Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Емоционалното хранене променя човешкия геном?

Стигмата към хранителните разстройства в световен мащаб води до сериозни психологически проблеми, които се задълбочават

БНР Новини
Психотерапевтът Детелина Стаменова (вдясно) и Мария Мира Христова в студиото на сутрешния блок на програма „Христо Ботев“
Снимка: Кирил Чобанов

Има ли стигма към хранителните разстройства и до какви последствия води емоционалното хранене в съвременния свят? Отговорът на този въпрос може да промени съдбите на милиони – над 70 млн. в целия свят официално и доказано страдат от хранителни разстройства, а скритите цифри може да шокират с нарастващата прогресия, в която живее средностатистическият земен жител.
Кога и как храната става начин за емоционална регулация на тийнейджъри, които са сред рисковите групи, като цяло за хората и каква е ранната превенция? Има ли връзка между психиката и физиката чрез храненето и защо именно в началото на XXI в. хранителните разстройства се оказват върха на айсберга на проблемите, които определят отчасти и оцеляването на човешката цивилизация в близко бъдеще – отговор на тези и други въпроси в звуковия файл от психотерапевта Детелина Стаменова.

Какви опасности крият случайните диети и кога имаме право да експериментираме с организма си, за да му натрапваме един или друг вид хранене? Защо в днешно време българите не се консултират с лекар преди да предприемат диета и какви са последствията от следването на безразборни съвети в Интернет или от т.нар. медия ЕЖК – „Една жена ми каза...“.
В анализа си диетологът доц. Светослав Ханджиев засяга и изключително сериозният въпрос за доказани промени в човешкия геном вследствие на типове и начин на хранене, изучаван от една от най-интензивно развиващи се науки днес – епигенетиката. Чуйте още в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Донка Байкова

Храносмилателната система е много важна при заетия човек в трудоспособна възраст

По повод Световния ден за безопасност и работа, отбелязан миналата седмица (28 април), в "Нашият ден" проф. Донка Байкова споделя своите съвети за хранене в забързаното работно ежедневие. Климатичните промени тази година са акцент в обществения разговор за трудовата безопасност. В тази връзка проф. Байкова казва: "През последните години има..

публикувано на 01.05.24 в 13:45
Ангел Иванов

Ангел Иванов: Саможертва е да преодолеем желанието да ни е комфортно, леко и приятно

В седмицата на Христовите страдания в "Нашият ден" писателят и журналист Ангел Иванов разсъждава за саможертвеното поведение на човека .  Иванов вярва, че любовта и доброто са иманентни качества на човека , вменени от божествения първообраз. Чрез тяхната проява е възможно душата да достигне своята крайна дестинация, която всъщност е едно..

публикувано на 01.05.24 в 12:17

Безопасността при работа е и лична отговорност

На 28 април беше отбелязан Световният ден за безопасност и здраве при работа, посветен на значимостта на създаването на безопасна и здравословна работна среда за всички. В тазгодишната светлина фокусът е върху въздействието на изменението на климата върху безопасността и здравето при работа (БЗР). Защо работим, или работата като житейски и..

обновено на 01.05.24 в 12:03

Защо работим, или работата като житейски и ценностен избор

В своята ежедневна рутина работата изпълнява роля, която е далеч по-сложна от простото изкарване на прехраната. Тя е източник на смисъл, идентичност и социално влияние. В рамките на предаването "Нашият ден" четири различни събеседници –  юрист и психолог, книгоиздател и музикален продуцент, имигрант, както и антрополог , споделят своите уникални..

обновено на 01.05.24 в 11:15

Милена Статева: Отново хората са си повярвали, че егото може да владее

Как професионалното битие се отразява на човешката ни същност? Колко е важно да знаем кои сме и да откриваме смисъл в работата, която извършваме? Оставят ли работните ни часове място за каузи, етика и личен живот – разговор в "Нашият ден" със социолога Милена Статева . По думите на Статева трудът е това, което ни отличава от животните –..

публикувано на 01.05.24 в 09:16