном вследствие на типове и начин на хранене, изучаван от една от най-интензивно развиващи се науки днес – епигенетиката. Чуйте още в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Крайни разкази" и реидеологизация – редуцира ли се политическият процес?

Социологът Стефан Георгиев беше гост в рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден".  Той участва с коментар по темата, свързана с мобилизационния потенциал на крайните десници в Европа и България, преди изборите за Европейски парламент. Според него факторите, които създават предпоставки за развитието на различни крайни разкази срещу..

обновено на 25.04.24 в 11:10

Споделено родителство – кое е идеалното решение?

Катина Клявкова е медиатор с богат опит от над 20 години. Тя не само упражнява професията си като медиатор, но също така споделя своите знания като обучител и ментор на медиатори от цялата страна. Нейното образованието в областта на психологията и правото е съществен фактор, който я подготвя да работи като посредник между страни с различни..

обновено на 25.04.24 в 08:53

Сърдечносъдовата смъртност у нас – почти три пъти по-висока от средната за ЕС

Високата сърдечносъдова смъртност в България е предизвикателство, което изисква сериозни мерки за превенция и лечение. Доц. Васил Трайков, председател на дружеството на кардиолозите в България, подчерта по-рано пред БНР неотложността на проблема, като заяви, че в Националната здравна стратегия са заложени конкретни мерки за борба с проблема.  Това..

обновено на 25.04.24 в 06:48
Тодор Кантарджиев

Коклюш: Ваксинираните преди 10 години могат да се разкашлят, но няма да е тежко

Загрижеността сред обществото нараства с нарастващия брой случаи на коклюш, като служебният министър на здравеопазването, Галя Кондева, сподели, че регистрираните заболели са около 400. Това обаче е далеч от очаквания пик, заяви тя в интервю за БНТ. Министерството на здравеопазването очаква пикът да бъде достигнат до края на май. Ще обяви ли..

обновено на 24.04.24 в 11:26
Тихомир Безлов

Има ли скок в нивата на корупция, или е само усещане?

В студиото на "Нашият ден" гост беше Тихомир Безлов от Центъра за изследване на демокрацията. В разговора, фокусиран върху неполитическите сфери на сложната политическа манипулация, Безлов коментира темата за актуалното състояние на корупцията у нас и усещането за нея.  "Политическата криза и появата на нови партии на сцената, както и дългият..

обновено на 24.04.24 в 10:23